Hned několik pokladů ukrývá sbírkový fond Muzea Komenského v Přerově. Obsahuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptačích vajec v České republice, jedinečnou kolekci Komenského map Moravy a soubor uměleckého kovářství na hradě Helfštýn dokonce patří ke světovým unikátům. Pochlubit se však může ještě jednou, neméně zajímavou raritou. Přerovské muzeum schraňuje 860 maleb z let 1904 až 1990, podle kterých byly vytištěny nástěnné školní obrazy.
„Takovou sbírku originálních školních obrazů v žádném jiném muzeu nenajdeme. Před lety, po zrušení nakladatelství Komenium, se nám podařilo získat originály a jsou to velice zajímavá umělecká díla mnoha českých výtvarníků, mimo jiné Zdeňka Buriana, Josefa Kočího nebo Stanislava Lolka. Byla to práce na zakázku školních vydavatelství, témata se určovala podle toho, co se vyučovalo. Máme velkou řadu obrazů k prvouce, zoologii, botanice nebo k dějepisu,“ prozradila kurátorka sbírky Jarmila Klímová.
Jako příklad popsala obraz, který by možná některé citlivější povahy při hodině dějepisu dnes i vyděsil. „Připomíná velmi realisticky událost z roku 1631, kdy byly z mostecké věže Karlova mostu sňaty hlavy popravených účastníků stavovského povstání. Je to obraz z doby první republiky, kdy bylo toto téma vnímáno jako důležité. Šlo o dějepisnou pomůcku, ale z dnešního pohledu bychom ji už určitě nevyužili,“ pokračovala Jarmila Klímová.
Také některé další specializované podsbírky přerovského muzea se zaměřují na dějiny školství a pedagogiku, ale i osobnost Jana Amose Komenského. Najdeme v nich přes čtyřicet tisíc učebnic, školní časopisy nebo nábytek, který dokladuje, jak třídy v minulosti vypadaly. Nechybí ale ani takzvaná komeniana, jejichž soubor lze opět řadit mezi největší v Česku.
„V 19. a v první polovině 20. století byl Komenský ozdobou mnoha různých tiskovin, pohlednic, známek, školních pijáků, rozvrhů či bankovek, najdeme ho i na zápalkových nálepkách. Byl to jeden z největších národních velikánů, autor základních myšlenek, od kterých byla odvozována idea nově vzniklého státu. To, že se objevoval všude, dokumentuje vztah českého národa k jeho osobnosti,“ popsal zástupce ředitele muzea Lubor Maloň.
Muzeum Komenského v Přerově je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. „Přerovské muzeum bude bavit každého – milovníky historie, umění nebo rodiny s dětmi. Nabízí totiž vše od bohaté sbírky archeologie, přes dějiny školství a myslitele Komenského, až po ornitologii či hrad Helfštýn, kde se protínají dějiny se soudobým pojetím umění,“ doplnil krajský radní pro kulturu Jan Žůrek.