Dnes je úterý 1.4.2025, svátek slaví Hugo
Při úklidu zahrady na táborák zapomeňte!
Foto Krystýna Bohatová

Pokud jste byli zvyklí na jaře spalovat na zahradě shrabané listí, trávu, případně další biomasu, máte od začátku března smůlu. V platnost totiž vstoupila novela zákona o ochraně ovzduší, která spalování kontaminované biomasy zapovídá. Dosud mohly obce udělat na svém území výjimku vyhláškou. Suchý rostlinný materiál pálit lze i nadále.

 

Dle zákona je na otevřeném ohništi možné spalovat výlučně „suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami“. Typicky například dřevo při táboráku.

Pálení navlhlé trávy, které bylo spíše jejím doutnáním a bylo doprovázeno hustým štiplavým kouřem, je úplně zakázáno. Nejedná se totiž o dokonalé spalování, které je v tomto případě možné pouze ve spalovnách. Podobné je to s listím shrabaným ze země.

„Pálení bylo de facto zakázáno již dříve, avšak doposud ho mohly jednotlivé obce povolit prostřednictvím obecně závazných vyhlášek, což bylo i v Prostějově. Tato možnost však skončila a pálení biomasy na otevřeném ohni za účelem její likvidace je tak definitivně
zakázáno,“ uvedl pro Večerník ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík, podle něhož strážníci od 1. března do minulého pátku řešili na území města dva případy.

Pokud budete potřebovat zlikvidovat listí, trávu nebo větve z prořezu dřevin, bude zapotřebí najít jiný způsob než obyčejné pálení. Takový materiál lze zkompostovat nebo vyvézt do sběrného dvora nebo kompostárny. „Zákaz se nevztahuje na opékání špekáčků nebo na domácí grilování a přípravu pokrmů na otevřeném ohni, který by však svým kouřem neměl obtěžovat okolní obyvatele,“ doplnil Šebestík.

Dříve lidé úklid zahrady často řešili tak, že trávu přímo vypalovali. To je pod pokutami zakázáno už dlouho.

 

Zákon č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší § 16 odst. 4

V otevřeném ohništi lze spálit jen suché rostlinné materiály, které nejsou znečištěné nebo jinak kontaminované cizorodými chemickými látkami. Podle § 23 odst. 1b a 2b) za přestupek lze uložit pokutu do výše 50 tisíc korun.