Letos v květnu si připomínáme výročí 110 let naší krásné radnice. Máme být na co hrdí, všichni nám ji závidí a snad tady zůstane stát navěky. Pozitivem je i to, že aktuálně se v ní rodí moudré věci pro město, snad i to nám dlouho vydrží. A přidávám alespoň základní údaje o „oslavenkyni“. Nová radnice v Prostějově je dvoupatrová stavba z počátku 20. století s asymetricky umístěnou čtyřhrannou věží, v níž se mísí prvky historismu a secese. V interiéru i exteriéru radnice se zachovala bohatá štukatérská, kovotepecká, sochařská a malířská výzdoba. Nová radnice je cenným dokladem stavebního a uměleckého řemesla počátku 20. století a svým významem přesahuje prostějovský region. Radnice byla prohlášena národní kulturní památkou, památkově chráněna bude od 1. 7. 2024.

Jako obvykle v květnu jsme se, tedy alespoň většina z nás, proměnili na hokejové trenéry, kteří umí perfektně rozebrat hru naší reprezentace, a to tak, že nepotřebují ani elektronickou tužku, stačí k tomu pár piv a panáků. A tím se dostávám k tomu, že kvituji s povděkem, že řada restauratérů a hospodských nelenila a vytáhla plátna, dataprojektory a televize a zvedla si tak návštěvnost. Ano, takto se správně podniká. Věřím, že až přijde fotbalové EURO, kam se naše reprezentace nějakým zázrakem proplazila, bude tady zase fotbalová atmosféra u piva a panáků a zase budeme moci rozebírat výkony našich.

Národní dům na dva dny pořádně ožil. V jeho prostorách proběhly obnovené Jarní dny zdraví. Protože jsem na této akci osobně zainteresován, chci poděkovat všem, kteří se na jejich přípravě podíleli, za skvěle odvedenou práci. O co šlo? V prostorách divadelní restaurace v Prostějově bylo možné využít bezplatného měření krevního tlaku, cukru, tělesného složení, a dokonce si nechat vyšetřit zrak. Fyzioterapeut a nutriční specialista byli k dispozici pro individuální konzultace nebo celkový pohled a analýzu. Proběhla přednáška na téma „Zdravé dýchání", kterou vedla certifikovaná lektorka Ing. Veronika Richter. S další přednáškou vystoupila Mgr. Podhorná s názvem „Bylinky v prevenci civilizačních onemocnění“ a fyzioterapeutka Mgr. Renata Zaťková se zaměřila na téma „Barefoot, zdravé obouvání". Program byl pro veřejnost zdarma! V „Národě“ bylo narváno zájemci, konaly se přednášky. Jsem rád, že se obnova podařila, a věřím, že bylo navázáno na skvělou tradici.

Jako rodiče a příslušníka stavu kantorského mě vyděsila informace, že připravovaná nová hygienická vyhláška nadále počítá s možností společných toalet ve školách a školských zařízeních. Proti tomuto, nevím jak to nazvat slušně, se postavil Zdravotní výbor Parlamentu ČR, vznikla proti tomu petice, a stejně tato zhůvěřilost ve vyhlášce zřejmě zůstane. Poslední, kdo může zastavit tuto věc, jsou zřizovatelé a ředitelé škol. Zřizovateli věřím jak na městě, tak i na kraji. A snad se mezi řediteli nenajde nějaký progresivista a europionýr, jenž by tuhle prasárnu na své škole zavedl.

A když jsme u toho progresivismu. Velmi významně jsem musel pozvednout obočí nad dvěma věcmi. Tou první byl další ročník „pěvecké“ soutěže „Eurovize“. Před padesáti lety tento podnik vyhrála skupina ABBA s písní Waterloo, kdysi se jí účastnil i Karel Gott a měla svou prestiž. Dnes je z této soutěže aktivistická přehlídka podivných kreatur, které o zpěvu ani neslyšely, zato se umí navléct do podivných hadrů, jsou samozřejmě nejlépe nebinární a zcela suverénně podporují teroristická hnutí, jako je třeba Hamás. Za sebe říkám, že je to před eurovolbami ukázka toho, kam by Evropa rozhodně směřovat neměla, a je to varování pro voliče, aby takovou Evropu rozhodně nevolili.

Kultura v naší zemi upadá a poslední události mi dávají za pravdu. Na Akademii výtvarných umění vadí některým vymytým mozkům socha Krista od J. V. Myslbeka. Má se sundat a přesunout, protože prý traumatizuje studenty. Něco tak hloupého jsem dlouho neslyšel a myslím, že by se obecně na umělecké školy už měl někdo podívat, za co jsou vyhazovány peníze daňových poplatníků.

Přeji hezký zbytek května.