Bydlení jako luxus. A hlavně to vlastní. V České republice je stále těžší jednak na bydlení peníze získat – vyšší úrokové sazby a nutnost většího finančního polštáře pro zisk hypotéky – a taky si jej udržet. V tomto případě kvůli cenám energií. Ale ne pouze proto, v minulosti se totiž s výstavbou a udržováním bytů zaspalo.

Jak je to možné, chtělo by se říct. Vždyť se všude staví. Ano, staví. Jenže jen málokde nechává byty stavět město, obec, či dokonce stát. Většinou se jedná o soukromé projekty developerů. A podle toho také často vypadají ceny pro koncové uživatele. Pro velkou část veřejnosti jsou jednoduše nad jejich možnosti. Byty tak přibývají. Ale těch, kteří si je skutečně mohou dovolit, je spíše méně.

Přesto se ale některé obce vzepjaly a začaly stavět „za své“. Příkladem budiž Mořice, Nezamyslice, Výšovice, Bousín. Tam, a nejen tam, postupně vznikly a vznikají desítky bytů. Kdo bude získávat z nájmu? Obec. Kdo stanoví podmínky pro nájemníky a ceny? Také obec. Buďme si přitom jistí, že na obcích a městysech vyjdou obyvatelům vstříc, pokud možno. Koneckonců, je v zájmu vesnic udržet si obyvatele, v lepším případě dalším vycházet vstříc. Obcím se tato snaha ve výsledku vrátí, a to ne pouze na financích.

A teď se zaměřme na Prostějov. Kdy naposledy město nechalo postavit ve své režii byty pro široké spektrum veřejnosti? Ne omezené třeba nějakým věkem, stupněm nemohoucnosti nebo příjmem? Vzpomenete? Ne? Nejste sami. A je to škoda. Není divu, že část opozice měla jako jedno z předvolebních témat bydlení. Dobře tuší, že sehnat solidní a cenově dostupné bydlení je jeden z velkých problémů Prostějova.

Prostějov přitom trvale spíše vymírá. Dlouhodobě mu ubývá obyvatel, populace stárne, rodí se méně dětí. A možnost bydlet? To je přitom jedna z prvních věcí, kterou člověk v dospělosti řeší…