Dobrý sluha, ale zlý pán. Hovoří se tak často o ohni. V souvislosti s volbami se tak ale dá hovořit také o kroužkování kandidátů. Opravdu může pomoci do funkcí lidem, kteří si je svou pílí a schopnostmi (či charakterem) zaslouží. Jindy ale může způsobit obtíže. Voličům i zvoleným.

Pár příkladů by se našlo v nedávné minulosti. Kroužkování před čtyřmi lety pomohlo do zastupitelstva Jaroslavu Faltýnkovi za ANO 211. Byl sice v dolní části kandidátky, veřejná známost mu však pomohla k tomu, aby se mohl znovu stát zastupitelem. Kdysi takto voliči pomohli dokonce do poslaneckých lavic Marku Bendovi z ODS. Stejný příběh: byl známý, byl vidět, nechal se ale umístit na spodní příčky kandidátky. I tak „přeskákal“ své kolegy a kolegyně. A mohl slavit. Když zůstaneme u Poslanecké sněmovny, tam naopak loni volby škodily, a to Pirátům. Voliči je ve velkém vykroužkovali. A tak z hnutí, které si chvíli brousilo zuby i na premiéra, byla najednou nenápadná politická síla, právem zklamaná a naštvaná.

A teď k letošním komunálkám. Zde zase tolik skokanů díky kroužkům nebylo. V Prostějově samém se husarský kousek povedl prakticky jen Tomáši Pekovi. Původně byl na kandidátce až v její třetině. Zastupitel však obhájil mandát díky 2134 preferenčním hlasům. A stal se třetím nejmladším členem zastupitelstva.

Jinde zase ale kroužkování způsobovalo lapálie, jako tomu se stalo v Pavlovicích u Kojetína. Tam kandidoval jistý Milan Lešikar. Byl na spodu kandidátky, nedávný starosta chtěl spíše podpořit své sousedy, starostovat už nechtěl. Leč voliči byli „neúprosní“. A vyšvihli jej do čela...

Volby zkrátka píšou různé příběhy. A dokáží přinést nečekané zvraty, překvapení a také skoky. A zatímco v životě platí Cherchez la femme, ve volbách je to často „za vším hledej kroužky“.