Máme tu měsíc lásky a osvobození. U lásky máme doufám jasno, kdo by měl koho líbat pod rozkvetlou třešní, s tím osvobozováním to bude horší. Ale u Prostějova my všichni historie znalí a nepoznamenaní současným progresivismem víme, že osvoboditeli byly jednoznačně armády sovětská a rumunská a v rámci té sovětské i náš rodák Vilém Sacher. Ale pojďme opět zalistovat kronikami, co jiného přinesly dějiny pro naše město.
V květnu 1954 zemřel v olomoucké nemocnici předseda ONV František Ján. Proběhly též volby do národních výborů, do tehdejšího MNV bylo zvoleno celkem 158 lidí. Samozřejmě že většinu měla vládnoucí Národní fronta v čele s KSČ, ale to se tak nějak čekalo. Rozhodnutím krajského národního výboru byly od Prostějova odloučeny Držovice, Krasice a Vrahovice. V nich proběhly samostatné volby.
V květnu 1974 jsme se dočkali na hlavním náměstí budování nové sochy. Bohužel to nebyl obnovený pomník T. G. Masaryka, ale základní kámen sochy jednoho z největších lumpů v dějinách V. I. Lenina. Přišla nás na 500 923 tehdejších korun a strašila na náměstí až do převratu 1989.
Veselejší událost jsme zažili v květnu 1984, kdy místní pivovar začal vyrábět pivo pro diabetiky. Měl jsem v rodině mnoho diabetiků, ale ti toto pivo ignorovali, stejně jako diabetické pečivo, jelikož dle jejich výroků něco tak nechutného dlouho nepozřeli. V muzeu byla zahájena výstava o životě a díle JUDr. Ivana Sekaniny, což byl spolužák a přítel Jiřího Wolkera. JUDr. Ivan Sekanina (31. října 1900 Nové Město na Moravě – 21. května 1940 koncentrační tábor Sachsenhausen-Oranienburg) byl levicový novinář, obhájce pronásledovaných komunistických představitelů a bojovník proti fašismu. Byl jednou z předních levicových osobností meziválečného období. Stal se významným obhájcem obviněných dělníků a komunistů. Silně se angažoval v inscenovaném procesu s G. Dimitrovem a jeho druhy obviněnými v roce 1933 ze zapálení Říšského sněmu. Původně se měl stát v lipském procesu obhájcem spoluobžalovaného předsedy poslanecké frakce E. Torglera, ale říšská justice to nedovolila. Obhajoba se však změnila v obžalobu fašismu. Zatčen byl ihned po příchodu nacistů 16. března 1939. Vězněn byl nejprve na Pankráci, později byl převezen do Berlína, kde s ním byl připravován politický proces. Po vypuknutí druhé světové války se stal připravený proces zbytečným a Sekanina byl deportován do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde 21. května 1940 zahynul. Před smrtí přijal katolickou víru. V roce 1949 byl in memoriam vyznamenán Řádem bílého lva.
V pátek 23. května 2014 otevřely teplé letní dny prostějovský aquapark. Mimo tří bazénů byly k dispozici skluzavky, dětská hřiště i sportoviště. Za poplatek byl v areálu také aquazorbing, vodní fotbal a trampolína. V Botanické zahradě Petra Albrechta se začalo s pracemi na jejím rozšíření, což přišlo na více jak 2 miliony korun. Návštěvníci v ní však našli celou řadu zajímavých novinek. Odbor rozvoje a investic se již od roku 2013 zabýval problematikou závlahy Smetanových sadů. Plánované bylo využití studny, vybudované za druhé světové války v lokalitě Přikrylova náměstí. Bývalá studna se nachází pod komunikací, která je v majetku Olomouckého kraje. Proto bylo nutné získat souhlasná stanoviska majitele komunikace, vodohospodářského orgánu, ale zejména památkářů, protože se jedná o stavbu v památkové zóně města. Po provedení hydrogeologického průzkumu bylo nalezeno optimální řešení. Čerpací zkoušky prokázaly, že průtok 4 metrů krychlových vody za den je pro závlahu sadů málo. Je potřeba minimálně 10krát více vody, což město zatím řešilo zálivkou. Za nejschůdnější cestu odborníci pokládali nový vrt. V Prostějově se poprvé konal Restaurant Day. Organizátorky sice zaskočilo počasí, ale podařilo se zabezpečit prostory v tělocvičně Základní školy Jana Železného. Akce měla velký úspěch a po nabízeném jídle se jen zaprášilo. Občanské sdružení Červené barety se rozhodlo vrátit do Prostějova kdysi tolik populární „bleší trhy“. Uskutečnily se v přednáškovém sále Národního domu.