bývá už tradičně umísťován v prestižních anketách na předních příčkách v rámci Olomouckého kraje, v minulosti dokonce exceloval i v celonárodním výzkumu. Před třemi lety dokonce získal ještě významnější ocenění, když se stal krajským Městem pro byznys celého desetiletí! Zajímalo nás, jak srovnávací výzkum, který hodnotil podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve třinácti krajských městech a obcích s rozšířenou působností Olomoucka, Prostějovu pomohl. A co stav podnikání ve městě? Nejen na tato témata pohovořil pro speciální přílohu PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku náměstek primátora statutárního města Prostějova Jiří Pospíšil (na snímku).
* Jak jste s končícím rokem spokojen se stavem průmyslové výroby a vůbec celého podnikání ve městě Prostějov?
„Musím říci, že podnikatelé a firmy nemají jednoduché období. Po covidu, který ochromil celosvětovou ekonomiku, přichází další těžké období v podobě energetické krize, které nebývalým způsobem komplikuje fungování naší ekonomiky. I přesto lze říci, že firmy v Prostějově nadále vyrábějí a udržují zaměstnanost, což je v současné době to nejdůležitější. Takže můžeme být rádi, že nám zatím většina firem funguje.“
* Nedávno jste obdrželi titul Město pro byznys desetiletí. Jak se podařilo tohoto prestižního ocenění využít?
„Jak říkáte, jde zejména o prestižní ocenění. Spíše než jej využít, jde o to, že nám toto ocenění ukázalo, že spoustu věcí neděláme vůbec špatně. Například máme velmi dobře zorganizovanou veřejnou dopravu, nabízíme vysoký rozsah úředních hodin a máme velmi dobrou elektronickou komunikaci a také velmi dobré zázemí v našich vzdělávacích zařízeních. A mohli bychom jmenovat další skutečnosti, včetně zájmu budování dalších průmyslových zón.“
* Máte naopak nějaké informace o tom, že by některé z větších firem měly propouštět, a naopak menší dokonce skončit?
„Tyto informace se objevují v médiích každý den. Nikdo z nás by si to nepřál, uvidíme, jak se bude vyvíjet situace v nadcházejícím roce.
* Jak se snažíte podnikatelům v této těžké době a nejen energetické krizi pomoci?
„Město se svým rozpočtem asi nemůže finančně pomoci firmám. Zde se musí o pomoc postarat stát. Musíme zabezpečit chod našich organizací, které jsou energetickou krizí také zasaženy.“
* Po letošních volbách jste se přesunul na resort dopravy. Už jste se zorientoval a zabydlel? A jaké chystáte první změny či novinky?
„Dá se říci, že se pořád zabydluji. Co se týče budoucích kroků, tak bychom se v rámci dopravy chtěli zaměřit na rekonstrukci stávajícího kruhového objezdu mezi Prostějovem a Držovicemi. Jedná se o krajskou komunikaci, ale naším zájmem je, aby zde byla nová kruhová křižovatka, která pojme stávající nadměrnou kapacitu projíždějících vozidel. Dále máme v plánu pokračovat v přípravách vybudování severozápadního kvadrantu – tedy pokračování severního obchvatu k Mostkovicím a dále směr Boskovice. Co se týká města, budeme pokračovat v zavedení nového systému parkování.
* Co vůbec považujete za největší problém v dopravě?
„Myslím, že u nás v Prostějově ve srovnání s jinými městy na tom s dopravou nejsme tak špatně. Máme v celku průjezdný městský okruh, a to díky kruhovým křižovatkám. Co bychom mohli ještě vylepšit, je omezit množství projíždějících automobilů přes Prostějov. K tomu by měl přispět právě budoucí severozápadní kvadrant. Co nás také trápí, a souvisí to s dopravou, je prašnost, kterou velkým dílem způsobují vozidla projíždějící po dálnici.“
* Máme tady advent. Určitě se těšíte na vánoční svátky, jak je strávíte?
„Jako vždy v kruhu rodinném. Moc se na to těším. Vánoce jsou pro mě opravdu svátky klidu a míru.“
* Asi máte radost, že i letos má Prostějov své umělé kluziště v centru města. Byl jste průkopníkem tohoto projetu…
„Jsem opravdu rád, že jsme se nakonec shodli a kluziště na náměstí stojí. Za těch několik let, co jsme společně s Ivanou Hemerkovou kluziště poprvé prosadili, už patří neodmyslitelně k našim vánočním trhům a k té krásné vánoční atmosféře. Doufám, že si kluziště všichni užijí.“