Jeden z klíčových zápasů jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY se fotbalistům 1. SK Prostějov krutě nepovedl. Ve 24. kole prohráli 1:5 ve Varnsdorfu, když v poslední půlhodině zápasu dostali čtyři branky. Přitom po slušném vstupu do druhého poločasu dokázali dohnat jednobrankové manko, což je mohlo uklidnit. Místo toho se zvedli extrémně motivovaní domácí a naprosto zaslouženě získali tři nesmírně cenné body.

V prvních minutách bylo jasně vidět, že oběma soupeřům jde opravdu o hodně. Akcím chyběla přesnost, rozehrávka vázla. Hosté se snažili být aktivní a v 10. minutě se do nepřesného zakončení hlavou dostal Habusta. Mino tyče mířil o chvíli později z uctivé dálky Matocha.

Domácí si první pohlednou akci schovali až na 15. minutu, přinesla jim ale hned vedení. Na začátku přesné kombinace byl Samko, na jejím konci Stránský, kterému dala prostějovská obrana na hranici malého pokutového území příliš prostoru, jeho střelu přes veškerou snahu Mucha nedokázal zneškodnit. Po sedmi minutách musela obrana řešit další problém, když musel kvůli zranění odstoupit Štěrba.

Eskáčko postupně nacházelo půdu pod nohama a snažilo se vyrovnat. V první půlhodině byla ale maximem střela Slaměny, kterou zablokovala varnsdorfská obrana a samostatný průnik Jamia do pokutového území, který si v rozhodujícím okamžiku ukopl míč do zámezí.

K úspěchu nevedly ani centrované míče. V některých případech nenašly adresáta, v dalších svému týmu jistými zákroky pomohl brankář Vaňák. Domácí se spoléhali na rychlé brejky po stranách. Na dvě nadějné nabídky ale nikdo nenabíhal.

Ve 38. minutě se už Prostějov málem radoval. Po průnikové přihrávce Slaměny napálil Jamiu tyčku. Závěr poločasu se odehrál v režii hostů, maximálně vytížená obrana Varnsdorfu přesto do pauzy vedení uhájila.

Po přestávce hostujícím fotbalistům chvíli trvalo, než se opět nastartovali, soupeř z toho ale vytěžil jen závar po rohovém kopu, nebezpečí včas zažehnal Mucha.

V 58. minutě dlouhý nákop na útočnou polovinu skvěle zpracoval Jamiu a ukázkově přihrál na Matouška, který s jistotou zařídil vyrovnání. Vzápětí mohl domácím vrátit vedení Rudnytskyy, z úhlu ale přestřelil. V 63. minutě už se skóre posunulo. Po rohovém kopu se hlavou prosadil Kouřil a Varnsdorf opět vedl. O chvíli později mohl Prostějov prohrávat o dvě branky, Samkova rána však proletěla vedle levé tyče a branku netrefil z dálky ani Kouřil.

Na konci 70. minuty domácí vyrazili k rychlému brejku a ve chvíli, kdy se zdálo, že je největší nebezpečí odvráceno, dostal se po silném odrazu k míči Juzvak a z otočky poslal míč přesně pod břevno.

Obdržené branky s Prostějovem zamávaly. Hráči kazili i snadné přihrávky a jen obtížně se dostávali na útočnou polovinu. Tři minuty před koncem ještě navíc opět inkasovali, když ideální přihrávku Samka zužitkoval Hodek a debakl Hanáků završil v nastavení střelou z hranice šestnáctky Gembický.

POZÁPASOVÉ HODNOCENÍ

Radim KUČERA – 1. SK Prostějov:

„Vstup do zápasu nám nevyšel, zlepšení přišlo až na konci prvního poločasu. Po přestávce se nám podařilo vyrovnat, ale místo toho, aby nás gól uklidnil, začali jsme vymýšlet nepochopitelné věci. Kazili jsme přihrávky, u druhého gólu obrana nepohlídala nejlepšího hlavičkáře Kouřila, přestože jsme se na něj připravovali. Vzápětí přišla další branka po brejku, na které jsem hráče také upozorňoval. Pak už se naše hra úplně rozpadla a skončilo to ostudou. Tak hrát prostě nemůžeme, musíme něco vymyslet, abychom se zase zvedli. Hned, protože už není kam uhnout.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA – 24. kolo

FK Varnsdorf – 1. SK Prostějov

5:1 (1:0)

Branka: 15. Stránský, 64. Kouřil, 70. Juzvak, 88. Hodek, 90+2. Gembický – 57. J. Matoušek II. Rozhodčí: Szikszay – Ratajová, Ježek. Žluté karty: 43. Rudnytskyy, 45+2. Stránský, 82. Podzimek – 14. Habusta, 35. Zapletal. Střely na branku: 8:4. Střely mimo branku: 8:5. Rohové kopy: 9:6. Držení míče: 56 % : 44 %. Diváků: 485.

Sestava Prostějova: Mucha – Habusta (C), R. Látal, Bednár, Štěrba (22. Zapletal), Harušťák – Bartolomeu, Slaměna, Matocha (65. Koudelka), J. Matoušek II (65. P. Jaroň) – Jamiu. Trenér: Radim Kučera.

