Na konci minulého roku tenista Jakub Menšík (na snímku) vyhrál tři turnaje kategorie Futures v řadě a ve světovém žebříčku ATP prolétl už do čtvrté světové stovky. Následně premiérově pomohl svému mateřskému TK AGROFERT Prostějov k zisku dalšího titulu v extralize smíšených družstev a definitivně zamával juniorské kategorii. Do nové sezóny vstoupil s velkými ambiciózními plány. Chce nadále stoupat žebříčkem a prosadit se na challengerech. V sedmnácti letech je to odvážný plán, prostějovský rodák je ale připravený udělat maximum, aby si mohl plnit své sny. „Posouvám se na vyšší úroveň. Na turnajích této kategorie už prostě na slabšího hráče nenarazíte. Další posuny na žebříčku nebudou tak rychlé, s tím počítám. Každou pozici si musím pořádně odpracovat na tréninku. Vím, co mě čeká,“ nebojí se nových výzev Menšík, který nám po převzetí dárku od šéfa prostějovského tenisového oddílu Miroslava Černoška (čtěte na straně 35 – pozn.red.) poskytl obsáhlý rozhovor.

.

* Ještě v minulém roce jste v seniorské kategorii hrál především turnaje kategorie Futures, teď se snažíte prosadit na kvalitnějších challengerech. Jaké je vaše srovnání těchto okruhů?

„Několikrát jsem si zahrál i na juniorských turnajích. Ty jsou ale úplně něco jiného než ty mužské. To samé platí i při srovnání podniků a kategorie Futures a challengerů. Na těch menších akcích to šlo poměrně dobře. Rychle jsem nasbíral body a počáteční úspěchy. Několikrát se mi podařilo celý turnaj vyhrát. Díky tomu jsem se posunul na úroveň challengerů, to už je ale jiný level. Mnohem těžší.“ (úsměv)

* Každý přechod na vyšší úroveň je náročný. Jaké jsou tedy vaše letošní zkušenosti s challengerů?

„Není to nic jednoduchého. Jste zase na začátku a musíte do kvalifikací. O každou hlavní soutěž se musíte poprat. Na začátku roku jsem si vyzkoušel menší šňůru v Thajsku a pak ve Francii. Nebylo to úplně špatné, některé zápasy se povedly. Ale byly tam i porážky. Musím říct, že vesměs s těžkými soupeři. Zápasy byly o několika míčích, ve kterých mi ještě chyběla nějaká předchozí zkušenost s takovými duely.“

* Máte na mysli třeba hned první zápas roku, ve kterém jste prohrál až ve třech setech s Lucasem Pouillem, bývalou světovou desítkou, který byl ještě loni ve stovce?

„Třeba ten. Byl to hodně těžký vstup do sezóny. Řekl bych, že herně jsem byl dokonce lepší, ale v klíčových situacích ukázal tenis s vyšší kategorie. Byl to přesně ten zápas, kdy rozhodovaly zkušenosti, těch má mnohem víc. Na druhou stranu mě právě toto utkání hodně posunulo a ukázalo se to hned na druhém turnaji o týden později.“

* Tam už jste odehrál čtyři zápasy, z kvalifikace postoupil do osmifinále a v 1. kole poprvé porazil soupeře z první světové dvoustovky…

„To už byl úspěch. Stačil jsem se adaptovat na nové prostředí, zvykl si na trošku jinou hru. Ukázalo se to v utkání se Švýcarem Alexandrem Ritschardem. Byl na žebříčku kolem sto osmdesátého místa. Odehráli jsme vyrovnané utkání a já byl v koncovkách obou setů úspěšnější. Takový výsledek potěšil.“

* Je přesun do vyšší kategorie náročnější také fyzicky?

„Je to tak. Na zpáteční cestě z Thajska jsem ještě odehrál jeden turnaj v Kuvajtu, pak přišla pozvánka do Davis Cupu. Po něm už bylo cítit, že forma trošku padá, dostavila se únava a cítil jsem, že potřebuji zvolnit a potrénovat, abych se vrátil ke hře ze začátku roku. Chce to najít rytmus, který vám bude vyhovovat. Turnaje prokládat přípravou, bez které se na úrovni hrát nedá.“

* Na konci loňského roku jste byl zvyklý, že v turnajích zůstáváte do posledních kol, to zatím nyní na challengerech příliš neplatí. Stane se, že balíte hned po prvním zápase. Není to příliš velký nápor na mentální soustavu?

„Už jsem to zažil na turnajích Futures. Zpočátku byly výsledky podobné. Postupně se to zlepšilo a byly z toho postupy do závěrečných kol. Chvíli prostě trvá, než se otrkáte. Každý chce hrát až do posledních kol, ale to je strašně těžké, pokud zrovna nejste Novak Djokovič, který za sezónu téměř neprohraje zápas.“

* Co je po vyřazení lepší. Zůstat a trénovat, nebo rychle přejet na další štaci?

