Máme tu poslední měsíc aktuálního školního roku 2022-2023 a tak zatímco se děti budou stresovat vysvědčením, s Večerníkem se tradičně podíváme do městských kronik, co se v tomto měsíci odehrálo v letech minulých.

 

Červen 1953 znamenal pro všechny občany republiky masakr v peněženkách. Vláda totiž provedla měnovou reformu, která znamenala, že mzdy a ceny se přepočítaly v poměru 5:1. Hotovost do 300 Kčs na osobu se přepočítávala v poměru 5:1 (pouze však u osob, které nepoužívaly námezdní práci), u všech ostatních forem (včetně hotovosti právnických osob) šlo již o poměr 50 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz. Vklady fyzických osob u peněžních ústavů do 5 000 Kčs včetně byly přepočítávány v poměru 5 Kčs starých peněz za 1 Kčs nových peněz, vyšší vklady do 10 000 Kčs už v poměru 6,25:1, vklady do 20 000 Kčs v poměru 10:1, ty do 50 000 Kčs 25:1 a vyšší dokonce 30:1, vklady složené na nové vkladní knížky po 16. květnu 1953 se přepočítávaly v poměru 50:1. Vklady na knížky dělníků a úředníků z pravidelného podnikového spoření se přepočítávaly v poměru 5:1. Prémie životního pojištění se přepočítaly v poměru 20:1. Zůstatky na účtech státních organizací a některých JZD (III. a IV. typu) se přepočítávaly v poměru 5:1. Zůstatky na účtech soukromých podniků pak v poměru 50:1, s výjimkou částky nepřevyšující částku vyplacených mezd za předchozí měsíc, tato část se přepočítávala v poměru 5:1. Zcela zrušeny bez náhrady byly vázané vklady vzniklé při měnové reformě v roce 1945, závazky z tuzemských cenných papírů vydaných před rokem 1945 i závazky státních dluhopisů a dluhopisů jiných finančních institucí vydané po roce 1945. Průměrně došlo k celkovému přepočtu 10:1. Vklady ve státní spořitelně před měnovou reformou 9 000 000 Kčs, po přepočtu 930 000 Kčs. Byl dramaticky redukován objem oběživa ze zhruba 52 miliard starých korun na 1,4 miliardy nových, tedy přibližně 37:1.

Reformu většina obyvatel pochopila jako velkou krádež, tím spíše, že členové komunistické strany dostali často lepší kurs, který navíc nebyl vázaný na výši částky. V některých městech došlo po reformě k nepokojům, zejména mezi dělníky. Největší odpor vzbudila měnová reforma v Plzni, kde byl její dopad ještě zvýrazněn tím, že plzeňská Škodovka úmyslně vyplatila mzdy dříve, před reformou (tzv. plzeňské povstání). Nepokoje byly potlačeny silou. Za účelem dosažení svých cílů poškodila měnová reforma velké množství drobných i velkých střadatelů, živnostníků a obchodníků, kteří přišli o provozní kapitál. V Prostějově bylo také založeno družstvo hodinářů a zlatníků v počtu 16 členů.

Červen 2013 přinesl tyto události. V úterý 11. června se přímo před radnicí bojovalo proti drogám. Zastavila se zde totiž karavana cyklo-běhu „Za Českou republiku bez drog 2013“. Na prostějovském náměstí se k cyklo-běhu přidali studenti zdravotnické školy a reálného gymnázia a VIP účastnicí byla senátorka Božena Sekaninová, která také společně s koordinátorkou projektu Prostějov – Zdravé město Alenou Dvořákovou podepsala „protidrogovou chartu“. Nová vyhláška města omezila propagaci hraní některých sázkových her, loterií a jiných podobných her. Provozovatelé jsou podle ní povinni upravit vzhled provozovny, kde jsou sázkové hry, loterie a jiné podobné hry provozovány. Cílem vyhlášky bylo zabezpečit ochranu před negativními jevy, včetně ochrany dětí, mladistvých a sociálně vyloučených. Dne 21. června 2013 proběhla již tradiční akce Den otevřených dveří 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka, jíž se zúčastnili především žáci mateřských, základních a středních škol z Prostějova a okolí. Na letišti se vystřídalo bezmála 650 žáků, pedagogů, veteránů i příznivců AČR. V areálu letiště proběhly statické i dynamické ukázky 102. průzkumného praporu, Vojenské policie a ASO Dukla Prostějov.