V minulosti působil jako generální ředitel akciové společnosti či člen městské rady a předseda finančního výboru. Aktuálně je absolvent ostravské univerzity Bedřich Grulich (na snímku) místopředsedou společnosti Vodovody a kanalizace, a.s. Prostějov. Právě jemu proto Večerník položil otázky týkající se ceny vody či dalšího směřování prostějovského VaKu, na něž nám v exkluzivním rozhovoru ochotně zodpověděl. 

 

* Všechno kolem nás se zásadním způsobem zdražuje. Bude to platit i pro vodu?

„Jsme svědky navyšování cen prakticky ve všech oblastech. Díky opatřením v rámci společnosti Vodovody a kanalizace, a.s. Prostějov však bylo možno pro rok 2022 navýšit cenu vodného a stočného pouze o 1,8 procenta. V kontextu současné inflace jde o nepatrné navýšení. Snad i toto trochu ulehčí občanům města zvládat všudypřítomnou drahotu.“ 

* Jak je to s cenou vody v Prostějově z dlouhodobého hlediska?

„Cena vodného a stočného je státem věcně regulovaná. Při jejím stanovování hrají velmi důležitou roli geologické podmínky. Ty nejsou v našem regionu zrovna nejpříznivější. Dále je podstatný stav infrastruktury a platná legislativa ve vazbě na kvalitu vody. Cena vodného a stočného v Prostějově je dlouhodobě na úrovni středu v rámci republiky.

* Kolik prostějovský VaK v posledních letech investoval na údržbu infrastruktury?

„Od roku 2006 do současnosti jsme na opravy a investice využili 1,3 miliardy Kč včetně dotací. Dotace činily 152 milionů Kč. Tyto vysoké náklady však byly pro další bezproblémový chod nezbytné.“

* Jaké budou další cíle prostějovského VaKu?

„Zvažujeme zásadní investici v řádech stovek milionů korun do nové čističky odpadních vod. Při našem pečlivém rozhodování hraje roli analýza trhu, sledování vývoje technologií pro úpravu a čistění vod a zpřísňující se legislativa. Dále připravujeme postupné kroky, které by společnost připravily na období po ukončení smlouvy o nájmu a provozování vodárenské infrastruktury. To vše proběhne na základě dohody zainteresovaných stran a souhlasu akcionářů.“