„Vyjde to na stejno. Čekání na další ostrý zápas je na každém hotelu stejné. Je to hodně o naplánování programu. Když jste daleko, máte objednaný hotel, zabukované letenky na konkrétní termín. S tím se v případě brzkého vyřazení obtížně pracuje. Kdybych prohrál na turnaji, který je kousek, sbalím se a pojedu domů do Prostějova. Mám tady skvělé podmínky k tréninku. Letět ale přes půl světa je složitější. Musím se prostě snažit, abych zůstával v turnajích co nejdéle.“

* Do turnajového kolotoče jste se vrátil v Trnavě a hned z toho byl pátý titul na turnaji kategorie Futures. Máte v plánu oba okruhy kombinovat?

„S trenérem Tomášem Josefusem jsme se o tom bavili už před sezónou a shodli se právě na tomto mixu. Pro tuto sezónu, než se žebříček trošku posune. Pak budou jiné možnosti. Challengery už něco znamenají, mají skvělou úroveň. Už postup do hlavní soutěže z kvalifikace je hodně náročný. Přes případné úspěchy na akcích kategorie Futures se můžu dostat přímo do hlavních soutěží.“

* Dají se tyto dva okruhy nějak porovnat?

„Jsou to úplně jiné světy. Na okruhu Futures narazíte na velký mix hráčů. Jsou tam mladí dravci, kteří chtějí nahoru, starší tenisté, kteří hrají už hlavně pro radost. Hráči, kteří se vrací po zranění a potřebují získat body, i talenti, kteří sice trénink flinkají, ale pořád mají kvalitu tyto turnaje hrát. To na challengerech není. Na těchto turnajích jsou všichni skvělí, mají velkou kvalitu. Tam hrají jen ti, kteří se snaží posunout na úroveň ATP Tour. Proto jednotlivé zápasy rozhodují maličkosti.“

* Výsledky poslední doby neušly pozornosti kapitána daviscupového výběru Jaroslavu Navrátilovi. Co jste říkal na premiérovou pozvánku do národního týmu?

„Zprávu jsem dostal v Thajsku, bylo to úžasné. Myslím, že pro každého tenistu je nejvíc, když může reprezentovat svoji zemi. Velice jsem se na sraz těšil. Jako malý jsem s taťkou chodil téměř na všechny zápasy, které se hrály doma. A po pár letech přišla pozvánka to týmu. Na ten pocit nezapomenu, byl jsem nadšený.“

* Jak na vás působila týmová atmosféra v jinak hodně individuálním sportu, jako je tenis?

„Já si to neskutečně užíval. Být uvnitř týmu je úplně něco jiného než hráče sledovat jako fanoušek. Je to úplně něco jiného než na turnajích, kde je člověk sám nebo jen se svým trenérem. Tady máte společné zážitky, zajdete všichni na večeři, pohodová atmosféra panuje i v šatně. Máme skvělou partu, zažili jsme hodně legrace. Získal jsem nové zkušenosti i další motivaci. Budu dělat maximum, abych se do sestavy dostal i příště.“

* Možná by to chtělo, aby se pět českých hráčů dostalo do světové stovky. Pak budete stejnou pohodu zažívat na každém větším turnaji…

„To by bylo fajn. Jezdili bychom spolu každý grandslam, tisícové turnaje, to by se mi hodně líbilo.“

* V posledních týdnech se objevily informace, že by se týmová soutěž mohla vrátit k modelu známému z minulosti. Tedy i s domácími zápasy před plnými arénami. Zamlouvalo by se to tenistům?

„Kritik na změnu bylo hodně. Od fanoušků i těch nejlepších tenistů, kterým se nový formát nelíbí. Osobně se taky přikláním k tomu, aby se hrálo doma – venku. Je to tradice, všichni se na to těšili. Hrát doma před fanoušky, to všechny lákalo. Ten současný model mi přijde jako jen nějaký jednorázový turnaj. Když se hraje během celého roku, má to jiné kouzlo. Vypadnout z kolotoče a jít hrát za tým Davis Cup. Kdyby ta možnost byla, přál bych si návrat k původní podobě. A myslím, že to tak má většina hráčů.“

 

JAKUB MENŠÍK

* narodil se 1. září 2005 v Prostějově

* tenista a odchovanec klubu TK Agrofert Prostějov

* od útlého věku se připravuje s trenérem Tomášem Josefusem, na turnajích jej kakoosobní kouč doprovází Robert Rumler

* vyhrál řadu turnajů v mládežnických světových kategoriích, zahrál si i finále na juniorce na Australian Open

* na konci roku 2021 vyhrál v anketě Zlatý kanár kategorii Talent roku

* v průběhu loňského roku začal dávat přednost seniorským turnajům, získal tři tituly na okruhu ITF Futures

* raketovým tempem prolétl do čtvrté stovky žebříčku ATP

* na začátku letošního roku poprvé v kariéře porazil soupeře z první světové dvoustovky

* svými výkony si vysloužil premiérovou pozvánku do Davis Cupu a byl členem týmu v utkání proti Portugalsku

zajímavost: rád by napodobil úspěchy Novaka Djokoviče, s tenisovou legendou si zatím zatrénoval v Bělehradě, kam přijel právě na pozvání jednoho z nejlepších hráčů historie