Už odmalička jej to táhlo na led a brusle měl na sobě od svých čtyř let. V rámci své kariéry chtěl dosáhnout řady úspěchů, ale nakonec se jeho cesta vydala trošku jiným směrem. V patnácti letech se poprvé dozvěděl o možnostech skills koučů, uchvátila jej práce Larryho Barrona v Los Angeles. Postupem času si tak začal jít za snem stát se jedním z uznávaných skills koučů, což zatím do puntíku plní. Richard Kovařík (na snímku) zažil roky v zahraničí a pravidelně připravuje řadu profesionálních hokejistů. Loni byl zařazen do top desítky koučů na světě v rámci největšího trenérského portálu, kde sám také přednáší a přidává své poznatky. Od letošní sezóny pracuje i u reprezentace do 16 let a nezapomíná sledovat ani situaci ve svém rodném Prostějově.
* Pro řadu z nás je skills kouč stále ještě neznámý pojem. Mohl byste v krátkosti shrnout, co tato práce obnáší?
„Skills kouč je individuální trenér, který se zaměřuje na dovednosti a schopnosti daného hráče a pomáhá mu dostat se na vyšší úroveň, a to zejména v technice bruslení, střel, přihrávek, ale také v herním rozvoji, tedy jak správně vyhodnotit situaci, která ho potká ve hře. U mě to funguje i ve zpětné vazbě z utkání, kde si přes video s hráčem individuálně vyhodnotíme jeho střídání a herní projev a hledáme možnosti, kde se zlepšit a kde lépe vyhodnotit situaci pro příště. Poté zvolím to správné cvičení, kde situaci nasimulujeme a trénujeme, abychom v ní byli úspěšnější. Skills kouč je tedy pouze jeden dílek z realizačního týmu a prodloužená ruka pro hlavního trenéra k úspěchu týmu.“
* Vy jste s hokejem začal od útlého dětství. Kdy jste začal uvažovat o této možnosti?
„Ano je to tak. Hokej hraji od svých čtyř let. O tom, že se stanu jednou skills koučem, jsem začal přemýšlet po mé hráčské kariéře, nicméně už v průběhu, když mi bylo tuším patnáct let, tak jsem měl to štěstí, že jsem docházel mimo klubovou činnost do hokejové akademie v Los Angeles v USA k trenérovi Larry Barronovi, který byl toho času mladý skills kouč – dnes už uznávaný kouč z NHL Anaheim Ducks. K němu jsem vzhlížel s úctou, stal se mým vzorem. Tam jsem hned věděl, že pokud mi nevyjde velká kariéra hráče, budu chtít být jako Larry.“
* Řekl bych, že u nás se o tomto pojmu mluví až v poslední době. Je tomu tak i ve světě?
„Máte pravdu, u nás se moc skills kouč nenosí, tady se na ně dívají skrz prsty. Nicméně realita, aby hráč byl úspěšný, je už dnes jiná. Pokud nemáte nadstandardní každou maličkost, kterou musíte neustále trénovat a zdokonalovat, tak bohužel ve velkém hokeji nikdy neuspějete. A tohle tady moc lidí nechápe, jelikož pořád někteří žijí v zajetí toho, že český hokej byl na špici a že někoho takového vůbec nebyla potřeba…“