Jsou jedinci, kteří doslova hýří aktivitou za jakékoliv situace, a téměř žádná překážka je nezastaví, maximálně přibrzdí. Přesně k takovým lidem patří Petr Kudláček (na snímku), šéf dvou házenkářských oddílů, člen Sportovní komise města Prostějova a ředitel sportovního areálu v Kostelci na Hané. I v těžké době způsobené covidovými komplikacemi se ze všech sil snaží, aby zmíněné subjekty fungovaly v rámci možností co nejlépe. A s námi se podělil o své názory na tuto snahu, aktuálně mezi bojovníky za sport zdaleka ne ojedinělou.
* Jak přežívají TJ Sokol Centrum Haná a Házenkářská akademie Olomouckého kraje v době hygienických lockdownů?
„Všechny naše mančafty obou klubů měly suprovou letní přípravu, panovalo nadšení. Obrovským přínosem se stal návrat kouče Radka Flajsara z Nového Veselí, díky jeho schopnostem i odbornosti a výborné spolupráci se všemi dalšími trenéry se kluci veškerých týmů dokázali skvěle nachystat na sezónu 2020/21. Tomu odpovídal hodně vydařený start do soutěží jak po herní, tak výsledkové stránce. Nový projekt HAOLK vzali naši mladí hráči veskrze pozitivně, nedošlo k ničemu negativnímu a naopak to chlapce spíš zdravě motivovalo. Pak se v říjnu bohužel vše zastavilo, což platí v podstatě až dosud. Průběžně jsme si říkali: snad znovu začneme v prosinci, potom v lednu. A teď doufáme, že k restartu dojde konečně v únoru nebo aspoň od března. Snažíme se zůstávat optimističtí, ale pauza už je fakt dlouhá a víra postupně klesá.“
* Čím vším jste prodlužující se výluku řešili?
„Trenéři od začátku nucené přestávky intenzivně komunikovali se svěřenci prostřednictvím sociálních sítí, pravidelně jim posílali podrobné tréninkové plány pro individuální přípravu. Ligovým dorostencům HAOLK jsme dokonce pořídili speciální tréninkové programy XPS, aby jejich příprava pokračovala i za složitých podmínek na co nejvyšší možné úrovni. Ale jak říkám, teď je ta pauza už příliš dlouhá a nikomu neprospívá, zvlášť ne mladým talentovaným sportovcům. Momentálně mohou trénovat na výjimku pouze studenti specializovaných sportovních tříd prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera. Všem ostatním strašně chybí kontakt s míčem, normální příprava i pobyt v kolektivu.“
* Souhlasíte, že dopady na mladé sportovce budou po mnohaměsíční covid přestávce – navíc již druhé za poslední rok – obrovské?
„Určitě ano. Například spousta kluků, hlavně těch mladších dělala házenou spíš pro radost a měla ji na podobné úrovni s řadou jiných zájmů. Ty pochopitelně dostaly během uplynulých týdnů přednost, různých lákadel na mobilech a počítačích je v dnešní době ohromné množství. A řada z těchto hráčů si po skončení lockdownu třeba řekne, že jim házená zase tak moc nechyběla, aby začali opět podstupovat fyzickou zátěž. Tenhle problém či nebezpečí přitom obecně platí pro všechny sporty. Stejně jako možné obavy některých rodičů pouštět své děti do kolektivu, čemuž se při neustálém zdůrazňování strachu z koronaviru v médiích ani nelze divit. Úbytek mladých sportovců tak může být značný. A ti, kteří vydrží, se budou nějaký čas dostávat na svou předchozí úroveň herních i kondičních schopností, nemluvě o postupném obnovování osobních sociálních kontaktů v partě kamarádů po dlouhém odloučení. Nadcházející období tedy bude velmi složité. Navíc neexistuje žádná jistota, co přijde dál a že téma covid-19 se podaří komplexně vyřešit.
* Vidíte vy osobně jinou cestu, jak s covidem bojovat, než je za poslední rok zvykem v celém světě včetně České republiky?
„Abych řekl pravdu, i u mě se názor na covidovou problematiku časem měnil. Skutečně jde o záležitost celosvětovou a nyní je bohužel čím dál víc zřejmé, že nikdo nemůže říct: za pár měsíců máme definitivně vyhráno. Ani s pomocí rozjíždějícího se očkování, neboť vznikají nové mutace koronaviru a celkově je tahle nemoc natolik specifická i nevyzpytatelná, že nikomu nezávidím rozhodování o aktuálních opatřeních v danou dobu. A obávám se, že návrat k úplně normálnímu fungování celé společnosti včetně sportu nebude vůbec jednoduchý, rozhodně žádná samozřejmost v dohledné době. Každopádně je potřeba nastavit taková pravidla veškerých lidských činností, abychom mohli v rámci možností dlouhodobě existovat na nějaké přijatelné úrovni. Podstatné přitom bude plošné dodržování těchto pravidel, jinak cestu ven ze současné situace nenajdeme. Konkrétně u sportu bych zavedl trochu víc volnosti v tom, že kdo se nebojí a chce sportovat, tak ať může právě za dodržení klidně i přísnějších hygienických opatření. Což by momentálně znamenalo testování dvakrát týdně, přípravu v uzavřeném kolektivu a posléze naočkování. Ať hlavně mladí můžou normálně trénovat, zdravým pohybem podporovat vlastní imunitu.“
* Co ekonomické následky covid éry?
