Policisté obvinili v kauze ovlivňování veřejných dopravních zakázek v Olomouckém kraji dalších pět lidí a jednu firmu, dosud bylo v případu obviněno 13 osob. Obviněni byli mimo jiné ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Podle Tomáše Vymazala, obhájce jednoho z obviněných, oproti dosavadním obviněným však nejsou stíháni jako členové organizované skupiny. Tuto zprávu jako první zveřejnila v pátek odpoledne Česká tisková kancelář.

 

Nová obvinění se týkají dopravní zakázky v Kostelci na Hané, společně s nimi jsou stíháni další tři lidé z původní kauzy Autostráda. V pátek tyto skutečnosti potvrdilo na svých webových stránkách Vrchní státní zastupitelství Olomouc.

Případ dopravních zakázek v kraji loni 13. listopadu otevřeli detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zásahem na krajském úřadě, na přerovské radnici, ve stavebních firmách či na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK). Kauza kvůli hlavním aktérům zasáhla i krajskou ODS.

V rozšířeném obvinění, které se týká další veřejné zakázky v Kostelci na Hané, jsou podle obhájce Vymazala stíhány tři stejné fyzické osoby jako v první kauze Autostrády. „Obviněno je navíc nově pět fyzických osob a jedna právnická, jde o dodavatele, subdodavatele a zástupce investora. Stíháni jsou ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, nejde však v jejich případě o organizovaný zločin,“ řekl v pátek ČTK Vymazal, který zastupuje jednoho z obviněných zástupců stavební firmy.
Osm stíhaných v souvislosti s touto zakázkou v pátek potvrdilo také Vrchní státní zastupitelství. Kromě trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky tento případ vyšetřují také jako přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun potvrdil, že tato věc souvisí s předchozí kauzou, ve které je kvůli nezákonnému ovlivňování veřejných zakázek v dopravních stavbách v Olomouckém kraji stíháno 13 lidí. Tři fyzické osoby jsou trestně stíhány v obou trestních věcech, uvedl v pátek Dragoun na stránkách Vrchního státního zastupitelství.

Mezi původními obviněnými je bývalý krajský náměstek pro dopravu a přerovský radní Michal Zácha, který poté rezignoval nejen na své funkce, ale vystoupil i z ODS. Dále je to podnikatel Robert Knobloch, tehdejší zástupci SSOK, zástupci stavebních firem i pracovníci krajského úřadu. Výše způsobené škody a rozsah prospěchu se pohybují podle žalobců v řádech desítek milionů korun, vyčíslili je také přizvaní znalci.