Je to známý příběh. Déle než 50 let čekal hlavní hrdina slavného románu, aby mohl opět vyznat svou nekonečnou lásku jediné ženě. Učinil tak až poté, co její manžel zemřel. Spisovatel Gabriel García Márquez nám ukázal, jak vypadala Láska za časů cholery. Ale jak je to s láskou za časů koronaviru? Tím se nyní zabývají mnozí vědci. A jejich zjištění jsou více než šokující. 

Už od loňského jara se hojně diskutuje o tom, jak bude svět vypadat, až celá tahle koronavirová krize skončí. Vyjdeme z ní silnější, nebo naopak oslabení tak, že už nám nebude pomoci? Podaří se ekonomiku znovu nastartovat, nebo nás čeká jen série postupných bankrotů? Budou naše děti v budoucnosti samostatnější, či skončí přikovány ke svým počítačům? Vyburcuje situace lidi k tomu, aby začali sami pečovat o své zdraví, nebo naopak budeme stále více tloustnout a brát větší množství antidepresiv? A co ženy? Vyjdou z ní těhotné, rozvedené, nebo obojí?  

Právě na poslední otázky se pokusil hledat odpověď rozsáhlý výzkum „Láska a sex za časů koronaviru“ provedený Laboratoří evoluční sexuologie a psychopatologie při Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Z něj vyplynulo, že dvaačtyřicet procent Čechů během první vlny pandemie cítilo zvýšenou sexuální touhu. Na druhé straně sexuální spokojenost mařil stres z času stráveného s partnerem a péče o děti. Chuť na sex v atmosféře „rodinné ponorky“ tak často rychle vyprchala. Jinak řečeno: Češi si na jaře chtěli zašpásovat, ale jelikož měli po ruce pouze své partnery, tak z toho stejně nic moc nebylo.

Přesto se vědcům údajně podařilo narazit i na muže, kteří během koronavirové krize začali spát s vlastními manželkami! Otázkou je, zda v této souvislosti nemohlo sehrát svoji roli také nošení roušek a dalších ochranných pomůcek. Respirátor ženě sice na kráse nepřidá, ale zase je to alespoň něco jiného… Přestože na tohle se průzkum přímo nezaměřil, je téměř jisté, že díky režimu home office se během uplynulého roku měnil vztah Čechů k sexu na pracovišti. Jednalo se zejména o případy, kdy oba partneři sdíleli jednu domácí kancelář. To s sebou samozřejmě přineslo i jistá rizika spočívající například v tom, že si své nové návyky přenesou i na svá trvalá pracoviště…

Tohle vše mohou být důvody, proč 37 párů v průzkumu uvedlo, že koronakrize měla na jejich vztah pozitivní dopad, zatímco „pouze“ 30 procent její vliv považovalo za spíše negativní. Dle studie na tom zejména psychicky byli o něco hůře lidé žijící sami. Psychická nepohoda mohla na některé z nich dopadnout natolik, že kromě porna začali o něco více navštěvovat také internetové seznamky. Ať už dělali to či ono, výsledek byl nakonec stejný: počet singles se ani v průběhu uplynulého roku v ČR nesnížil, ale naopak opět o něco vzrostl. Právě do této skupiny ve velké míře patří i ti z nás, kteří souloží, kdykoliv se jim zachce. Jen se jim loni prostě nechtělo…