Srpen je měsícem letním a plným prázdninové pohody, ovšem v dějinách tomu tak nebylo vždy, vzpomeňme na rok 1968. Dnes se ponoříme do let zakončených čtyřkou. Tak pojďme na to.

Srpen 1954 přinesl řádění přírodních živlů, a to konkrétně 22. srpna, kdy městem proletěla větrná smršť, která přerušila telefonní spojení a narušila i hromadnou dopravu.

V srpnu 1974 byla otevřena nová velká základní škola v Prostějově v ulici J. V. Choráze. Stavba přišla na tehdejších skoro 23 milionů korun. (Dnes zde sídlí RG a ZŠ Otto Wichterleho). Já jsem zmíněnou základní školu absolvoval v letech 1976 až 1984, a dokonce tehdy školu navštívila vdova po J. V. Chorázovi, což byla původem Ruska. Na mě spadla povinnost dát jí kytičku. Vzhledem k jejímu věku to již spíše byla neveselá scéna. Jen pro doplnění, J. V. Choráz byl český učitel, novinář a komunistický politik. V rámci reorganizace školství byla zrušena ZDŠ v ulici Komenského.

A co srpen 2014? Třetí cestovní kanceláří, která v létě 2014 zkrachovala, byla prostějovská Hellas – nejen Řecko. Informaci o jejím krachu podala pojišťovna Generali, která pojistila kancelář proti úpadku. I když předchozí krachy cestovek zasáhly značnou část lidí v zemi, nyní to bylo poprvé, kdy se krach cestovky tak přímo dotkl Prostějovanů. A já dodávám, že jsem osobně byl dost v šoku, protože s cestovkou paní Šárky Marákové jsem byl v Řecku hned dvakrát a naprosto spokojen. Prostějovský zámek procházel rekonstrukcí již několik let. V srpnu 2014 byla dokončena oprava fasády, která přišla na skoro 4 miliony. Novou podobu dostalo i nádvoří, kde přibyla nová dlažba. Zadláždění se ale neobešlo bez problémů. Představy památkářů byly totiž úplně jiné než idea magistrátu. Požadovali, aby nádvoří bylo zadlážděno kočičími hlavami, které zde údajně byly původně. To bylo ale vzhledem k produkcím, které jsou zde plánovány, nepřijatelné. Štěrbiny mezi kostkami by působily problémy lidem i technice. Naštěstí došlo mezi oběma stranami ke kompromisu a nakonec jsou kočičí hlavy jen po obvodu nádvoří, ve středu je řezaná hladká dlažba. V zámku mělo přibýt zázemí pro kulturní akce, na místě galerie pak kavárna se sociálním zařízením. Slavnostním nástupem ukončilo svoji činnost na třicet příslušníků I. úkolového uskupení speciálních sil AČR ISAF a 9. zastoupení na velitelství ISAF SOF na území Afghánistánu. V pátek 29. srpna 2014 byli všichni příslušníci výše jmenovaných uskupení za přítomnosti svých nejbližších dekorováni resortními medailemi a odznaky. Kromě medaile ministra obrany České republiky Za službu v zahraničí – Afghánistán I., II. a III. stupně převzalo několik vojáků z rukou zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra MO generálmajora Jiřího Balouna také záslužný kříž ministra obrany ČR a čestný odznak AČR za zásluhy. Za skvěle odvedenou práci speciálům poděkoval mimo jiné primátor Prostějova Miroslav Pišťák a velitel útvaru Karel Řehka. Vojáky přišli pozdravit také zástupci státní správy a místní samosprávy, výsadkoví veteráni a bývalí velitelé v čele s generálmajorem Milanem Kovandou. V roce 2014 se uskutečnila již druhá návštěva srbských policistů a současně i představitelů samosprávy města Prijepolje v Prostějově. Právě na jejich pozvání se v srpnu vypravila do Srbska delegace IPA České sekce, územní skupiny 223 Prostějov, Sportovního klubu policie Moravan Prostějov a zástupců magistrátu. Program návštěvy byl velmi pestrý. Prostějované se podívali do Národního parku Tara a svezli se historickou úzkokolejkou, prohlédli si město Visegrad, při trekingové výpravě projeli kaňonem řeky Mileševky a prohlédli si firmu Emilio Štecher zabývající se zpracováním mramoru. Součástí návštěvy bylo i přijetí na radnici v Prijepolje a podpis Smlouvy o přátelství a spolupráci mezi IPA Regionem Prijepolje a IPA územní skupinou 223 Prostějov. Jednalo se o první smlouvu o přátelství mezi srbskou a českou IPA.