„Můžeš kreslit, můžeš psát, ale listy netrhat!“ Těmito slovy začínala většina památníčků. Přestože dnešní mladí je už obvykle neznají, dříve bývaly velmi oblíbené a nějaký měl snad každý. Přestože kresby do nich byly často velmi propracované a pro majitele mívaly nevyčíslitelnou citovou hodnotu, žádný z nich by se asi nikdy nepodařilo vydražit za desítky milionů korun. Až na jeden. Právě ten je v současnosti k vidění v hlavní budově prostějovského muzea na výstavě A Paris. Své kresby či malby v něm totiž zanechali takoví velikáni jako Pablo Picasso, Auguste Renoire, Paul Cézanne, Henri de Toulouse-Lautrec a mnozí další.
V Památníku evropské malířské moderny je soustředěn soubor dvaceti šesti komorních kreseb a malířských prací. Ty nejstarší pocházející z konce 19. století nesou znaky vlivu secese, ty nejmladší provázejí diváky až do 60. let minulého století. „Celkově lze říci, že všichni z autorů přispěli podstatným způsobem k vývoji moderního umění,“ shrnula Tereza Holoubková, kurátorka výstavy A Paris, v rámci níž je památník vystaven.
Památník je skutečným průvodcem malířskou modernou od Paříže po Vídeň a zpět. Knižní blok je ručně šitý se zdobenou zlatou ořízkou po všech stranách. „Nese dva vzájemně odlišitelné autorské a sběratelské soubory. Zaprvé se jedná o kresby přímo do Památníku, za druhé o ty, které do něj byly následně vneseny na volných listech,“ přiblížila Holoubková.
Seznam autorů je téměř totožný s nejslavnějšími jmény malířů 20. století. „Nejstarší záznamy náleží k okruhu „otců zakladatelů“ moderny, jimiž jsou mimo jiné Renoir a de Toulouse-Lautrec. Společenské kontakty původního majitele památníků dovolily obsáhnout dobovou elitu evropské malířské scény. Jisté rovněž je, že majitel či majitelka musel za autory hodně cestovat,“ dodala Holoubková.
Památník je umístěn v nedostupné skleněné vitríně, takže návštěvníci jím nemohou listovat. Obsažená díla však mohou lidé v reprodukované formě obdivovat na stěně v jeho blízkosti. „Každý měsíc otočíme list a odhalíme tak dílo jiného autora. Jako první jsme se rozhodli pro malbu Paula Cézanna, následovat budou další čtyři. I proto se mohou lidé s platnou vstupenkou na výstavu jednou do měsíce vracet. Nejenže budou moci opakovaně vnímat výjimečná výtvarná díla, navíc v památníku uvidí vždy něco jiného,“ uzavřela tisková mluvčí muzea Renata Janečková.
Výstava A Paris bude v prostějovském muzeu k vidění až do 23. března 2025.
Autoři děl v Památníku:
Paul Cézanne, Pierre Bonnard, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Edgar Degas, Alfred Sisley, Paul Signac, Georges Braque, Georges Rouault, Raoul Dufy, Henry Matisse, Maurice de Vlaminck, František Kupka, Kees van Dongen, Joan Miró, Alexander Calder, Georges Mathieu, Suzanne Valadonová a další.