Komunální volby v Prostějově ovládla s náskokem ANO 2011. SPD šla nahoru, některé strany zůstaly na svém. Další naopak propadly. Proč se tomu tak stalo? A kdo všechno se vlastně může považovat za vítěze voleb? Nejen na tyto otázky odpovídal politolog z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jakub Lysek (na snímku). Exkluzivně pro Večerník zhodnotil čísla jednotlivých stran, propad ČSSD i to, jak moc se na výsledcích voleb v Prostějově odrazily nálady ve společnosti a postoje lidí vůči vládní politice. Drobnohledu pak neušla ani ČSSD, které se ani nedostalo do prostějovského zastupitelstva.
* Jak lze číst výsledky komunálních voleb na prostějovskou radnici?
„Já se na Prostějov díval a ty výsledky jsou úplně stejné jako v roce 2018. Když posčítáme uskupení, jak spolu kandidovala. Pokud si vezmeme Na Rovinu!, tak nezískali přes dvacet procent, ale proto, že šli Piráti sami. Ti asi čekali lepší výsledek, tak šest sedm procent. Nakonec se těsně dostali. Určitě je to obrovský neúspěch ČSSD. Já právě do celostátních médií poukazuji, že kde jinde by ČSSD měla uspět, když ne v Prostějově? Je to tradičně levicové město, ČSSD zde bývala silná. Nasadila navíc těžké váhy z minulých let. A stejně to vůbec nestačilo. Voliči levice se zde evidentně orientují podle celostátních, ne prostějovských témat.“
* U SPD se ale také dá mluvit o velkém úspěchu.
„Tam asi ano, protože Svoboda a přímá demokracie dosud v zastupitelstvu silná nebyla. Zase je to ale třeba chápat v kontextu celostátní politiky. Najednou tady zmizí šest až sedm procent nespokojených voličů, co volili KSČM. Ta už prakticky neexistuje. Tak koho tito lidé budou volit? Nebudou volit pravicové strany, ale SPD. Ta převzala voliče KSČM.“
* I zde je třeba vidět odraz celostátní politiky?
„Přesně tak. Je to naprosté vyluxování voličů ČSSD, u nichž byl Prostějov jejich baštou. A ti voliči sociální demokracie se v drtivé většině přiklonili ke hnutí ANO. Vychází to v Prostějově, v jiných městech i celostátně. Jsme na číslech z doby, kdy byla ČSSD na špici. Volební výsledek totiž odpovídá volebnímu zisku 2006 nebo 2010 v Prostějově v komunálních volbách. Odráží to celostátní politiku a úpadek celostátní levice, než že by lidé podpořili hnutí ANO v Prostějově. V takovém městě se spíš promítá celostátní politika, zejména u levicových voličů. U těch pravicových nehraje takovou roli, kdyby ANO, SPOLU by bylo v Prostějově utvořeno. ODS šla sama, KDU-ČSL a TOPka byly v jiných uskupeních. U těch středopravicových stran se nedá ani mluvit o neúspěchu, jsou na svých číslech z minulosti, když to posčítáme. Neúspěch je asi u lidovců, ti se nedostali. Ukazuje to asi to, že měli kandidovat v rámci koalice Spolu, měli ji vytvořit. Kde se podařilo překonat osobní animozity a kde vytvořili koalici, byla ve městech velmi úspěšná. Kdyby ODS dali koalici s KDU-ČSL a přibrali TOP 09, mohli ohrozit ve vedení ANO. Takhle největší opozicí bylo Na Rovinu!, ti získali středopravicový segment, ODS ten konzervativní. Tím se ale pravicové hlasy rozmělnily a vypadá to, že ANO 2011 drtivě vyhrává. My jsme ale fakticky na číslech z roku 2006, kdy zde byly ODS a ČSSD.“
* Na první pohled to tak nevypadá…
„Myslím, že v Prostějově, možná více než jinde, rozhoduje celostátní politika. A přestože PéVéčko mělo celkem silnou kampaň, tak nezískalo populistický segment. Ten vyluxovalo SPD a voliči PéVéčka byli voliči populistických stran ve sněmovních volbách. Proč volit PéVéčko, když zde je SPD? Je zde přeliv, i když malý. Hnutí lokálních lidí, co mají nějakou ekonomickou sílu a mohou do kampaně dát hodně peněz, tak se potom kvůli celostátní politice nepřetaví ve volební zisky.“
* Jaká jsou specifika Prostějova, pokud se jedná o voliče?
„V Prostějově se i v minulosti daly volební výsledky predikovat podle celostátních výsledků voleb. Je zde poměrně jednoduché udělat statistickou analýzu a odhadnout zisky. Ono to zhruba odpovídá postavení stran na celostátní úrovni, plus připočtení socio-demografické struktury. Každé komunální volby se snižuje počet registrovaných voličů. Mladí lidé se stěhují do Prahy, do velikých měst a vidíme to, že čím dál více roste úspěch populistických hnutí, která mají podporu lidí hlavně s nižším vzděláním. A ten trend se bude posilovat.“
* Na závěr by mě zajímalo, kdo podle vás utvoří radniční koalici?
„Myslím si, že se nic měnit nebude a hnutí ANO 2011 sáhne po osvědčených koaličních partnerech, se kterými má zkušenosti. Umím si představit, že pokud by někde v Olomouckém kraji byla ve městě, tak to nebude Olomouc, ale může to být Prostějov. Myslím si ale, že primátor Jura nebude riskovat, že by šel do koalice s neznámými lidmi. Radim Fiala tam není, který by mohl být prostředníkem. Myslím, že ani on sám nemá zájem na tom, aby SPD vládlo s hnutím ANO 2011, a měl tak na starost ještě lokální politiku. Vládnout tak bude na radnici koalice na stávajícím půdorysu.“