Mnoho lidí a taky jejich domácích mazlíčků tráví svátky pohromadě, v klidu, pohodě, domácím prostředí. A se sváteční atmosférou. Tu se snaží vytvořit pro čtyřnožce také v útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. I v době Vánoc jsou totiž desítky psů, kteří nemají to štěstí a jsou bez přístřeší nad hlavou.

Letošek přitom nebude jiný. O dění v útulku a o tom, jak Voříšek tyto dny prožívá, více pověděl dlouholetý ředitel Leopold Dostál. Prozradil, jak lidé reagují nebo zda se již podařilo vymýtit zlozvyk v podobě „živých dárků“ pod stromeček. A mají psi v útulku také štědrovečerní večeři? Ostatně s Voříškem spolupracuje Večerník již skoro celé čtvrtstoletí své existence, o níž je také tato dnešní příloha.

* Blíží se Vánoce, v čem jsou pro útulek Voříšek a dění v něm specifické oproti zbytku roku?

„Řekl bych, že každý rok se opakuje. Bohužel lidé se zbavují starých a nemocných pejsků, nárůst zaznamenáváme ve zvýšené míře. A v neposlední řadě je tady určitá solidarita. Lidé pomáhají pejskům, i když tento rok se zcela evidentně projevuje, že nastala ekonomická krize, takže energie a věci s tím související vyskočily bohužel všem. Je to šílené, co se děje!“

* Ozývají se přesto lidé sami od sebe, že něco pro pejsky mají?

„Ozývají se, ale daleko méně, než to bývalo...“

* Řekl jste, že lidé často před Vánoci a po nich odkládají pejsky. Setkáváte se naopak s tím, že někdo pejska na Vánoce chce získat? A co jim na to říkáte?

„My máme trochu přísnější adopční podmínky. Není to tak, že sem někdo přijde, vybere si pejska a odejde. My vyžadujeme po zájemci, aby přišel za pejskem několikrát, vzal ho na procházku, aby se poznali navzájem. Aby nenastalo to, že si někdo unáhleně vezme pejska a během pár dnů ho vrací. To se nám bohužel párkrát v minulosti stalo. A to i u osvědčených venčitelů, kteří s pejskem byli dva tři měsíce, pravidelně ho venčili. Bohužel se pes v domácím prostředí projevil jinak, než jak byli zvyklí. U nás to tedy funguje tak, že jestli někdo opravdu má zájem, musí za námi několikrát přijet, aby se navzájem oťukali a poznali. A aby prokázal, že to není jen chvilková záležitost. Že je zájem opravdový. Je to o Vánocích typické dát pejska na Vánoce jako dárek. To je to nejhorší, když si to někdo takto vymyslí, nezná přitom historii, nezná chování toho pejska. A to se projeví až v jiném prostředí. Často se pak stane, že se po pár dnech vrací pejsci k nám a je to stresující pro všechny strany.“

* Jiná věc je také venčit pejska pravidelně a jiná ho přímo doma chovat…

„Jednoznačně. Venčení slouží k tomu, aby se poznali navzájem, aby se ukázalo, zda je tam nějaká symbióza. Ale je to tak, jak říkáte. Něco jiného je domácí prostředí a změna obecně.“

 

Součástí aktuálního tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, který vychází v pondělí 19. prosince, je příloha SPECIÁL VÁNOCE aneb 25 LET Večerníku a dvojnásobné číslo magazínu TV POHODA