Z aktivisty zastupitelem, přitom stále podnikatelem. Tím zůstává i poté, co se rozhodl v letošních komunálních volbách nekandidovat. Jan Navrátil (na snímku) prošel a stále prochází trnitou cestou. Nemusí se ale jednat o konečnou zastávku. Jak sám připouští, možná se do politiky v budoucnu ještě vrátí. Nyní ale kapitolu zastupitele statutárního města Prostějov přerušil, přičemž za sebou má dvě volební období. Prosazoval vesměs „zelená“ témata, řešil veřejné prostory. Jeho velkým obzorem pak byl Společenský dům, hodně řešil také bývalá Jezdecká kasárna a jejich osud. Znám byl i jako častý řečník, a to už z doby předtím než vstoupil do komunální politiky. A tak jsme se ohlédli nejen za jeho zkušenostmi, zážitky i zklamáními, které za posledních osm let zažil.

* Z jakého důvodu jste se rozhodl tentokrát již nekandidovat do zastupitelstva statutárního města Prostějov?

„Je to přerušení, možná se k politice zase vrátím. Podle toho, jak mě kdo naštve. (smích) Ale momentálně jsem necítil potřebu. Vnímal jsem, že by to nebylo dobře pokračovat.“

* Necítil jste ani, že by vás některá strana nebo hnutí chtěly na kandidátku? Nebo byste si z nich nevybral?

„Víte co, chtěl jsem si spíše od toho chvilku odpočinout. Opravdu jsem necítil, že by to teď mělo nějaký význam.“

* Narážíte na svůj odpočinek nebo na celkovou situaci ve městě?

„Jak jsem naposledy psal do Prostějovských radničních listů článek, že Změna odkládá, že je momentálně nemožná, jelikož si myslím, že i vzhledem k volebnímu systému a v této situaci to nešlo. A vše zůstane bohužel při starém. Nedělám si naděje, že se v tomto volebním období něco změní.“

* Jakou změnu byste uvítal?

„Byla by to třeba především změna politické kultury. Ne že jeden přetlačí druhého. A je jedno, jestli je tam ten nebo onen. Ale budou se přetlačovat. Ale bylo by dobré, kdyby každý o píď uhnul. Uznávám kvality pánů Jury, Matyáška a dalších, ale chce to, aby se nepřetlačovali a fungovala tam nějaká spolupráce. To je potřeba. A ne, že se nebudou bavit, jeden bude přetlačovat druhého a třetí čtvrtého…“

* Zažil jste jako zastupitel tři primátory. S jakým se vám jednalo nejlépe? A kdo z nich ctil nějakou politickou kulturu?

„To je záludná otázka. Fakt nevím. Určitě ale ne pan Pišťák. To nebyl demokrat. Já když si vzpomenu, že se muselo hlasovat, aby občan mohl vystoupit na zastupitelstvu, tak to opravdu ne…Velmi dobře se mi naopak komunikovalo s paní Raškovou. Ona byla takový hybatel změn. Ale je to jako když otáčíte tankerem. Je tam jakýsi směr, ale i když vůle tam chvilkami byla, tak to potřebuje větší sílu na otočení. S panem Jurou se mi dobře komunikuje dodnes. Ale bohužel je to taky ‚jen‘ řadový primátor. Nemůže sám o své vůli směřování otočit. Vyžaduje to delší úsilí.“

* Jak vnímáte pozdější kroky, třeba omezení zápisů ze zastupitelstev? Muselo se hlasovat, zda mohou být slovo od slova.

„Já si spíš říkám, kdo ty zápisy čte. Obrazový záznam je asi lepší. To ještě s Piráty se přikročilo k záznamům. To si je ještě člověk schopný pustit. Ale číst to celé… Zase je fajn, že když tam dáte ctrl F, dá se v zápisech vyhledávat. Tímto mimochodem oceňuji paní Krejčí, která zápisy zpracovává. Jsou to tuny textu. Je na to sice nějaký automatický přepisovač. Ale korektury a všechno, to dá hodně práce.“

* Když se podíváme k vaší práci za dvě volební období, na co jste nejvíce hrdý? Třeba z toho, co jste prosazoval.

