Základní škola Dr. Horáka patří k největším školským zařízením v Prostějově. Aktuálně tento ústav navštěvuje téměř šest stovek žáků prvního a druhého stupně. Stejně jako jiné školy tak i tady přečkali učitelé i děti dva roky trvající složitou dobu pandemie covid-19, během které se museli všichni naučit zcela novým a dosud nepoznaným věcem. Navíc zde probíhaly nákladné rekonstrukce vnitřních i venkovních prostor, novotou se skví rovněž školní bazén. Na základní škole pak působí hokejové i plavecké třídy, vedení i celý pedagogický sbor významně podporují nadané děti. O tom všem, ale také o současném dění na Ukrajině a jak školní děti vnímají válku v této zemi, si Večerník během uplynulého týdne povídal s ředitelkou školy Petrou Rubáčovou.

 

* Celé školství má za sebou složité dva roky, kdy se muselo potýkat a řešit problémy s epidemií covid-19. Jak v této složité době obstála škola, v jejímž čele stojíte?

„Je velice těžké hodnotit sám sebe, ale podle reakcí většiny rodičů soudím, že naše škola obstála v této složité situaci velmi dobře. V závěru distanční výuky nás hodnotila i Česká školní inspekce, která konstatovala, že naše distanční výuka probíhala na velmi dobré úrovni a že se řadíme k těm školám, kde se distanční výuka podařila zajistit ve výborné kvalitě. Samozřejmě že nešlo vyhovět všem požadavkům rodičů, ale snažili jsme se vyučovat tak, jak nejlépe jsme mohli.“

* Které okamžiky během pandemie byly pro školu nejsložitější?

„Na tuto situaci rozhodně nebyla připravena žádná škola. K nejsložitějším okamžikům patřily určitě začátky, které byly doslova pionýrské. Museli jsme se rychle zorientovat v nové situaci. Především jsme museli sjednotit různá zařízení, zajistit konečnou jednotnou výukovou platformu, učitelé se museli v této platformě naučit pracovat a zároveň v ní naučit pracovat žáky a někdy i rodiče a prarodiče, protože i ti byli účastníci vyučování na dálku.“

* Přinesla vaší škole pandemie covid-19 nějaká pozitiva?

„Zpětně mohu konstatovat, že ano. Díky zmíněné distanční výuce došlo k velikému posunu pedagogů, ale i žáků v práci s informačními technologiemi. Určitě se v dobrém slova smyslu posunulo i sdílení dobré praxe mezi učiteli, prohloubily se kolegiální vztahy v tom nejlepším smyslu slova. Ale musím přiznat, že pandemie přinesla také negativa. Slabší žáci distanční výuku zvládali s obtížemi. Proto se jim nyní učitelé věnují v rámci doučování.

* Aktuálně se celý svět zajímá o dění na Ukrajině. Jak vaši žáci vnímají válku v této zemi? Hovoří s nimi učitelé o tom, co se nyní odehrává ve světě?

„Před každodenní realitou oči zavírat nemůžeme. Naši žáci jsou zvyklí komunikovat o různých tématech a ani tématu Ukrajina se nevyhýbáme. Snažíme se o nezaujatý přístup. Samozřejmě každý jistě pomáhá v rámci svých možností. I k nám chodí ukrajinští žáci a osud jejich rodin nám není lhostejný. Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří se rozhodli pomoct jakýmkoliv způsobem.“

* V posledních dvou letech proběhla na vámi řízené škole řada rekonstrukcí, a to včetně bazénu. Mohla byste tyto rekonstrukce blíže specifikovat?

„Průběžně se snažíme školu modernizovat. Vznikly zde kromě bazénu moderní odborné učebny, například učebny chemie, fyziky, informatiky, žákovské kuchyňky, nová čítárna pro žáky a tak dále. Chtěli bychom a snažíme se, aby škola svým vybavením byla školou jedenadvacátého století. V tomto směru nás velmi podporuje náš zřizovatel statutární město Prostějov, který poskytuje finanční prostředky nad rámec našeho rozpočtu. Za to mu patří obrovský dík.“

* Školní bazén je už v plné permanenci nebo zbývají ještě nějaké úseky rekonstrukčních prací?

„Rekonstrukce bazénu byla dokončena právě v době, kdy začala pandemie. Vzhledem k tomu, že byl zákaz plavecké výuky, nebylo možné dílčí nedostatky odhalit ihned. Bazén plně funguje od září 2021 a případné provozní závady řešíme průběžně. Myslím si, že se ale celková rekonstrukce bazénu povedla.“

* Na vaší škole máte i sportovní třídy, zejména plavce a malé hokejisty. Budete v projektech a spolupráci s mládežnickým hokejovým klubem Sk 1913 pokračovat?

