Už v loňském roce mezi sebou sváděli fotbalisté Vícova a Olšan líté boje, když se mezi sebou prali o titul okresního přeborníka. Po skončení sezóny byl ale postup nabídnut oběma klubům, nyní se tak opět potkávají, ale o třídu výš. V rámci 16. kola I.B třídy, skupiny „B“ potřebovaly body oba celky, což bylo na hřišti jasně znát. Po většinu duelu měli převahu domácí borci, ale hosté jim ukázali lekci z produktivity a také pevnější nervy, díky kterým mohli po závěrečném hvizdu slavit důležité vítězství

Před výkopem

Rozdíl jediného bodu mezi dvěma rivaly jasně deklaroval, že favorita se dá jen těžko hledat. Vícov rozhodně chtěl v domácím prostředí předskočit dnešního soupeře a dostat se do klidnějšího období, ten samý cíl ale měli i hráči hostů, i když jim to na půdě soupeřů zatím příliš nešlo. První vzájemné měření sil navíc také dopadlo remízou a podobný scénář byl i dnes velmi pravděpodobný.

Vývoj

Obrázek duelu byl téměř po celý zápas stejný. Už na startu bylo vidět, že se domácí tlačí směrem do ofenzivy daleko více a chtěli být tím týmem, který bude určovat prim. Hosté naopak vyčkávali na skuliny v obraně a chtěli jich využít. Už po dvaceti minutách za sebou měli fanoušci dvě vskutku krásné branky, kde se o první postarali hosté a domácí hned úder vraceli. Zbytek poločasu počítali domácí šance a hosté jedinou branku.

Do druhé půle se dal čekat nástup domácích, a ten se i potvrdil. Snažili se být ještě aktivnější a několik příležitostí ke skórování si vypracovali, jenže špatná muška a perfektní brankář Bokůvka byli proti. Po více než hodině hry se navíc stále přiostřovalo, což zakončila až zcela zasloužená červená karta pro domácího hráče. I v deseti se Vícov snažil srovnat, ale vyrovnávací branky se nedočkal.

Zásadní chvíle

Úvodní pozdravy si oba celky vyměnily po standardních situacích, ale ani jeden z pokusů nemířil přesně. To se změnilo ve 13. minutě, kdy se z halfvoleje opřel do míče Samek a jeho rána zapadla přesně k zadní tyči. Olšany tak šly do vedení po exkluzivní trefě – 0:1. Radost však dlouho nevydržela, protože už o tři minuty později bylo srovnáno. Rána Faltýnka měla také skvělé parametry, ale zastavilo ji břevno. Dorážku hlavou od Humpolíčka už ale nezastavil ani brankář – 1:1. V dalších minutách se mohli hosté dostat do vedení po Samkově průniku, který zastavil brankář, jenž útočníka trefil do nohou. A moc nechybělo, aby se míč zastavil až v síti. Na druhé straně pak domácí hrozili hlavně ze standardek, kde po jedné z nich už Dostál i zvedal ruce, ale proti byl skvělý zákrok brankáře.

Ani další gólovka po centru Humpolíčka v brance neskončila a hosté tak na konci půle trestali. Míč dokázal u lajny podržet Ďurina, který chtěl najít připravené útočníky ve vápně, ale míč trefil tak, že přistál přesně za zadní tyčí. Olšany se opět radovaly z vedení – 1:2. Do konce poločasu si už pak vedení dokázali hosté pohlídat.

Do druhé půle nastoupili domácí hodně aktivně a brzy mohl srovnat Humpolíček, jeho pokus před odkrytou brankou však hlavou v záklonu skončil nad. Poté pálil z otočky Štěpánek, ale také mimo. Řadu nepříjemných závarů dokázal vychytat Bokůvka a po sedmdesáti minutách si na něj nepřišel hlavou z malého vápna ani Rajnoha.