„Hlavní důvod, proč jsem chtěl jít do politiky, bylo zachování ´Kaska´. To se povedlo. Co se nepovedlo, to je oprava. Já zastávám názor na opravu, nikoli přestavbu, protože to se tím zase celé zabije. My jsme koncem volebního období byli seznámeni s plány na generální rekonstrukci za půl miliardy korun. Ale já se obávám, že je ve hvězdách, zda se to podaří. Místo toho, kdyby se před lety udělala oprava, tak to mohlo být dávno hotové a dále sloužit. Další věcí, které si cením, to je Hloučela a její záchrana. To ale byla spíše občanská společnost, že se povedlo zastavit rychlé zastavování polí u lesoparku. Za to je třeba ocenit veřejnost. V tu chvíli jsem si uvědomil, že angažovaný občan je více než pasivní zastupitel. A řekl si poprvé navážno, zda má cenu být zastupitel a sedět tam jako někteří jiní, kteří za celé čtyři roky nepromluvili, ani nic neudělali...“

* Jak se k těmto zastupitelům stavíte?

„No, jak to říct. Vadí mi, že někteří zastupitelé to berou jen jako post, že si to nějak odsedí. A mají přitom takový názor, že kdyby tam nebyli a hlasovalo se číselně, úplně by to stačilo. Štve mě, že se nijak nevyjadřují a potom prostě jen zahlasují.“

* Čerstvě máme za sebou volby. Komu jste to letos „hodil“?

„Vytipoval jsem si skutečně zodpovědně pětatřicet jmen. Takže jsem nedával velký křížek, byl to maximální počet malých, a to skutečně napříč politickým spektrem. Sice to možná není moudré, ale považuji to za správné.“

* A voličsky zodpovědné?

„V podstatě jo. Správné a voličsky zodpovědné. Skutečně jsem nad těmi lidmi uvažoval. Ne že to prsknu jedné straně, ale uvažoval jsem nad tím, koho bych tam chtěl a koho ne.“

* Máme tedy odvoleno, koalice už je podepsána. Jaký byl vůbec váš tip na primátora?

„Matematicky dopadlo vše tak, jak jsem říkal, že nevěřím ve výraznou změnu. Vyhrálo hnutí ANO 2011 a primátorem bude i nadále pan Jura. To jsem čekal.“

* Takže jak říkáte, fakticky se nic nezmění.

„V tuto chvíli se poměr sil ani nic jiného v zastupitelstvu opravdu nezmění.“

* Máme nové zastupitelstvo, jde zde (staro)nová rada města. Jaké by si měly dát první úkoly?

„Na posledním zastupitelstvu jsem dával návrh zpracovat energetickou studii, náročnosti dalšího období. Ale vůbec nepřišel na program. To si ale myslím, že by bylo dobré řešit, jak a které budovy vytápět a které ne, nebo zda led rozpustit, či ne. A při jakých cenách. Prostě si udělat nějaký výhled. Druhou věcí je přehodnocení dotací do sportovního průmyslu. Jak říkám mnoho let, sportovci nás neuživí. Jsou fajn. Ale spíš bych peníze věnoval do technických stipendií, SOČky, vědy a výzkumu. To je druhá věc. Sociální oblast, bydlení, to už není má parketa. Ale je jasné, že zde všude problémy budou. Komu dát byt a za kolik, jak udržet nájmy a energie. Nebude to jednoduché.“

* Setkal jsem se víckrát s názorem, že nejste politik, ale zůstal jste aktivistou v pozici zastupitele. Co na to říkáte?

„Něco na tom bude (úsměv) Oprášíme spolek Pro Prostějov. Načež budeme účastníky různých stavebních či kácecích řízení.“

* Svého času jste kandidoval za Zelené, tato politika je vám blízká a zeleň je velkým tématem voleb. Jak si v tomto směru město vede?

