Jeden den uznávaný právník a elitní státní zástupce vyšetřující celostátní politickou aféru, druhý den mukl, který v těžkém vězení stráví předlouhých 7 let. Když se z něj konečně dostal, tak při výšce 179 centimetrů vážil 38 kg.

Přesto svůj boj s komunistickou diktaturou až do smrti nevzdal. To je v kostce příběh prostějovského rodáka Františka Doležela, za nímž se ohlíží výstava v Galerii Špalíček prostějovského muzea. Minulý čtvrtek 2. února ji během komentované prohlídky přiblížil její autor Lubomír Novotný.

Výstava o Františku Doleželovi se skládá z celkem 22 informačních panelů a improvizovaného kinosálu. Ten odkazuje ke kinu, které fungovalo v domě na Žižkově náměstí, jenž patřil rodině Františka Doležela. Sestavení panelů rozhodně nebylo ničím jednoduchým, neboť po Františku Doleželovi nezůstaly prakticky žádné osobní předměty, podařilo se dohledat pouze dvě jeho fotografie. Jedna z nich pocházela z tabla třídy prostějovského gymnázia, v němž spolu s Doleželem studoval také Jiří Wolker.

„Na jméno Františka Doležela jsem poprvé narazil náhodou při studiu materiálů ke Krčmaňské aféře, což byl neúspěšný pokus o atentát na tři nekomunistické ministry v roce 1947. Právě Doležel v pozici státního zástupce vedl vyšetřování, které zjistilo, že za pokusem o vraždu tří lidí stál komunistický poslanec. Jenže po převratu v únoru 1948 byl skutečný pachatel z vězení propuštěn a opačným směrem putoval František Doležel a další, kteří byli obviněni ze spiknutí,“ vypověděl Lubomír Novotný.

Historik Vědecké knihovny v Olomouci se do životního příběhu prostějovského rodáka zcela ponořil. „Třeba mě coby prostějovského rodáka překvapilo, že i se svojí rodinou žil v domě, kam jsem jako kluk chodil do kina Jas a kde dříve bývalo kino Atlas,“ dodal Novotný, jenž o životních zápasech prostějovského advokáta a nositele Ceny města Prostějova in memoriam sepsal publikaci. Tu si lze koupit na pokladnách prostějovského muzea. „Kniha je to úžasná a velmi podrobná. Mohu ji opravdu jen doporučit každému zájemci nejen o prostějovskou historii, ale i o osudy výrazných osobností,“ netajila své nadšení prostějovská historička a kronikářka města Hana Bartková.

Pokud jste snad výstavu o vzdělaném a zároveň nezlomném člověku zatím nestihli, pak máte stále šanci. Expozice byla v Galerii Špalíček prodloužena až do 26. února.