Následné minuty vystřídaly spíše ty divoké fotbalové momenty a oba celky si rozdaly pár důraznějších faulů. Hodně přes čáru už ale zašel domácí Ritschel, který neudržel nervy na uzdě a po druhé žluté kartě za faul zezadu musel opustit hřiště. Ani kouč ho jistě nepochválil, protože tento moment silně otupil tlak Vícova. V závěru sice ještě nějaké závary přišly, ale to už hosté přežili, domů tak odjížděli spokojení se třemi body.

Osobnost

Z domácích hráčů je třeba vypíchnout Humpolíčka, který se po celý zápas snažil, aby se misky vah převážily na stranu Vícova. Také byl jedním z těch, kteří spíše uklidňovali emoce. Na opačné straně měl pak lví podíl na výhře brankář Bokůvka, jenž kromě jediné dorážky zamkl branku.

Zajímavost

Pokud by i vyrovnávací branka Vícova padla hned z prvního pokusu, pak by se dalo říct, že jen málokdy člověk viděl dvě takové trefy v krátkém časovém sledu. Samek totiž míč lépe ani trefit nemohl a Faltýnek na straně druhé byl jen příliš přesný, když napálil konstrukci.

Atmosféra

Jednalo se o regionální derby, v němž měl zápas opravdu dobrý náboj. Na obou stranách se situace postupně stále více vyhrocovaly a vyloučení bylo dost očekáváné. Nutno dodat, že o nevraživost se staraly i oba tábory fanoušků, což také k derby patří.

Lion sport 1.B.třída skupina B

16. kolo: Lužice – Haná Prostějov 3:1 (0:1). Branky: 65. Klabačka, 88. a 91. Niessner – 21. Novák. ŽK: 76. Klabačka, 90. Bábek – 92. Typner. ČK: 77. Stach. * Olomouc-Chomoutov – Kožušany 1:0 (1:0). Branka: 4. Vybíral. ŽK: 74. Hrabálek, 91. Dvořák – 38. Rozehnal, 82. Thomas, 91. Palaščák. * Hněvotín – Velký Týnec 0:0. ŽK: 38. Čech, 50. Křižan, 70. Sova, 77. Šulc – 32. Dosoudil, 68. Khanin. * Černovír – Moravský Beroun 0:1 (0:0). Branka: 48. Mužátko. ŽK: 29. Hlaváč, 67. Malinovský. * Doloplazy – Lutín 2:1 (1:1). Branky: 26. Šnejdar (vl.), 78. Glier – 14. Volf. ŽK: 24. Glier, 48. Kropáček – 28. Skopalík, 32. Pavlík, 51. Vymazal, 55. Volf, 90. Liška. * Vícov – Olšany u Prostějova 1:2 (1:2). Branky: 16. Humpolíček – 13. Samek, 36. Ďurina. ŽK: 10. Pagáč, 67. Dostál, 71. a 76. Ritschel, 73. Štěpánek – 8. Koleňák. ČK: 76. Ritschel * Pňovice – Haňovice 3:0 (2:0). Branky: 12., 42. a 65. Vozatár. ŽK: 57. Mihailescu, 87. Gál – 40. Přidal, 44. Krajc, 55. Jarmar.

1          TJ Kožušany     16        11        3          2          38:19    36

2          Sokol Doloplazy            16        10        1          5          48:26    31

3          Slovan Černovír            16        8          5          3          37:19    29

4          Sokol Velký Týnec         16        7          5          4          39:24    26

5          TJ Sokol Pňovice          16        8          2          6          30:21    26

6          Sokol Olomouc - Chomoutov     16        7          2          7          38:30    23

7          FC Hněvotín     16        6          4          6          27:36    22

8          FC Lužice         16        6          3          7          34:27    21

9          Haná Prostějov 16        6          3          7          38:48    21

10        Sokol Olšany u Prostějova         16        5          5          6          22:28    20

11        TJ Sigma Lutín 16        5          3          8          13:26    18

12        Sokol Vícov       16        4          4          8          27:44    16

13        Moravský Beroun          16        4          1          11        31:52    13

14        SK Haňovice     16        4          1          11        22:44    13