„Hlavně doufáme, že samosprávy krajů, měst i obcí a také stát prostřednictvím ministerstva nesníží nijak razantně finanční podporu sportovní sféře v ČR, zvlášť za současné těžké situace. Firmy a společnosti coby soukromí partneři či sponzoři logicky utahují opasky, prostředky do sportu výrazně omezují nebo rovnou ruší. Tím víc bude nejen pro nás důležité zachování dotací ze strany Olomouckého kraje, statutárního města Prostějov, města Kostelec na Hané i MŠMT v nějaké rozumné míře. Aby sportovní kluby nemusely své rozpočty snižovat třeba na polovinu. Každý chce logicky zachovat nastavené podmínky, pokračovat v činnosti bez drastických omezení, starat se kvalitně o mládež, udržovat sportoviště a podobně. Navzdory těžké době, kterou je potřeba společnými silami překonat.“
* Věříte, že Centrum Haná a HAOLK pomůže časem pozvednout i úroveň mužské házené v regionu?
„Samozřejmě ano. Kdybychom o tomhle nebyli pevně přesvědčeni, tak do takových projektů vůbec nejdeme. Házenkářská akademie Olomouckého kraje měla jen tu smůlu, že vznikla loni v zimě krátce před nástupem první vlny koronaviru. Bez ohledu na to však stoprocentně platí, že hlavním cílem je zvýšení kvality práce s mladými házenkáři v kraji a vytvoření jim takových podmínek k působení, aby nemuseli ve větších počtech odcházet za nejvyššími dorosteneckými soutěžemi jinam, do vzdálenějších klubů. A místo toho na sobě pracovali, zlepšovali se a dospívali v extraligách dorostu tady doma. Potom je předpoklad, že kluků zůstane u házené větší počet, navíc na vyšší herní úrovni. A mužské týmy z regionu pak budou získávat dostatek kvalitních dospělých hráčů na to, aby v horizontu nějakých pěti let měl Olomoucký kraj dva nebo tři mančafty v první lize mužů. Extraliga? Na tu zde podle mého názoru není dostatek sponzorských peněz.“
* Kostelec je vyhlášený svým sportovním areálem, o který se staráte. Jak je to momentálně s jeho využíváním?
„V posledních letech se Městský sportovní areál v Kostelci na Hané, kam patří hala s veškerým zázemím i regenerační linkou a Penzionem Sport, venkovní hřiště s umělým povrchem, antukové kurty na tenis, nově vybudované dětské hřiště a také sokolovna, povedlo krásně zrekonstruovat. Zejména díky Ladislavu Hynkovi, který se o to zasadil z pozice náměstka hejtmana Olomouckého kraje. Normálně máme v areálu skoro pořád plno, obsazenost různými sporty je velká. Teď samozřejmě platí koronavirová omezení, ale situace se snažíme využít jinak. S kolegou správcem doděláváme spoustu různých věcí, které bychom za běžného provozu nestíhali, a celý areál se snažíme dál zvelebovat. Například jsme nedávno vysazovali tuje okolo tenisových dvorců, brigádně nám pomáhali kamarádi z obou házenkářských klubů. Zanedlouho budeme pokračovat druhou brigádou, v plánu máme i jiná vylepšení. Prostě chceme – až se všechno vrátí víc do normálu – aby sportovci do Kostelce nadále rádi směřovali a cítili se tu dobře.“
PETR KUDLÁČEK
* narodil se 4. února 1976 v Prostějově
* od dětství se aktivně věnoval házené, celou hráčskou kariéru strávil v TJ Sokol Kostelec na Hané
* aktuálně je ředitelem Sportovního areálu města Kostelec na Hané, starostou Tělocvičné jednoty Sokol Kostelec na Hané, předsedou házenkářského oddílu TJ Sokol Centrum Haná, předsedou Házenkářské akademie Olomouckého kraje, předsedou Komise házené při České obci sokolské a členem Sportovní komise statutárního města Prostějov
* vystudoval Střední školu oděvní Prostějov a následně i Střední školu v Boskovicích
* dříve pracoval v OP Prostějov a také jako obchodní zástupce Mrazíren Olomouc
* je ženatý, má dvě dcery
zajímavost: mezi lety 2017 a 2020 byl předsedou Sportovní komise Krajského úřadu Olomouckého kraje