Ještě jednou se vracíme k ojedinělé akci, která ve dnech 21. a 24. února přinesla hned kvarteto zajímavých událostí. A byla to náměstkyně primátora pro kulturu v Prostějově Milada Sokolová, v jejíž hlavě se zrodila myšlenka na to, aby se i statutární město zapojilo do Mezinárodního dne průvodců. Série čtyř komentovaných prohlídek přinesla možnost navštívit  interiéry secesního skvostu Národního domu včetně divadelních prostor, dále i za doprovodu průvodců ze Střední odborné školy podnikání a obchodu nakouknout do prostějovské radnic, se značným zájmem ze strany veřejnosti se setkaly rovněž akce, jejichž prostřednictvím se lidé vydali po stopách slavného rodáka Jano Köhlera a seznámili se s historií židovského Prostějova. Sokolová v exkluzivním rozhovoru pro Večerník neskrývala spokojenost. „O komentované prohlídky je vždy zájem. Na každou si našlo čas pár desítek účastníků, což je báječné. Měla jsem radost, je znát, že jsme lidem ‚kápli do noty‘ a přitom jsme zlehka odstartovali turistickou sezónu,“ libovala si. „Je pochopitelné, že v tomto trendu budeme pokračovat. Letos budeme také slavit 500 let prostějovského zámku, o tuto zajímavost spojenou s Pernštejny se nám komentované prohlídky rozšíří,“ prozradila.

 

* Kdo stál u zrodu myšlenky uspořádat čtveřici komentovaných prohlídek během uplynulého týdne?

„Myšlenka zapojit se do Mezinárodního dne průvodců byla moje. Našla jsem totiž tiskovou zprávu z jiného města s tím, že se k této akci přidávají s otevřením radnice. Obrátila jsem se tedy na mluvčí magistrátu Janu Gáborovou a předsedu komise pro cestovní ruch a podnikání Marka Moudrého, zda něco také nevymyslíme… A protože covidová situace již nahrávala setkávání a není tolik omezení, hned jsme se do organizace vrhli!“

* Byla tato akce nějak náročnější na organizaci? Kdo všechno se na ní podílel?

„Když jsme promysleli, co bychom mohli Prostějovanům a možným dalším návštěvníkům nabídnout, bylo to již velmi jednoduché. Zájemci mohli zhlédnout městskou radnici, městské divadlo, projít si trasu spojenou s židovskou historií či zhlédnout díla Jano Köhlera. Jednu z prohlídek na svá bedra ‚naložili‘ již zmínění kolegové Moudrý a Gáborová, velkou ochotu zapojit se do akce projevilo městské divadlo v čele s paní ředitelkou Maršálkovou, stejně jako paní Bartková, která provedla městem zájemce o Jano Köhlera.“

* Která ze čtyř prohlídek se vám osobně nejvíce líbila a proč?

„Nejraději mám prohlídku městského divadla. Vždy mi učarují Kyselovy salonky, stejně jako nová vitráž v hlavním sále. Národní dům je nádherná stavba.“

* Jste spokojena s účastí návštěvníků?

„Na každou z prohlídek si našlo čas pár desítek účastníků, což je báječné. Měla jsem radost, je znát, že jsme lidem ‚kápli do noty‘ a přitom jsme zlehka odstartovali turistickou sezónu.“

* Budete v něčem podobném pokračovat i v budoucnu?

„O komentované prohlídky je vždy velký zájem, je pochopitelné, že v nich budeme pokračovat. V roce 2022 budeme také slavit 500 let prostějovského zámku, o tuto zajímavost spojenou s Pernštejny se nám komentované prohlídky rozšíří.“