Jeho jméno budí emoce nejen v politických kruzích. Má odpůrce, ale také mnoho příznivců. Rozhodně se mu však nedá upřít skutečnost, že v době jeho působení v rámci hejtmanství mělo Prostějovsko na kraji viditelné zastání, akce se jen hrnuly. Nelze také nezmínit unikátní asanaci romského ghetta U svaté Anny, kde žilo v otřesných hygienických podmínkách zhruba 700 lidí, kterou měl na starost.
Bývalý první náměstek hejtmana Olomouckého kraje, místostarosta či radní města Prostějov za ČSSD Alois Mačák (na snímku) neskrýval své hlavní zaměření. Především „doprava je zásadní prioritou města a kraje“, opakoval bez ustání. Podpořit dokázal i další investice, blízký mu byl sport a kultura. O rozhovor nejen k nedávným komunálním volbám Večerník požádal právě výrazného regionálního a městského politika či známého odboráře, který byl přes dvacet let členem Zastupitelstva města Prostějova a zhruba dvanáct let i Zastupitelstva Olomouckého kraje.
* Jak hodnotíte výsledek prostějovské ČSSD v nedávno proběhlých komunálních volbách, když jste nezískali ani jediný mandát?
„Po sečtení hlasů to byl jeden z nejsmutnějších dnů v mém životě. Je to velký neúspěch, který se však dal očekávat a započal již v letech 2014 až 2018. V tomto období jsme měli primátora a celkem sedm našich členů v jedenáctičlenné radě města. Přesto jsme získali z původních deseti jen čtyři mandáty. Úspěšnost politika a jeho práce se posuzuje především podle výsledků voleb, ať už se to někomu líbí, nebo ne. Správná a účinná volební kampaň se dělá zejména dobrou prací po celé čtyři roky funkčního období. Spoléhat na to, že nás budou občané volit, protože jsme dříve pro ně něco užitečného udělali, je jako čekání na zázrak. Nostalgie a vzpomínky se ve volbách nevyplácí.“
* Jaké podle vás byly hlavní důvody tohoto neúspěchu?
„Neviditelný lídr Pavel Holík, který dodržel, co slíbil některým kolegům, že sice nebude v kampani nic dělat, ale propůjčí ve volbách svoji tvář... Přesto je nepochopitelné, že jako člen rady města a zároveň lídr kandidátky ani jednou nevystoupil na zasedání zastupitelstva. Nejlepší vypovídající schopnost jeho odvedeného výkonu má velmi nízký počet získaných preferenčních hlasů. Byli jsme součástí úspěšné koalice, ale na rozdíl od našich koaličních partnerů jsme tohoto potenciálu nevyužili. Dlouhodobě nás také poškozuje celostátní politika ČSSD.“
* Čím konkrétně komunální politiky poškodila celostátní politika ČSSD?
„Zejména už za tria Sobotka, Chovanec a Zaorálek, kdy jsme měli premiéra a nejvíc ministrů ve vládě, jsme nedodrželi zásadní volební sliby jako například zrušení církevních restitucí nebo superhrubé mzdy. Pro zaměstnance a jejich lepší ochranu a pro odbory větší kompetence jsme neudělali téměř nic. Důchodcům jsme přidali jen pár korun. Místo toho, abychom řešili problémy občanů, tak jsme řešili nesmysly jako ve stanovách kvóty pro mladé či pro ženy a vysilovali se v nekonečných hádkách a vnitrostranických sporech, navíc přes média. Současné nevýrazné vedení ČSSD se mimo jiné na rozdíl od SPD nebo hnutí ANO 2011 nedokázalo silněji vymezit vůči současné odborně nekompetentní vládě, která například hrubě zanedbala boj proti rekordní inflaci.“
* Proč jste v těchto komunálních volbách poprvé od roku 1994 nekandidoval za ČSSD?
„Hlavně z důvodu, že jsem nemohl a nechtěl nést politickou odpovědnost za výsledek v těchto komunálních volbách. Především moji tři kolegové zastupitelé - důchodci si dostatečně nechtěli uvědomit, v jaké neutěšené situaci se již několik roků prostějovská ČSSD nachází, a odmítli moji realistickou nabídku na zlepšení našeho fungování v komunální politice. Zároveň na klubu zastupitelů ve složení A. Rašková, B. Sekaninová, A. Mačák a P. Holík dne prvního prosince minulého roku hlasováním rozhodli, že nemám jejich nominaci do rady města. Získal ji Pavel Holík se zdůvodněním, že měl více preferenčních hlasů. Bezprostředně jsem jim oznámil, že tedy odstoupím ze všech stranických funkcí a nebudu kandidovat v komunálních volbách za sociální demokracii. Aby si moje slova nemohl nikdo vyložit, jak mu to vyhovuje, tak jsem následně zaslal spolustraníkům vysvětlující dopis, kde jim mimo jiné sděluji, proč nebudu kandidovat a jaká byla moje nabídka za členství v radě města.“
* Můžete být konkrétní a uvést, v čem vaše nabídka spočívala a co jste v ní chtěl realizovat?
