PES – přítel člověka. V České republice to ale neplatí. Nechci tím snad zpochybňovat lásku páníčků k jejich čtyřnohým chlupáčům, ostatně Česká republika by se dala bez nadsázky označit za chovatelskou velmoc. Narážím samozřejmě na vládního PSA. Zdá se, že i přes nepřeberné množství výjimek ze strany vlády se stal alfou a omegou boje proti koronaviru v české kotlině. I tak by se ale dalo hladce parafrázovat Tolkienovo známé: Jeden PES vládne všem, jeden jim všem káže. Jeden všechny přivede, do temnoty sváže…
Teď už ale bez nadsázky. Právě tato tma se rozprostřela nad vyhlídkami k tomu, aby se z České republiky vypařil jak koronavirus, tak opatření, která ho mají potírat. Už jednou jsme byli podle premiéra „Best in covid“, což se ale následně změnilo na pravý opak. A když se zdálo, že se posunem na třetí stupeň situace přeci jen zlepšuje a může se z ní stát trvalý progres, vše je opět jinak. Nárůst čísel zveřejňovaný Ministerstvem zdravotnictví zejména podnikatelům a živnostníkům pořádně poničil Vánoce. O Silvestru a následném vstupu do nového roku se ani bavit nebudu. PES navíc směřuje k pětce.
Zároveň s těmito vlnami – je už v Česku snad třetí? – vyvěrají na povrch zprávy, které stále a znovu potvrzují, že česká vláda svůj boj s koronavirem nezvládá. Příklad? Srovnání čísel se Švédskem, které je zhruba stejně velké. Po všech stránkách vyznívá pro Českou republiku strašlivě, přitom Švédsko samo bylo označeno jako země, kterou koronavirus pořádně pocuchal. Příklad dvě? Dary z Taiwanu a dále nemocnice v Letňanech. Ani jednoho vláda nijak nevyužila. A příklad tři? Kompenzace. Pro živnostníky i firmy se jedná často o směšné částky. Korunu tomu nasadila informace z minulého týdne, že vláda další kompenzační program pro gastro sektor vyhlásí až po konci nouzového stavu. Což nebude nejspíš dřív než za měsíc. Do té doby můžou jít žadatelé třeba na Úřad práce ČR poníženě prosit o nekvalifikované místo v továrně…
Na závěr lehce odbočím. Je to chvilka, co uplynulo devět let od smrti Václava Havla. Právě on svého času mluvil o „blbé náladě“. Těžko říct, jak by rozpoložení obyvatelstva hodnotil nyní. Asi jako „náladu pod PSA“. K ní však z velké části přispěla ne pouze přítomnost koronaviru či sám PES, ale zejména to, co už řada lidí tušila před pandemií, že vláda je schopna naoko zvládat dobu prosperity. Při jakémkoli problému se ale její správa země okamžitě hroutí.