Loes van Schaijk je písničkářka a multiinstrumentalistka původně z Nizozemska, která od roku 2018 žije v Praze a hovoří plynně česky. V roce 2021 vydala sólové album a nedlouho poté získala ocenění v několika prestižních soutěžích (včetně 1. místa na Portě 2021 a Interportě 2022). Kdo z vás byl na Keltské noci v roce 2022, možná si pamatuje její silný a specifický hlas a procítěný projev, když hostovala jako zpěvačka s kapelou Rí Ra.

Když vystupuje, vkládá do toho své srdce a duši a spojuje se s publikem tak, že ho rozesměje, rozpláče, rozezpívá a přivede k zamyšlení.

 

Pro letošní Keltskou noc dala Loes dohromady špičkovou čtyřčlennou kapelu s kytarami, houslemi a bodhránem LOES VAN SCHAIJK BAND ve složení: Loes van Schaijk – zpěv, kytara, kontrabas, Honza Bartošek – housle, zpěv, Caolan O’Neil Forde – zpěv, kytara, mandolína, Pavel Brejcha – bodhrán, zpěv.

Vícehlasé vokály i rytmická souhra kapely odhalují jako hlavní vlivy progresivní bluegrass, irský a skotský „trad“, Joni Mitchell, Paula Simona a Fleetwood Mac – a do toho se přidává špetka jazzu. Loesiny autorské písně mají chytlavé refrény a také prvky, které si zaslouží opakovaný poslech: nejednoznačné texty, nepravidelný rytmus a nečekané změny akordů. Jigy a reely chybět nesmí a taky nebudou.

* Na Keltské noci budete jako kapela letos poprvé, jaká máte očekávání, na co třeba se těšíte?

„Očekávání žádné nemám, vím, že Loes & The Celtic Link hraje poprvé v té sestavě, což znamená, že vystoupení ještě nebude dokonale vybroušené, ale že tam určitě bude to kouzlo prvního hraní skvělých muzikantů, kteří se našli. Jsem zvědavá, jestli se náš repertoár (mix autorských a tradicionálů) publiku bude líbit a budeme dělat všechno pro to, abychom je roztančili a rozezpívali. Velmi se těším na kapelu Quanta Minoris, která hraje hned po nás. Viděla jsem je dvakrát, a to mi ještě nestačilo! Taky se těším na večerní program s Tomášem Somrem (Irish Morning) a mezinárodní Irish Elements The Show. Doufám, že budeme moct zůstat až do noci a zúčastnit se irského sessionu.“

 

* Vy sama jste se již v roce 2022 festivalu zúčastnila jako hostující zpěvačka kapely Rí Ra, jak na festival vzpomínáte?

„Tehdy bylo až krutě vedro, takže vzpomínám všemi smysly na opalovací krém a pot! Ale hlavně vzpomenu na vřelé přivítání od pořadatele Toma Somra, skvělou atmosféru jak mezi lidmi, tak backstage s kolegy z kapely Zenkl & Kozák Band, už zmíněné vystoupení kapely Quanta Minoris, lákavá nabídka stánkařů a překrásné okolí. Asi vezmu tentokrát plavky s sebou a skočím někde do rybníka!“

 

* Kde čerpáte inspiraci pro své skladby?

„Různě... Občas mě zničehonic napadá nějaká věta, kterou píšu do zápisníku. Jakmile takových vět nasbírám víc, začnu skládat puzzle. A když mám hotový text, tak to zhudebňuji. Nebo začnu zajímavým akordem na kytaru, improvizuji a přidám text až potom. Nejradši spolupracuji s někým, kdo mi dá ten první nápad, což může být hotová melodie nebo jen nějaké motivy. Tím způsobem teď spolupracujeme s Honzou Bartoškem: on má spoustu krátkých hudebních nápadů, ale má problémy něco dokončit, moc nepíše texty. Já jsem naopak spíš na texty, ráda skládám puzzle, ale mám problémy začínat tvořit úplně z prázdnoty. Už jsme takhle spolu psali ‚Get Things Done‘ a ‚Forgotten Friend‘ a myslím, že v tom stylu budeme pokračovat.“

 

* Zvuk vaší kapely, dá se tam rozpoznat bluegrass, irský a skotský „trad“ se špetkou jazzu – co podle vás je důvodem k tomu, že to tak skvěle dohromady funguje?

„To je tím, že styl bluegrass vznikl ve Spojených státech kolem 1940 jako mix irských a skotských melodií, vícehlasů z gospelu, jazzových aranží, a to všechno zahrané strašně rychle. Improvizace, souhra a příběhy hrají důležitou roli. Já jsem začala s bluegrassem, a proto je logická cesta zajímat se pak i o jeho koření. Všechny žánry fungují skvěle na akustické strunné nástroje a jsou nastavené na lidské emoce. Je to hudba pro lidi, kteří milují hudbu. Komunita je komorní a mně to vyhovuje.“

 

* Můžete nám prozradit, co plánujete do budoucna po hudební stránce?

„Plánuji album s českými texty, novou autorskou tvorbu, rozšíření repertoáru s tradičními irskými a bluegrassovými instrumentálkami, více koncertů se sestavou Loes & The Celtic Link a možná i turné do Irska a na Balkán. Začnu se učit i na bouzouki, tak ho taky začínám někdy vozit na koncerty.“

 

* Co byste vzkázali návštěvníkům Keltské noci, proč by měli na festival přijít? Měla byste pro ně třeba nějakou pozvánku konkrétně na váš koncert?

„Keltská noc má letos jako vždycky zase skvělý program a je nám ctí, že jsme součást toho! Loes & The Celtic Link by si neměli nechat ujít ti, kteří rádi objevují novou autorskou tvorbu ve svém milovaném žánru. Jsem pyšná, že budu mít vedle sebe nejen svého skvělého parťáka, houslistu Honzu Bartošku (CZ), ale i virtuózního kytaristu a zpěváka Caolana O’Neilla Forda (IRL) a na bodhrán Pavla Brejchu (CZ), kterého určitě znáte z kapely Five Leaf Clover. Náš set obsahuje irské a americké lidové písně a tunes i autorskou tvorbu v angličtině, češtině i v nizozemštině. Věřím, že máme unikátní repertoár, který stojí za poslech.“