Máme tady nový rok a i v něm budeme pokračovat v historickém pitvání prostějovských dějin, tak pojďme na to.
V lednu 1955 bylo odděleno muzeum a okresní archiv, který se stal samostatnou institucí, a to včetně archiválií. Konalo se okresní zasedání zemědělských družstev. Novinkou na kulturním poli se pak stal Kulturní kalendář, jenž začal vydávat místní Dům osvěty.
V lednu 1965 vznikla stálá divadelní scéna pod kuratelou Jihomoravského kraje jako poloprofesionální soubor. Kulturní kalendář byl přejmenován na Kulturní zpravodaj. Zemřel Alois Grumlík, dlouholetý dirigent souborů Orlice a Vlastimila a zakladatel mužského pěveckého souboru „Ferdinand Vach“. Alois Grumlík se narodil 30. března 1893 ve Vídni. Od svých tří let však žil v Prostějově. Zde vystudoval reálku a v roce 1911 úspěšně odmaturoval. Po absolvování učitelského kurzu v Brně působil jako učitel na obecných a měšťanských školách. V roce 1917 se stal členem Pěveckého sdružení moravských učitelů. V Prostějově se stal také členem Orlice a od roku 1927 jejím sbormistrem. Ve spolupráci s hudebníkem a sběratelem písní Josefem Vacou nastudoval směs hanáckých písní pro smíšený sbor, sóla a klavír nazvaný „Haná zpívá“. V roce 1949 se Alois Grumlík vzdal dirigentské činnosti v Orlici a Vlastimile. V Pěveckém sdružení moravských učitelů působil až do roku 1962. Orlici řídil naposledy v listopadu 1962 na slavnostním koncertu ke 100. výročí založení sboru.
V lednu 1975 zahájila činnost okresní manželská a předmanželská poradna. Zemřel stavitel Jan Venclík. A začal vycházet časopis Collegium cordis conditionis, který byl určen pro členy klubu koronární kondice, lidově řečeno „srdíčkáře“.
V lednu 1985 i Prostějov sevřely brutální mrazy a to způsobilo poruchy na potrubích vodovodních a plynových. Byla zřízena komise pro převýchovu cikánů, jež měla od začátku s tímto etnikem problémy, bylo jich tehdy evidováno 440.
A co leden 2015? Prostějovská nemocnice nečekala dlouho na své první novoroční miminko. Stal se jím chlapeček s krásným českým jménem Matěj. Přišel na svět hned 1. ledna ve 2:55 hodin. Chlapec vážil 4 650 gramů a měřil 54 centimetrů. Maminka byla z Brodku u Prostějova. Na svého prvního občánka Prostějov ale dlouho také čekat nemusel. O zhruba dvě hodiny později se mamince Pavle s trvalým bydlištěm v Prostějově narodila holčička Claudia, měřila 50 centimetrů a vážila 3 250 gramů. Rodiče ji čekali na Vánoce, ale holčičce se na svět nechtělo. Prvního občánka města Prostějova přivítali hned druhý den zástupci magistrátu – primátor Miroslav Pišťák a náměstkyně Ivana Hemerková. Mimo přání všeho nejlepšího dostala Claudia i dárek v podobě 2 000 tisíc korun. Prostějovský úřad práce evidoval k 1. lednu 2015 celkem 508 osob bez zaměstnání, o 290 více než na konci listopadu. Největší zájem mezi zaměstnavateli byl o kvalifikované dělnické strojírenské profese, soustružníky, zámečníky, svářeče a nástrojaře, mechaniky a opraváře strojů. Druhou nejžádanější skupinou profesí byla obsluha jiných pojízdných zařízení, byla i poptávka po řidičích nákladních automobilů. Osm složitých let jedné prostějovské rodiny zachytil hodinový časosběrný dokument, který v neděli 4. ledna odvysílala Česká televize. V roce 2006 se stalo tragické neštěstí – sedmiletému Lukáši Hyblovi explodovala v ruce třaskavina. To, že přežil s pouhou pětinou vlastní kůže, označovali lékaři za zázrak. Jenže Lukáš byl obrovský bojovník, stejně jako celá jeho rodina. Ostravská televize tehdy natáčela boj lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice o Lukášův život. A když byl boj vybojován, stala se autorka Silvie Kleková tak trochu dalším členem rodiny a mohla zachytit i následný Lukášův boj o to, jaký bude jeho další život. V dokumentu byla vidět řada dalších tragických i radostných momentů rodiny včetně soukromí jeho protagonistů, které snad nikoho nenechaly lhostejným. Dokument nesl název po hlavním hrdinovi příběhu – Luka.