Máme tu měsíc, kdy již vítězí plískanice a podzim a tak o to radostněji můžeme zasednout k městské kronice a číst si.
V říjnu 1954 zemřel Vilém Otáhal, středoškolský profesor, vlastivědný spisovatel, ale hlavně bývalý starosta města. Vilém Otáhal se přičinil o to, že roku 1924 začala být vydávána Ročenka Národopisného a průmyslového musea města Prostějova a Hané. Také se zajímal o sociální problémy města. Spolu s bývalým starostou Manhardem založil spolek Karly Máchové. Starostou byl zvolen 27. března 1928 a tuto funkci úspěšně vykonával do ledna 1933.
V říjnu 1964 získal čestné občanství města M. M. Glider, člen 2. čs. paradesantní brigády, která společně s partyzánskými jednotkami osvobozovala naši vlast, později cvičil místní výsadkářský útvar.
V říjnu 1984 zemřel akademický malíř Alois Doležel, malíř a grafik, který zanechal spoustu obrazů přímo v Prostějově. Na poli sportovním měli důvod k oslavám místní fotbalisté, jelikož se slavilo 80 let organizované kopané ve městě.
A co říjen 2014? Ve čtvrtek 2. října 2014 byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná křižovatka ulic Olomoucká, Barákova, Sladkovského v místě křížení se železniční tratí. Šlo o společnou akci tří investorů – Olomouckého kraje, města Prostějova a Správy železniční dopravní cesty. Celkové náklady na rekonstrukci uvedeného prostoru dosáhly zhruba 40 milionů korun. Hned tři potraviny z Prostějovska získaly na Floře Olomouc titul „Výrobek Olomouckého kraje“. Malinová špička z pekařství MaM, šunkový zauzený salám ZOD Vícov a uzená krkovice Lubomíra Šmídy z Konice mohou na obalech používat vítězné logo. Ceny za nejlepší potravinářské a zemědělské výrobky roku 2014 převzalo 18 výrobců z kraje, do soutěže se jich přihlásilo v devíti kategoriích 81. Porota hodnotila vzhled, chuť, kvalitu a složení výrobků, důležitá byla také originalita a vysoký podíl ruční práce. Výrobek musel být vyroben v Olomouckém kraji. Vítězné produkty získávají logo, které mohou používat na svých obalech. Tvoří je kombinace žluto-zeleného a modrého trojúhelníku a rok, v němž byl výrobek oceněn. Výrobci mají právo používat označení „Výrobek OK ®“, které uděluje Agrární komora Olomouckého kraje od roku 2005. Celkem se značkou pyšní již mnoho výrobků z odvětví potravinářství a zemědělství. Již pošesté zorganizovali vojáci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově charitativní sbírku pro handicapované děti. V roce 2014 věnovali průzkumníci 37 146 korun dětem s kombinovaným postižením, které navštěvují Střední školu, základní školu a mateřskou škola JISTOTA v Prostějově. Sbírka vyvrcholila 29. října volejbalovým turnajem na hřišti Reálného gymnázia města Prostějova. Prodejní výstava výrobků žáků speciální školy JISTOTA probíhala také v rámci volejbalového turnaje 29. října, kterého se účastnilo 12 týmů. Po vyhlášení vítězů turnaje byla sbírka oficiálně sečtena a velitel praporu René Sabela předal ředitelce Marii Turkové symbolický šek. Za tyto peníze byly nakoupeny pomůcky do učebny na podporu a rozvoj dětí s těžším postižením (pro rozvoj orientace jak sluchové, tak zrakové). Od roku 2009 již 102. průzkumný prapor vybral na charitativních projektech včetně letošního částku 198 846 korun. Vítězem zadávacího řízení na dodavatele stavby „Revitalizace náměstí T. G. Masaryka – kuželna“ se již v srpnu stala společnosti Skanska. Zahájení prací se zpozdilo kvůli odvolání jednoho z účastníků, ve druhé polovině října firma konečně mohla začít. Projekt řešil komplexní revitalizaci středové části náměstí T. G. Masaryka. Zelené plochy byly opatřeny novou závlahou, zeleným travnatým kobercem s doplněním nových stromů a prvků zeleně. Řešené prostranství bylo vybaveno modernějším a jednotným mobiliářem – lavičkami, koši na odpadky, stojany na kola a pítkem. Součástí projektu je také rekonstrukce osvětlení. Předpokládaná hodnota zakázky činila 25 milionů korun, Skanska nabídla cenu 19,5 milionu korun.
Takový byl říjen v letech minulých, uvidíme, čím se zapíše ten letošní. Snad přinese i nějaká ta pozitiva, třeba 120. výročí fotbalu. A to už je důvod ke slavení.