Pro někoho noční můra, pro jiného splněný sen. Na jednu stranu skončily volby do Poslanecké sněmovny nejtěsnějším vítězstvím koalice SPOLU, zároveň však jen málokdy byla situace na politické scéně po sečtení hlasů tak přehledná jako tentokrát. Rekordně brzy bylo jasné, kdo bude vládnout a kdo skončí v opozici. A také to, že u kormidla dojde ke změně.
Letošní volby byly bohužel v mnoha ohledech o jediném muži, a to Andreji Babišovi. Jeho odpůrci mu nevěří ani nos mezi očima, jeho fanoušci by se ho zastávali i ve chvíli, kdyby v přímém přenosu uškrtil novináře zvědavého na to, proč považuje právě Čapí hnízdo za svůj nejlepší projekt…
Je přitom až neuvěřitelné, že právě Andrej Babiš svým předvolebním působením dokázal jedním vrzem zlikvidovat nejen ČSSD, KSČM a ublížit Pirátům a zároveň sám sebe připravit o volební vítězství.
Jak se mu to podařilo? Tradičním levicovým stranám Babiš sebral skalní voliče tím, že je přesvědčil, že právě on jim ze státního rozpočtu dokáže „věnovat“ více peněz, než by toho byl schopný kdokoliv jiný. Jelikož se bál vytáhnout proti ODS, s níž zvažoval budoucí koaliční spolupráci, vyhranil se ve své ostré předvolební kampani výhradně proti Pirátům. Dosáhl tím jediného. Všichni, kteří zvažovali volit Pir/Stan si nakonec vybrali Spolu. Díky tomu nakonec došlo k těsné, překvapivé, ale o to více hořké porážce současného premiéra a lidí kolem něj. Výše uvedeným se Babiš navíc přičinil o kroužkování Starostů. Pro budoucí vládu je to jen dobře. Pokud by se nepříliš čitelní a dosti nestabilní Piráti rozhádali a z vládního svazku odešli, stačilo by to koalici Spolu a Starostům k většině ve sněmovně. Jenže, je tu předvolební smlouva Pir/Stanu, která prý hovoří o tom, že oba subjekty buď skončí společně u moci, nebo v opozici. A nikdy jinak...
Každopádně z výše uvedeného plyne paradoxní závěr, že budoucí vládní strany by za svůj triumf ve volbách měly v první řadě poděkovat svému největšímu oponentovi!
Ostatně kdo sledoval třebas jen jedinou předvolební debatu, musel vnímat obrovský rozdíl v kultuře vyjadřování i chování u zástupců obou táborů. Výsledky voleb ukázaly, že řada lidí stále věří, že „slušnost není slabost“. Nyní však zbývá odpovědět ještě na jednu otázku: nebude se nyní slabost vydávat za slušnost? A právě to ukáží teprve nadcházející čtyři roky…
Druhé ohlédnutí za parlamentnímiu volbami, exkluzivní rozhovory a analýzy z pohledu regionu i kraje najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 25. října