Dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav
Po nás potopa

Když jsem v minulém týdnu projížděla regionem, sledovala zpravodajství hasičů a dostávala zprávy od svých přátel žijících v nejrůznějších koutech republiky, bylo mi smutno. Vrátila jsem se myšlenkami do roku 1997 a nedaleké Troubky. I tehdy jsem to měla v přímém přenosu. Dostala jsem se na místo několikrát, poprvé den po tom, co místní dodnes nazývají konec světa.

Stoletá povodeň po vydatných deštích dorazila ze 7. na 8. července. Voda přišla v noci a zatopila téměř celou obec. V první vlně se zhroutilo asi sto padesát podmáčených domů, zhruba stejný počet jich musel být demolován. Stále mám před očima hromady trosek, rozbořené domy, lidi s očima plnýma slz a beznaděje. Hmotný majetek bohužel nebyl to nejhorší, oč přišli.  Ztratili příbuzné, kamarády.  Zahynul starší manželský pár hledající úkryt u sousedů. Obydlí se na ně zřítilo, zatímco jejich dům velkou vodu přestál. Pomník na návsi dodnes připomíná, že těch obětí bylo devět.

Druhou vlnu vody obec zažila o 13 let později, v roce 2010. Tehdy naštěstí povodeň přišla pozvolna, a ačkoli vodní hladina místy dosahovala až 130 centimetrů, potopa si mimo majetkových škod nevzala žádný lidský život.

Letos si tamní lidé oddechli, Bečva se i přes značnou kulminaci k jejich domovům nedostala.

Říkáte si, proč za těch bezmála třicet let nemají vybudované protipovodňové hráze? Měli, jenže historický selský val, jenž vybudovali po povodních v roce 2010,  město Přerov nechalo odstranit. Podle úředníků byla stavba nelegální, protože byla vybudována bez povolení a nacházela se na pozemcích v majetku města.

Výrazný posun nastal teprve loni, kdy olomoucký hejtman, starosta Troubek a zástupci Povodí Moravy podepsali memorandum o spolupráci a zahájili přípravy náročného projektu za více než půl miliardy korun. Výstavba by měla začít v roce 2027. Ale za tři roky se toho v Troubkách může stát...

Tohle všechno mě napadlo při „vodních“ zprávách z Prostějovska. Zatímco někde spoléhali na fakt, že pro podobné případy udělali, co mohli, jinde to nechali volně plynout. Zatímco lidé na sociálních sítích panikařili nad fotografiemi plumlovské přehrady, kde voda stoupala k přepadu, jen kousek dál se odehrávalo daleko větší drama. Hamerské rybníky, které vlastní rybářský svaz, hrozily protržením hrází, proto město Plumlov v neděli obyvatele obce evakuovalo. Podle místních, které jsem kontaktovala, se příznivci Petrova cechu o svůj majetek zrovna dobře nestarají. Tak uvidíme, jestli pro ně tahle zkouška bude popudem pro akci.

Nebo se budou držet hesla Po nás potopa?