V souvislosti s nejnovější zprávou, kterou najdete v dnešním vydání Večerníku, mi na mysli vytanulo srovnání. Srovnání několika zámků, které máme ve svém okolí a toho, jak jejich majitelé zajišťují nejen jejich technický stav, ale také příliv návštěvníků.
Jako první zmíním zámek v Čechách pod Kosířem, do kterého majitel, Olomoucký kraj, investoval v posledních letech desítky milionů. Dalších třicet to bude do rybníků, jejichž rekonstrukce právě začala a pokračovat hodlá i dál. Napomáhají tomu i příjmy, plynoucí nejen ze vstupného do zdejších expozic, které nabízejí obrovský rozsah, ale i nejrůznějších akcí, které se tady konají.
Zámek v Plumlově spadl do klína tamnímu městu, které již mnoho let památku rekonstruuje. Nezaleklo se ani veřejné sbírky, prosadilo zařazení stavby mezi národní kulturní památky a má s ní velké plány. I tady sází na osvědčené akce, jako jsou nejrůznější typy prohlídek, koncerty, divadla, výstavy, a víkendové návraty do minulosti.
Ptenský zámek koupil v roce 2022 od města Prostějova David Hudeček, známý pod přezdívkou Horset. O získání stavby, která byla v havarijním stavu, se pokoušel pět let. Od té doby si plní svůj sen, do kterého zapojil rodinu i kamarády. Do Ptení se sjíždí lidé z celé republiky, aby si užili nejen hudby, které vévodí barbar punk, ale také akcí pro malé i velké. A když zámecký pán vyhlásí brigádu, dobrovolníků je pokaždé dostatek.
Prostějovský zámek je ve vlastnictví města velmi dlouho, od roku 1948. To do něj investovalo hodně, mimo jiné za novou střechu či přestavbu jeho části na sídlo umělecké školy. Pak v něm usadilo domovní správu, aby ji po mnoha letech vystěhovalo. Člověk by řekl, že proto, aby začal realizovat dlouho proklamované plány na zámeckou proměnu. Jenže pak se v objektu, byť na krátkou dobu, objevily kanceláře oddělení přestupků.
Od té chvíle jsou plány zahaleny tajemstvím. Zatím jsou k chlubení fresky, odhalené v několika místnostech, je tu městská galerie, která, přiznejme si, mnoho turistů nepřiláká. A v létě je na nádvoří malá scéna, která nabízí možnost vystoupit i prostějovským umělcům. Přibýt by měla i prosklená studna. Dobrým nápadem jsou komentované prohlídky, které občas pořádá Střední odborná škola podnikání a obchodu. Jsou nesmírně zajímavé a dozvíte se při nich věci, o kterých jste neměli ani tušení.
Přitom je tolik možností, jak zámek využít a zatraktivnit ho nejen pro obyvatele Prostějova města. Byli jsme Městem módy, naším rodákem je světoznámý Otto Wichterle, bylo tu letecké učiliště, ze kterého vzešla letecká esa druhé světové války. Už několik let se v muzejním depozitáři práší na jednu z největších expozic hodin v České republice, vozy značky Wikov patří k národním pokladům, malotraktorky z bývalého Agrostroje zaplavily před desítkami let svět a slouží dodnes. Máme tady skvělé parašutisty, kteří ze světa vozí jeden titul za druhým, o tenistech nemluvě. A v neposlední řadě se v ulicích našeho města, a to i v prostorách zámku, natáčel dodnes sledovaný a milovaný seriál Četnické humoresky. Námětů by se našlo mnohem víc, o tom nepochybuji.
Tak snad se brzy nějaké zrealizují, abychom se mohli chlubit. Protože věta „U nás na zámku máme….,“ zní tak hezky!