„Nabízel jsem svoje dlouholeté bohaté zkušenosti jak z komunální, tak i krajské a celostátní politiky, včetně zkušeností ze stranických funkcí, které jsem postupně všechny absolvoval. Dále jsem jako dlouholetý přispěvatel nabídl, že zajistím a dám na transparentní účet ČSSD významnou finanční částku na komunální volby a od počátku roku až do data těchto voleb uhradím a uzavřu s některými médii takzvané smlouvy o mediální prezentaci pro zastupitele zvolené za ČSSD, ale i pro kandidáty na předních místech kandidátky pro následující komunální volby, aby bylo o nás opět slyšet a abychom lépe prodávali naši odvedenou práci. Za samozřejmé jsem považoval vyvinout v radě města větší tlak na našeho dominantního partnera hnutí ANO 2011, abychom se mohli více podílet na úspěších radniční koalice a zviditelnění ČSSD.“
* Nedotklo se vás osobně, že Klub zastupitelů za ČSSD nominoval do rady města Pavla Holíka?
„Ne, nebyl jsem uražený, ale mám svoji hrdost. (úsměv) Ve veřejném životě působím již od listopadu 1989, kdy jsem se angažoval v Občanském fóru, zároveň spoluzakládal polistopadové odbory a postupně tak načerpal mnoho zkušeností. Ve své pestré politické kariéře jsem se musel totiž mnohokrát vyrovnat se spoustou různých okolností a s prominutím spolykat hodně žab. Při vší úctě ke kolegovi Holíkovi jsou moje politické zkušenosti bohatší a rozmanitější. Navíc umím důrazně prosazovat nejen projekty z našeho volebního programu.“
* Do zastupitelstva jste byl před rokem zvolen jako náhradník za Zdeňka Fišera. Poměrně krátká doba do komunálních voleb na změnu ve fungování ČSSD v místní politice.
„Nejdříve si dovolím využít i této možnosti a poděkovat svému stranickému kolegovi Zdeňku Fišerovi, že mi umožnil návrat do zastupitelstva. Je škoda, že tak neučinili i další tehdejší zastupitelé za ČSSD, protože za ně byli náhradníci zkušení manažeři a politici Vladimír Průša a Bedřich Grulich. Necelý rok byla krátká doba a také jsem se nepovažoval za spasitele, že přeskočíme v komunálních volbách bariéru pěti procent. Chtěl jsem se však o to pokusit a bojovat tak, jak mě to naučil život a sport. Možnosti a manévrovací prostor člena rady jsou totiž na rozdíl od zastupitele podstatně větší i vzhledem k tomu, že do komunálních voleb byla plánovaná pouze čtyři zastupitelstva, kdežto rada města zpravidla jedná každých čtrnáct dnů. Jsem přesvědčený, že zejména v radě města jsme mohli odpracovat daleko více a zúročit to jak v komunálních volbách, tak i u našich koaličních partnerů.“
* Zůstáváte i nadále členem ČSSD?
„Ano! V ČSSD se angažuji již od roku 1994, kdy jsem poprvé úspěšně kandidoval z nevolitelného místa a dostal se do zastupitelstva. Tentokrát jsem se jen neucházel o žádné stranické funkce. Zvažuji ale určitou nabídku. Nyní se ještě více angažuji v odborech, kde jsem byl v tomto roce zvolen do funkce místopředsedy Regionální rady ČMKOS a získal za odbory nominaci v tzv. krajské tripartitě. Odbory jsou obecně daleko tvrdší než politika, ale lidé v nich jsou k sobě upřímnější a solidárnější.“
* Na závěr nám prozraďte, jaké máte přání?
„Aby se celý kraj a naše město úspěšně rozvíjely. Osobně si přeji hlavně pevné zdraví a štěstí na lidi. Totéž si dovolím popřát čtenářům Večerníku i našim občanům, včetně pěkného adventu.“
ALOIS MAČÁK
* narodil se 10. března 1964 v Prostějově
* maturoval na Středním odborném učilišti Agrostroj Prostějov, dále studoval v Olomouci a v Praze
* nejvyšší dosažené vzdělání získal v roce 2013, kdy úspěšně absolvoval státní rigorózní zkoušku na Univerzitě Palackého v Olomouci
* původním povoláním je technik, v Železárnách Prostějov pracoval v různých funkcích například jako technolog nebo výrobní dispečer
* dlouhodobě se věnuje oblasti dopravy a pracovně-právních vztahů
* vyrůstal ve sportovně založené rodině, kde dominoval zejména lední hokej, jenž také aktivně hrával
* k jeho zálibám patří kromě sportu také hudba, literatura a poezie
* mnohostranné zájmy jej přivedly na politickou a odborovou dráhu, nejdříve se angažoval v Občanském fóru, v polistopadových odborech a následně v komunální politice
* v roce 1994 byl zvolen za ČSSD do Zastupitelstva města Prostějova, jehož členem byl do září 2015, od roku 1998 působil přes deset let ve funkci místostarosty města Prostějova
* v roce 2004 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje a o čtyři roky později se stal náměstkem hejtmana a následně v roce 2012 I. náměstkem hejtmana, z této funkce v září 2015 dobrovolně odstoupil v souvislosti s pseudokauzou přijímání darů, prověřování však neprokázalo žádné protizákonné jednání ani přestupek, po odstoupení splnil svůj veřejný příslib a finanční příspěvky z darů transparentně vrátil
* v roce 2018 byl jmenován náměstkem ministra kultury a v této funkci působil zhruba rok a půl
* v listopadu 2021 se opět stal členem Zastupitelstva města Prostějova
* v současnosti byl opětovně zvolen do funkce předsedy odborové organizace působící u deseti firem
* má dospělou dceru a je rozvedený
zajímavost: napsal mimo jiné knížku říkadel pro děti a tři básnické sbírky, které byly veřejností kladně přijaty