Dnes je středa 5.2.2025, svátek slaví Dobromila
Na náměstí se přesune unikátní Muzeum harmonií

Většina z nás netuší, jaké skvosty v Prostějově máme! Už nějaký čas působí v Rejskově ulici jedinečná expozice Harmonií, jediné svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Z celé sbírky, která obsahuje více jak 120 nástrojů, je jich v současnosti k vidění 30. Už brzy se však podstatná část muzea přestěhuje do městských prostor, konkrétně pak do zrekonstruovaného renesančního domu č. 19 na náměstí TGM, v jehož přízemí působí například Klenotnictví či prodejna Tabáku.  

 

Současná expozice bude rozšířena a v nových prostorách návštěvníkům představí další nástroje a s tím související bohatší programovou nabídku. „Intenzivně pracujeme na tom, aby krásné prostory v městském domě, v bývalém bytě rodiny von Chmelarz, byly co nejdříve zrekonstruovány, malby zrestaurovány a aby se muzeum harmonií přestěhovalo právě do těchto reprezentativních míst na náměstí T. G. Masaryka. Věřím, že začátkem příštího roku se již harmonia do centra města přesunou. Vedení města se domnívá, že by to mohl být další oblíbený turistický cíl a také místo, kam přijdou i Prostějované, a to nejen z řad milovníků hudby,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která prostory společně s majiteli muzea prošla a na průběh rekonstrukce dohlíží.

Muzeum založil nadšený varhaník

V dosavadních prostorách muzea v Rejskově ulici se v průběhu adventu konalo hned kvarteto zajímavých koncertů. Jejich součástí bylo také slavnostní uvedení Jazýčkových varhan Petrof z roku 1960. „Expozici HARMONIUM – HISTORIE jsem založil společně se švagrem Janem Tomankem. Návštěvníci zde mohou vidět opravdové skvosty a v některých případech i světové unikáty. V současnosti je vystaveno třicet nástrojů z let 1866 až 1973, které pochází od našich i zahraničních výrobců. Část sbírky včetně velkých salonních jazýčkových varhan a vzácného koncertního křídla od slavného výrobce harmonií Aloise Hugo Lhoty z konce 19. století plánujeme přestěhovat do městských prostor a část zůstane v současných podkrovních prostorách. Těším se, že si k nám bude nacházet cestu stále více návštěvníků, již teď naši expozici navštívili lidé např. z Německa, Španělska a dalších zemí. Jsem rád, že nám město vyšlo vstříc, a to jak nabídkou prostor, tak i poskytnutím dotace na propagaci,“ dodal jeden ze zakladatelů, varhaník a první český koncertní hráč na harmonium Ondřej Mucha.