„Vaši otázku bych doplnila. Kromě malých hokejistů a plavců podporujeme také nadané žáky. Spolupracujeme s hokejovým klubem, s plaveckým oddílem i se spolkem Svět vzdělání. Všechny tyto spolupráce se nám osvědčily a rozhodně v nich hodláme pokračovat. Domnívám se, že je velmi důležité podporovat žáky v jakémkoliv směru.“

* Jak se vůbec daří skloubit podporu sportu se vzděláním?

„Myslím, že daří. (úsměv) Na prvním stupni jsou třídy plavecké a třídy s malými hokejisty, které budou pokračovat i na druhém stupni. Rozvrh hodin tvoříme ve spolupráci s oddíly v souladu s jejich tréninkovými plány. Velkým benefitem u malých hokejistů je to, že po vyučování na ně čeká autobus s trenérem, který si žáky odveze do zázemí hokejové haly na trénink. Plavcům je zase navýšena jedna hodina tělesné výchovy o plavání s trenérem oddílu.“

* Vloni jste se pochlubili novou venkovní učebnou. Je i nadále součástí školní výuky a jste s ní spokojena?

„Jsem velmi ráda, že mohlo dojít ke zřízení venkovní učebny díky našemu zřizovateli statutárnímu městu Prostějov a Státnímu fondu životního prostředí. Původní rozpočet byl podhodnocen, a proto zřizovatel musel doplatit větší finanční částku. Vznikla tak přírodní venkovní učebna, která je plně využívána během celého roku k vyučování i k různým mimoškolním aktivitám nejen pro naše žáky, ale i pro děti z mateřské školy v Rumunské ulici.“

* Jaká je spolupráce s rodiči dětí, které k vám docházejí? Mají rodiče nějakou organizaci, která komunikuje s vedením školy?

„Rodiče jsou sdruženi v SRPŠ, předsedkyní je Mgr. Veronika Stražická. Spolupráce s celým výborem je nadstandardní. Do naší školy chodí 600 žáků a není v našich silách vyhovět všem požadavkům rodičů, i když se o to samozřejmě snažíme.“

* Ve čtvrtek 17. března má dojít ke schůzce s rodiči hokejových žáků. O čem s nimi budete jednat a jaké výsledky z tohoto jednání očekáváte?

„Jako každý rok před zápisem do prvních tříd mají rodiče pochopitelně spoustu dotazů. Moji kolegové z prvního stupně navštěvují vybrané mateřské školy, kde rodičům budoucích školáků odpovídají na vše, co je zajímá. Stejné je to i s rodiči malých hokejistů. Kromě informací na internetových stránkách a Facebooku školy jsme otevření i osobním schůzkám s rodiči, kde zodpovíme vše, co se zápisu i naší školy týká. Rodiče chtějí hlavně vědět, jak funguje spolupráce s hokejovým klubem v praxi, jaké jsou úpravy ve vzdělávání malých sportovců a co škola nabízí. Letos se tedy potkáme opravdu tento čtvrtek od sedmnácti hodin v restauraci U Hudečků vedle zimního stadionu."

* Mohou si rodiče vašich budoucích žáků prohlédnout také samotnou školu?

„Využila bych této příležitosti a pozvala bych rodiče i děti na Den otevřených dveří, který se uskuteční ve středu 16. března od 8.00 do 12.00 hodin. Dopolední hodiny jsou vybrány z toho důvodu, aby mohli návštěvníci nahlédnout i do vyučování.“

 

PETRA RUBÁČOVÁ

* narodila se 26. prosince 1971 v Prostějově

* v roce 1995 ukončila úspěšně studium na Slezské univerzitě v Opavě, učitelství pro 3. stupeň na filozoficko-přírodovědecké fakultě s aprobací na český jazyk a dějepis

* v roce 2016 absolvovala studium Univerzity Palackého v Olomouci na Filozofické fakultě, obor školský management

* v letech 1996 až 1998 působila jako učitelka na Základní škole a mateřské škole Mostkovice a v letech 2000 až 2010 učila na dnešní Střední škole designu a módy v Prostějově

* do roku 2014 byla ředitelkou Základní školy a mateřské školy Myslejovice

* od roku 2014 až do současnosti pracuje jako ředitelka Základní školy Dr. Horáka Prostějov

* je rozvedená, má dvě děti

* mezi její koníčky patří příroda, turistika, lyžování, cestování, historie, literatura a také její zaměstnání

* jejím životním krédem je – Dum spiro spero

zajímavost: zajímá se o československou a českou notafilii, což je sběratelství starých bankovek