„Já jsem zůstal zelený, ne stranicky, ale lidsky. (úsměv) A stromy mám rád pořád. Nepřetvařují se, prostě to tak je. Dělají svou práci. Co se týká Prostějova, není na tom nejhůře, ale ani nejlépe. Žádná tragédie se nekoná, ovšem koncepce zeleně musí začít u územního plánování a pak se musí řešit dál. Nemá cenu někde něco vysadit, když někdo pak řekne, že to v územním plánu nemusí být. A zruší se to. Koncepce zeleně musí být už u územního plánu. Hlavně nepodceňovat lidi!“

* Bavili jsme se o tom, na co jste nejvíce hrdý. Zajímalo by mě také, zda si vzpomenete na největší zklamání související se zastupitelstvem?

„Raději takové negativní věci zapomínám. (zamyslí se) Ale byl to danajský dar Real Maxu. Řešila se silnice a komunikace pro tuto firmu, bylo tam ještě pole. A zklamal mě přístup některých zastupitelů, kteří nepochopili a postavili se k tomu tak, jakože o nic nejde. I z nekoaličních zastupitelů.“

* Co vám vlastně politická dráha dala a vzala? Litujete třeba, že jste se kdysi zapojil jako zastupitel?

„Ne, to ne. Považuji to za velice vhodné a velice užitečné. A měli by si to vyzkoušet i ostatní občané, aspoň kandidovat. Dává to jiný pohled na věc. Z domu a od počítače se vše dobře kritizuje, ale když si člověk vezme, co všechno vede k některým věcem, třeba ke kácení v České ulici… Není to jednoduché. Jsem rád za tu zkušenost. A měli by si to zkusit i někteří další kritici poměrů, ať vidí, o co jde. A když jsme u zklamání, mrzí mě, jak málo lidí chodí na zastupitelstva se podívat. Nahoře je vstup zdarma na galerii, ale lidé se málo zajímají. Jednou za čtyři roky to nestačí. A to je apel. Volby jsou fajn, ale jak říkal Karel Kryl, nevěřte politikům. Nevím, jak přesně to říkal…“

* Řekl to ostřeji. Doslova: „V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!“

„Ano, tak to řekl. Ale jak říkala má babička, a tu klidně citujte, „důvěřuj, ale prověřuj“. Po volbách je dobrým momentem, že odvolit jednou za čtyři roky nestačí.“

* Nepřijde vám, že je to problém celé české společnosti, že se lidé po odvolení už nezajímají?

„No právě. Ta zpětná vazba tam není. Zeptat se občas… Ono to ty politiky pozitivně i negativně motivuje, aby se během volebního období snažili. Říct: ‚Jo, to jste udělali špatně, tohle naopak dobře.‘ Nejde jen frfňat, ale ani pouze chválit.“

 

JAN NAVRÁTIL

* narodil se 19. července 1968 v Prostějově

* komunální politik, nadšenec, aktivista, informatik a ekolog

* vystudoval SŠ ekonomickou v Prostějově, pokračoval informatikou na Vysoké škole Báňské v Ostravě

* od začátku devadesátých let minulého století podniká, kdy založil a dosud vede společnost Habro

* více než dvacet let se angažuje ve veřejném dění v Prostějově

* v roce 2002 byl u založení parku u nemocnice, dle jeho slov to byla vlastně komunitní záležitost

* od roku 2001 se věnuje osudu KaS centra a dnes Společenského domu, uspořádal mítinky i petici za jeho zachování

* v roce 2014 se stal poprvé zastupitelem, o čtyři roky později mandát obhájil, v letošních komunálních volbách už nekandidoval

* je ženatý a má tři děti

zajímavost: mezi jeho koníčky patří zahradničení, kus lesa či snaha o soběstačnost a také informatika, kterou se zabývá desítky let