Dnes je středa 5.2.2025, svátek slaví Dobromila
Prosincové pohledy do kronik aneb od psychologů až po rozpočet

Máme tady poslední měsíc roku 2024 a tak je třeba také ukončit historickou procházku dějinami města pro tento rok. Takže nalejme si svařák nebo punč a pojďme na to.

V prosinci 1964 byla založena okresní pedagogicko-psychologická poradna, a to jako jedna z prvních v tehdejším Jihomoravském kraji. Její vedoucí se stala Zdena Tomášková, která bývala předtím sekretářkou básníka Petra Bezruče. Pro neuspokojivý stav bylo zavřeno kino JAS. Po statistickém šetření se zjistilo, že občané města nakoupili za celý rok 172 nových automobilů a ve městě bylo postaveno 311 nových bytových jednotek. Z kultury v tomto roce nejvíce zaujala výstava děl Karla Svolinského pod názvem Český rok.

V prosinci 1974 bylo možné v muzeu zhlédnout výstavu prací grafika a ilustrátora Dušana Janouška. Na štědrý den zemřel v Ostravě vřesovický rodák Vojtěch Měrka, profesor prostějovského gymnázia, hudební skladatel, kulturní pracovník a také překladatel děl Jiřího Wolkera. A něco o něm. Základy ve hře na klavír, varhany a housle získal u svého otce Jana Měrky – nadučitele ve Vřesovicích u Prostějova. Hudbou se dále zabýval zároveň s gymnaziálním studiem od roku 1899 na prostějovské hudební škole (housle, klavír, violoncello). Po maturitě na prostějovském Státním klasickém gymnáziu (1907) se stal posluchačem Filozofické fakulty Univerzity Karlovo-Ferdinandovy (1907–11), kde byli jeho učiteli Otakar Hostinský (estetika), Tomáš Garrigue Masaryk (filosofie), František Pastrnek a Josef Zubatý (filologie). V jazykové oblasti se věnoval hlavně studiu češtiny, němčiny, ruštiny, slovinštiny, srbochorvatštiny a polštiny. V roce 1912 byl promován (PhDr.) Na podzim 1911 se vrátil do Prostějova, kde se stal redaktorem časopisu Hudební zprávy mužského pěveckého spolku Orlice. Jako důkladný glosátor prostějovského kulturního života přispíval do Hlasů z Hané, Prostějovských rozhledů a Národní demokracie. Byl také soukromým učitelem hudby (klavír, violoncello) a ruštiny. V době první světové války vyučoval v Prostějově na gymnáziu a na reálce češtině, němčině, hudební výchově, zpěvu a vedl studentský orchestr. Jeho žákem v klavíru byl Jiří Wolker, kterého na gymnáziu učil hudební výchově. Měrkova prostějovská éra se nesla ve znamení dirigentské práce a koncertních vystoupení se studentským orchestrem a přednáškové činnosti o současné hudbě. V té době také komponoval pro prostějovská uvedení, např. scénickou hudbu k vánoční pohádkové hře Betlém, Modlitbu a Vánoční pro housle, baryton a varhany, Vánoční pro bas a smyčcový orchestr, Vzpomínku pro orchestr, Matičce, kantátu pro smíšený sbor, tenorové sólo a orchestr na slova Jana Nerudy či Tři písně pro baryton a orchestr na slova Jaroslava Vrchlického. Na podzim 1919 odešel do Košic. V roce 1938 byl jmenován ředitelem Obchodní akademie v Brně, na podzim 1939 přešel na obdobnou školu v Ostravě a tam pak byl po třech letech vykonávání funkce ředitele obchodní akademie penzionován. Nadále se věnoval jen překladatelské a spisovatelské práci, jež čítá téměř tisícovku překladů básní, próz, divadelních her a textů písní pro zpěv a klavír – těch přeložil šedesát šest, dále šlo o třicet přeložených a tiskem vydaných knih a dramat ze slovinštiny, chorvatštiny, srbštiny, němčiny, ruštiny, francouzštiny a polštiny a také o práce ze srovnávacího jazykozpytu. Za svoji překladatelskou činnost byl v roce 1963 jmenován čestným členem Svazu slovinských spisovatelů v Lublani.

V prosinci 1984 byl na Sídlišti Zdeňka Nejedlého otevřen Dům služeb budovaný v akci „Z“. V prostějovském zámku byla instalována prezentace návrhů na přestavbu zóny Prostějov-Východ. Byla ustavena Rada ředitelů jako odborný poradní sbor při radě Městského národního výboru, ve kterém bylo zastoupeno celkem 30 ředitelů významných podniků a institucí města.

A co prosinec 2014? Stavbaři dokončili okružní křižovatku v Krasické ulici, která spojí jižní obchvat s Anenskou ulicí. Zastupitelé počtem 18 hlasů schválili na posledním jednání rozpočet města na rok 2015. Počítal s příjmy ve výši 708 milionů a s výdaji ve výši 800 milionů korun.