Celou jednu dekádu byl Libor Jiroušek (na snímku) nejlepším klasickým parašutistou na světě v individuální akrobacii a sbíral medaile včetně titulů z vrcholných mezinárodních závodů pro Armádní sportovní oddíl Dukla Prostějov i Českou republiku jak mezi jednotlivci, tak v družstvech. Než loni řekl dost, v nejlepších letech ukončil aktivní kariéru a plynule přešel na pozici vedoucího staršího trenéra ASO Dukla, potažmo kouče národní reprezentace ČR. I v nové roli a bez něj v sestavě jsou hanáčtí borci nadále medailově úspěšní, nejen o tom jsme si obsáhle povídali. Dnes přinášíme druhou část rozhovoru z minulého vydání.
* Krátce za sebou jste letos absolvovali dvě mistrovství světa. To první – armádní v Rakousku – vám dost zkomplikovaly nečekané zdravotní potíže Oldřicha Šorfa. Co přesně se stalo?
„Jeden z úvodních soutěžních dnů si šel ráno vyčistit zuby a zkolaboval. Už večer předtím mu prý nebylo dobře, tak jsme ho hned vzali na vyšetření k vojenskému lékaři v kasárnách, kde byli účastníci šampionátu ubytovaní. Pan doktor Oldu prohlédl a řekl, že by nemělo jít o nic vážnějšího, dá mu nějaké rozpustné vitamíny a že to tak stačí. Ale než prášky nachystal, Olda zkolaboval přímo v ordinaci podruhé. Tím pádem i tomu doktorovi došlo, že to není úplně sranda, a pacienta napíchli na kapačky. Což hodně pomohlo, jeho stav se potom rychle zlepšil. Až natolik, že byl následně schopný se velice rychle vrátit do soutěže na přesnost přistání.“
* V Güssingu jste nakonec získali dvě stříbra právě za týmovou přesnost i v celkovém pořadí družstev. Mohlo vše dopadnout ještě lépe, nebýt Šorfova kolapsu?
„Spíš bych řekl, že ten bleskový Oldův návrat z marodky nám výrazně pomohl k tomu, že jsme ty dvě medaile vůbec vybojovali! V každém kole týmové přesnosti přistání se vždy škrtá jeden nejhorší seskok z pěti, které členové daného družstva absolvují. Jakmile byl Olda zdravotně mimo hru, tak to ostatní kluci zvládli i bez něho výborně. Potom obětavě naskočil zpátky, protože se už cítil dobře, a kvalitními výkony mančaftu velice pomohl. Nebýt toho, dvě druhá místa mezi kolektivy bychom určitě neobsadili. Tato událost krásně potvrdila, že tvoříme skutečně dobrou partu a klukům hodně záleží na týmu, ne jen každému na sobě. Olda sice kvůli vynechaným seskokům mohl zapomenout na slušné pořadí mezi jednotlivci, přesto se však rozhodl nezištně pomoct parťákům. Hlavní přitom bylo, že už pak zůstal zdravotně fit.“
* Úspěchu jste dosáhli dvěma zlatými kovy plus jedním stříbrným i na civilním MS ve Strakonicích. Panuje spokojenost?
„Sice jsme měli hned několik čtvrtých míst nebo dalších pozic kousek pod bednou a medailí tak mohlo cinknout ještě víc, ale nebuďme nenažraní. (smích) Já bych zopakoval, že opakovaně vyhrávat na civilním mistrovství světa soutěže družstev na přesnost i absolutně, a navíc zároveň je fakt unikát. A potvrzení toho, že výkonnostně jsme na tom z dlouhodobého hlediska skvěle, daří se nám udržovat nejvyšší mezinárodní úroveň.“
* Bylo domácí prostředí České republiky výhodou?