Sestava Varnsdorfu: Vaňák – Juzvak, Kouřil, Penc (73. Podzimek), Zálešák – Samko, Kosař (73. Kubista) – Rudnytskyy (C) (61. Gembický), Polyák, Stránský – Vojta (66. Hodek). Trenér: Miroslav Holeňák.

po solném odrazu

FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA

23. kolo:  Prostějov – Vyškov 0:1 (0:0). Branka: 48.Sylla. ŽK: 56. Malec, 60. Matoušek – 28. Sylla. ČK: 42. Štěpánek. * Sparta Praha „B“ - Příbram 5:1 (2:1). Branky: 11. a 69. Šiler, 21. Jedlička, 60. Hodouš, 81. Penxa – 32. Hudec. ŽK: 45. Šiler, 49. Vydra, 87. Uhrinčať – 16. Jahic. * Dukla Praha – Opava 2:0 (1:0). Branky: 38. a 59. Mešanovič. ŽK: 28. Moulis, 72. Mešanovič – 83. Blecha. * Sigma Ol „B“ - Kroměříž 4:2 (2:0). Branky: 35. Singhateh, 44. Fiala, 65. Muritala, 77. Mikulenka – 56. Oulehla, 60. Martinek. ŽK: 3. Dele, 40. Amasi, 68. Hadaš, 70. Muritala, 90. Šíp – 42. Houser, 44. Silný, 73. Cupák, 89. Fulnek. * Táborsko - Žižkov 5:0 (2:0). Branky: 4. a 7. Dordič, 60. Novák, 64. a 67. Svatek. ŽK: 53. Kateřiňák – 56. Divíšek, 72. Muleme. * Chrudim - Varnsdorf 1:1 (0:0). Branky: 47. Langhamer – 56. Penc. ŽK: 18. Záviška, 36. Míka, 89. Ćolić – 60. Polyák, 67. Hodek, 70. Kříž, 89. Penc, 94. Kosař. * Vlašim - Líšeň 4:5 (3:2). Branky: 25. Nogha, 33. Kareem, 39. Vachoušek, 64. Beran – 23. Aldin, 27., 56. a 84. Polášek, 67. Mionič. ŽK: 46. Nogha, 94. Kulhánek – 45. Sokol, 90. Rolinek, 94. Aldin. * Zbrojovka Brno - Jihlava 1:0 (0:0). Branka: 85. Granečný. ŽK: 32. Potočný, 40. Smejkal, 66. Řezníček – 45. Vedral, 62. Farka, 65. Chytrý.

24. kolo:  Vyškov – Zbrojovka Brno 1:1 (0:0). Branky: 71. Fomba – 78. Alijagič. ŽK: 25. Lahodný, 97. Delferriere – 52. Gyamfi, 61. Koželuh. * Líšeň – Sigma Ol „B“ 1:2 (1:0). Branky: 14. Sokol – 75. Hadaš, 81. Foretný. ŽK: 54. a 62. Polášek, 66. Aldin, 92. Vajner – 52. Langer, 68. Fiala, 76. Muritala. ČK: 62. Polášek. * Příbram - Táborsko 1:1 (1:1). Branky: 21. Novotný – 6. Novák. ŽK: 70. Hošek – 58. Kopáček, 71. Svatek, 76. Bláha, 78. Novák. * Žižkov - Chrudim 3:1 (1:1). Branky: 31. a 54. Sixta, 79. Divíšek – 33. Míka. ŽK: 44. Skwarczek. * Jihlava – Sparta Praha „B“ 3:1 (2:1). Branky: 3. Šancl, 26. Franěk, 63. Vedral – 6. Michl. ŽK: 65. Tonbul, 69. Piško, 93. Sagna – 79. Horák. * Varnsdorf - Prostějov 5:1 (1:0). Branky: 15. Stránský, 63. Kouřil, 70. Yuzvak, 88. Hodek, 92. Gembický – 58. Matoušek. ŽK: 43. Rudnytskyy, 45. Stránský, 82. Podzimek – 14. Habusta, 35. Zapletal, 61. Abdoulkarim. * Kroměříž – Dukla Praha 0:2 (0:1). Branky: 37. Helešic, 94. Moulis. ŽK: 9. Wala, 82. Houser, 85. Tiahlo – 23. Jeřábek, 79. Vondrášek, 85. Peterka. * Opava - Vlašim 2:2 (2:1). Branky: 31. Ondráček, 39. Málek – 17. Vachoušek, 63. Breda. ŽK: 71. Janoščin, 85. Ondráček – 19. Vachoušek, 52. Osuagwu, 93. Vágner.

1          FK DUKLA Praha a.s.    24        14        5          5          39:23    47

2          MFK Vyškov a.s.           24        12        7          5          40:28    43

3          FC SILON Táborsko a.s.           24        10        9          5          35:22    39

4          SK  Sigma Olomouc, a.s. B       24        12        3          9          34:35    39

5          MFK Chrudim a.s.         24        9          7          8          39:38    34

6          SK Líšeň 2019, a.s.       24        8          9          7          29:29    33

7          FK PŘÍBRAM a.s.         24        10        3          11        25:31    33

8          AC Sparta Praha fotbal, a.s. B   24        9          5          10        43:41    32

9          FC Sellier & Bellot Vlašim, a.s.   24        7          11        6          32:30    32

10        FC ZBROJOVKA BRNO, a.s.     24        9          4          11        32:33    31

11        FC VYSOČINA JIHLAVA, a.s.    24        8          6          10        35:33    30

12        Slezský fotbalový club Opava a.s.          24        8          6          10        26:29    30

13        FK VIKTORIA ŽIŽKOV a.s.        24        8          5          11        36:43    29

14        Fotbalový klub Varnsdorf a.s.     24        6          10        8          41:40    28

15        1. SK Prostějov, fotbalový klub a.s.        24        7          3          14        30:47    24

16        SK Hanácká Slavia Kroměříž a.s.           24        6          5          13        24:38    23