Na městské politické scéně se pro letošní komunální volby objevila netradiční formace na levé straně politického spektra. Jde o uskupení Levicoví občané Prostějova a KSČM, kterému byla vylosována sedmička obecně považovaná za šťastné číslo. Promítne-li se to do reálných výsledků, rozhodnou samozřejmě až voliči. V čele nově vzniklého uskupení stojí do značné míry nová tvář. Nynější obchodník Tomáš Kaláb už toho má v životě leccos za sebou a své zkušenosti je připraven uplatnit ve službě veřejnosti. O jeho východiscích a postojích vypráví následující rozhovor.
* Můžete se krátce našim čtenářům představit?
„Ještě před rokem 1989 jsem začal studovat biochemii na dnešní Masarykově univerzitě v Brně, ve studentském prostředí jsem zažil tehdejší společenské přeměny. Vždycky v této souvislosti říkám, že jsme byli tenkrát neskutečně naivní a ani v nejhorším snu by nás nenapadlo, čeho všeho se v naší zemi za třicet let dožijeme. Po studiích jsem pracoval v oblasti laboratorní diagnostiky pro zdravotnictví, vedl jsem obchodní tým, logistiku, zaváděl systémy managementu kvality. Několik let jsem spoluvlastnil zdravotní dopravní službu na jižní Moravě. Nyní máme s manželkou obchod v Prostějově. Účastním se také spolkového života, předsedám regionálním organizacím Českého svazu bojovníků za svobodu a Vlasteneckého sdružení antifašistů ČR.“
* Jak vlastně vzniklo seskupení Levicoví občané Prostějova a KSČM?
„Ten název se nějak formoval a jako všechno je dílem určitého kompromisu. Každému, kdo trochu sleduje dění kolem sebe, musí být jasné, že zavedená základní dělicí linie na pravici a levici je přežitek. Stále samozřejmě existují rozdílná východiska v ekonomické a sociální problematice, ale současná dělicí čára je někde úplně jinde. Dnes musíme rozlišovat vlastenecky orientované politické subjekty a ty tzv. ‚proevropské‘, správně řečeno prounijní. My chceme reprezentovat vlasteneckou levici, přičemž nesmí být problém férově spolupracovat s vlastenecky orientovanými subjekty na pravici. Vlastenecká levice potřebuje vlasteneckou pravici a obráceně. Velmi dobrým příkladem je nominovaný kandidát na prezidenta republiky Josef Skála, který se prezentuje jako kandidát vlasteneckých sil se širokým zázemím jak na levici, z níž pochází, tak na pólu opačném.“
* Co v tomto smyslu nabídnete občanům našeho města?
„Jak z předchozích vět vyplývá, chceme pracovat především pro naše občany, kteří ve městě dlouhodobě žijí, pracují a odvádějí své daně. Oni musí mít dostatek míst pro své děti od jeslí po školy, oni musí mít kdykoli přístup k té nejkvalitnější zdravotní péči, oni musí mít jistotu záchranné sociální sítě zvlášť v nadcházejících těžkých dobách způsobených nesmyslnou sebevražednou politikou kolektivního Západu jdoucí proti zájmům občanů vlastních zemí. V samotném Prostějově bych chtěl oslovit ty, kterým vadí časově náročná cesta z jednoho konce města na druhý po často ucpaných ulicích, navíc někdy ještě uměle zavřených kvůli pořádání třeba cyklistického závodu, kteří nechápou vytvoření objížďky na již dříve stanovené objížďce, kteří se necítí dobře a zcela bezpečně ve společnosti všelijak vyhlížejících cizojazyčně hovořících lidí. Zkrátka všechny ty, kteří nesdílejí ambice přetvářet Prostějov do podoby jakéhosi moderního velkoměsta se všemi zápory, které to s sebou přináší. Pečujme o naše město tak, aby bylo funkční, poskytovalo vše nezbytné pro klidný a spokojený život svých stálých obyvatel, které by mělo co nejméně omezovat třeba při zdánlivě nekonečných stavebních pracích. Zkrátka ‚Méně může být někdy i více‘. Není špatné mít toto heslo také na paměti.“