„To je individuální. Záleží, jak to kdo vnímá a bere, komu možnost závodit při vrcholné akci v Česku vyhovuje a komu ne. Například Petr Chládek byl poprvé v životě členem mužského týmu na mistrovství světa, přitom se soutěžilo na letišti, kde vyrostl, a hlavním organizátorem šampionátu byl jeho otec. Což dohromady vytvářelo docela velký nápor na Peťovu psychiku. Naštěstí všechno zvládl, skákal velice dobře a kluci dohromady jako kolektiv opravdu výborně.“
* S výjimkou vašeho přechodu ze závodnické role do trenérské zůstává sestava ASO para Dukla Prostějov beze změny?
„Ano, složení týmu je jinak stabilní. Po mém konci jsme samozřejmě museli doplnit pětici do skupinové akrobacie o jiného člena, ovšem na to jsme se už předem připravovali a vše proběhlo bez větších problémů. Jako obrovský přínos pro celý náš tým vnímám, že stále pokračuje v aktivní kariéře velezkušený Jirka Gečnuk. Před několika roky už sice zvažoval svůj konec, ale v tomto případě i díky covidové pauze a nechuti vše uzavírat takovým způsobem se rozhodl pokračovat. A teď jede pořád dál, ačkoliv má přes padesát let. Navíc s výbornou výkonností, já bych mu klidně dal smlouvu na dalších deset roků. (směje se) Každopádně chci poděkovat za kvalitní reprezentaci Dukly Prostějov i České republiky všem klukům, snaží se na maximum.“
* Co vás čeká dál?
„Letos dojedeme Světový pohár na přesnost přistání posledními dvěma závody v rakouském Thalgau a ve švýcarském Locarnu, mezitím proběhne mistrovství republiky v Jindřichově Hradci. A příští rok? Kromě zmíněného svěťáku zatím není v mezinárodním kalendáři žádná jiná vrcholná akce, ale ještě se řeší zařazení mistrovství Evropy 2023. Snad se jej někdo ujme, protože mít sezónu bez pořádného vrcholu by nebylo úplně optimální.“
* Pokud se na závěr ještě vrátím k vaší dlouhodobé dominanci v individuální akrobacii, čím se zrodila? Měl jste základy z gymnastiky?
„Právě že vůbec ne. Zatímco drtivá většina klasických parašutistů, kteří v individuální akrobacii patří světově k nejlepším, uměla v dětství a mládí gymnastiku skvěle, já jsem v ní nikdy nebyl dobrý vůbec. Což je docela paradox. V tělocviku jsem měl problém udělat výmyk nebo třeba i přeskočit kozu, ale ve vzduchu při akrobacii za volného pádu mi to od začátku hodně šlo. On je to nahoře – v porovnání s normálními gymnastickými cviky dole na zemi – dost podstatný rozdíl. A jakmile jsem zjistil, že mám na akrobacii v klasickém parašutismu talent, logicky mě tím víc bavila. Hodně jsem ji trénoval, postupně se v ní víc a víc zdokonaloval. Až se mi povedlo dostat mezi úplně nejlepší na světě, vozit medaile včetně titulů z mistrovství armádních i civilních. Což je momentálně už minulost, zůstaly mi však krásné vzpomínky.“
LIBOR JIROUŠEK
* narodil se 27. ledna 1979 v Ústí nad Orlicí
* od vojny trvale žije v Prostějově
* ještě do loňska špičkový závodník na nejvyšší mezinárodní úrovni
* s parašutismem začínal v Novém Městě nad Metují, následně skákal v Příbrami a od základní vojenské služby je v Prostějově
* po vojně se stal členem ASO Dukla Prostějov, postupně pronikl do světové špičky
* exceloval především v individuální akrobacii, z této disciplíny je mnohonásobným mistrem světa
* dohromady získal 59 medailí na armádních i civilních MS a na evropských šampionátech
* vystudoval vysokou školu, magisterské studium aplikované tělesné výchovy na Univerzitě Palackého Olomouc
* aktuálně vedoucí starší trenér Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov a kouč reprezentace České republiky v klasickém parašutismu
* je rozvedený, má jedenáctiletou dceru a žije s přítelkyní
zajímavost: patřil mezi světovou elitu i v paraski, což je sport kombinující sjezdové lyžování (obří slalom) s klasickým parašutismem (přesnost přistání)