Dnes je sobota 12.4.2025, svátek slaví Julius
Budoucnost bohatým určitě nepatří 

Někoho to možná překvapí, ale je to tak. Česká republika se pomalu zařazuje mezi nejbohatší státy světa. Přestože „bohatství“ je pojem více než relativní a rozdělovat státy na chudé a bohaté se zdá být dosti odvážné, najdeme jedno spolehlivé kritérium.

Existuje totiž přímá souvislost mezi bohatstvím státu a porodností. Možná bychom v první moment čekali, že čím bohatší stát bude, tím se v něm bude rodit více dětí. Ale kdepak! Je to přesně naopak.

Zatímco ve státech s nejvyšším HDP na jednoho obyvatele se rodí minimum dětí, v těch s nízkým HDP je to právě naopak. Mezi nejbohatší státy světa patří například Singapur, kde jedna žena na svět přivede průměrně 1,12 dítěte. Je jasné, že taková společnost je odsouzena nejen k poměrně brzkému krachu, ale i k vyhynutí. To ostatně více či méně platí pro všechny země, kde ženy nemají průměrně alespoň dvě děti.

Z tohoto úhlu pohledu to brzy bude mít „za sebou“ celá Evropa. Ve velmi bohatém Lucembursku se jedné ženě průměrně narodí 1,38 dítěte, ve Finsku 1,46 a třeba v Norsku 1,55 dítěte. Přitom Finsko a Norsko jsou státy s nejlepším sociálním zabezpečením na světě a obyvatelé jsou trvale hodnoceni jako nejšťastnější na světě.

Docela jiná je přitom situace v nejchudších státech světa. V Afghánistánu jedna žena porodí průměrně 4,64 dítěte, v Eritrei 3,87 a v Burundi dokonce 5,08.

Jak je na tom Česká republika? Díky nárůstu porodnosti v předchozích letech se Česko ještě v roce 2021 zařadilo k zemím s nejvyšší úrovní plodnosti v Evropě. Průměrný počet dětí na jednu ženu u nás dosáhl 1,83 a byl tak nejvyšší od roku 1992. Toto číslo sice znamená, že vymíráme, ale děje se tak alespoň pomaleji než v jiných státech.

Jenže v posledních letech u nás porodnost prudce klesá. Stále u nás přibývá žen, které těhotenství odkládají anebo děti nemají vůbec. A právě tím jsme se definitivně zařadili mezi bohaté země.

Přestože mnozí lidé jako důvody udávají obavy z budoucnosti a rostoucí náklady, hlavním důvodem není „chudoba“, ale zejména změna životního stylu. Bohatství totiž bývá spojeno často s pocitem, že nikoho dalšího na světě už nepotřebuji a vystačím si sám. Takoví lidé se v první řadě starají o požitky, které jim nabízí současný svět. Ve své arogantní pýše však ztrácejí nejen zájem o minulost, ale hlavně touhu po budoucnosti. Jenže historie nás učí, že každá pýcha dříve či později znamenala pád.