Výrazný nárůst kvality zaznamenala v posledních letech mládežnická házená v chlapecké kategorii na území našeho regionu. Zásluhou dlouhodobě fungujícího oddílu TJ Sokol Centrum Haná a především novější Házenkářské akademie Olomouckého kraje, což je společný projekt tří klubů – právě Centra Haná, Házená Velká Bystřice a HBC Olomouc 1966. Prvně jmenovanému oddílu i HAOLK šéfuje Petr Kudláček, od předloňska navíc předseda Olomouckého krajského svazu házené. S tímto sportovním funkcionářem a nadšencem jsme podrobně rozebrali, jak na tom dynamické týmové odvětví s dlouhodobou tradicí u nás momentálně je i do budoucna může být. Dnes rozsáhlý rozhovor dokončujeme druhou částí.

 

* Proč vlastně loni přibyl coby zmíněná nadstavba mužský HAOLK tým Velká Bystřice/Olomouc?

„Původně jsme při vzniku Házenkářské akademie Olomouckého kraje deklarovali, že nemáme ambice provozovat muže z finančních, organizačních i koncepčních důvodů. Hlavním cílem jednoznačně bylo mít tady první ligy starších i mladších dorostenců, protože jsme už tenkrát měli v reprezentačních výběrech České republiky napříč věkovými kategoriemi patnáct hráčů jakožto oddílových odchovanců z Olomouckého kraje, přičemž ale všichni nastupovali za kluby z jiných krajů. Tahle situace se díky HAOLK výrazně změnila a už se zdaleka v takové míře nestává, že zde umíme vychovávat kvalitní házenkáře, aby tahle vynaložená práce i energie přicházely pro náš region vniveč. Podobný problém však postupně začal nastávat u věkově starších hráčů. V tom smyslu, že výkonnostně nejlepší kluci vycházející z naší akademie museli hledat uplatnění v mužské kategorii na vyšší ligové úrovni znovu mimo Olomoucký kraj. Hráči za námi sami chodili, ať s tím něco uděláme a pomůžeme jim, proto jsme se rozhodli vytvořit HAOLK tým Velká Bystřice/Olomouc působící v první lize mužů. Základem byla vstřícnost klubu Házená Velká Bystřice, který tuhle soutěž hrál, a propojili jsme jej i s Olomoucí, kde snaha postoupit ze druhé ligy loni těsně nevyšla. Teď máme týmový prostor na uplatnění aspoň části kluků, co každoročně vyjdou ze staršího dorostu naší akademie. Tenhle projekt v dospělé kategorii funguje něco přes půl roku od loňského léta, po logicky náročnějších začátcích se slibně rozjel. Trenérsky si ho vzal pod svá křídla šéftrenér HAOLK Radek Flajsar, současně jsme museli trenérsky vyřešit starší dorost, k němuž jsme získali posilu na post kouče Vladana Táborského. A díky dotvoření ucelené struktury klubové péče o všechny věkové kategorie jsme od Českého svazu házené získali status Regionální klubové centrum, které máme jako jediní v mužské kategorii z Olomouckého kraje. Neustále se tedy posouváme, nezůstáváme stát na místě.“

* Co získaný status Regionálního klubového centra přináší?

„Mimo jiné mají naši trenéři přístup k tréninkovým plánům i dalším materiálům českých reprezentací včetně metodických pokynů. A někteří vybraní hráči našeho klubu pak jezdí každých čtrnáct dní na přípravné srazy, kde trénují pod vedením koučů národních týmů ČR. Což je obrovská výhoda a pro kluky možnost se ještě více výkonnostně zlepšovat. Samozřejmě s tím zároveň máme i dost práce, například naši trenéři musí vyřizovat hodně administrativy, navíc ani z ekonomického hlediska nejde o nic výhodného. Ale děláme tím opět krok dál a výš, svou prací i metodikou se přibližujeme reprezentaci, jejíž trenéři častěji vidí naživo naše hráče, jsou s nimi v pravidelném kontaktu. A třeba Tomáš Vomáčka z HAOLK momentálně v nároďáku dané věkové kategorie opravdu vyčnívá, kromě toho jako starší dorostenec už pravidelně nastupuje za extraligové muže Brna.“

* Dá se tedy říct, že v Házenkářské akademii Olomouckého kraje děláte velké posuny?

„Přesně tak. Za poslední roky se tady udělala hromada práce, díky tomu se naše dorostenecké výběry mohou vyrovnaně měřit i s republikově špičkovými kluby jako Plzeň, Karviná, Zubří, Lovosice a podobně. Náš posun je vidět také na výsledcích, i když některé ročníky bývají třeba silnější a jiné trochu slabší. Tak to v mládežnickém sportu chodí. Pro nás je podstatná fungující struktura po ose první liga mladších dorostenců, první liga staršího dorostu a první liga mužů s co nejlepší vzájemnou návazností. Optimální by teď bylo, kdyby v regionu přibyla k Hranicím ještě jedna extraliga mužů, kam má Litovel momentálně dobře našlápnuto. Myslím si, že pro házenou v našem kraji těžko můžeme my dělat v současnosti ještě víc. Mám radost, co se nám za relativně krátkou dobu podařilo vybudovat. Všechno to pochopitelně stálo, stojí i bude stát ohromné finanční náklady, nemluvě o obrovském množství odvedené práce všech našich trenérů, dalších lidí i hráčů s podporou jejich rodičů. Všem včetně partnerů a sponzorů patří velké poděkování.“

* S momentálně dosahovanými výsledky jste spokojeni?

„Teoreticky bychom mohli útočit ještě výš, kdybychom stahovali špičkové hráče odjinud, kteří už v současnosti mají v některých případech zájem sem jít. Ale tohle není náš cíl ani záměr, nehodláme za každou cenu tlačit na výsledkovou pilu. Chceme stabilně hrát nejvyšší dorostenecké soutěže i první ligu mužů, k tomu kvalitní žákovské soutěže a všude se pohybovat víceméně nahoře s našimi vlastními kluky, to znamená s odchovanci a hráči z Olomouckého kraje. Takové jsou priority, za jejichž naplňováním zatím úspěšně jdeme.“

* Klíčovým člověkem z početného štábu koučů je šéftrenér mládeže HAOLK Radek Flajsar?

„Jednoznačně ano. On je takovým naším vizionářem, který neustále tlačí všechno dopředu. Má obrovské ambice, pořád hromadu energie a ohromnou pracovitost. My ostatní, co vedle působení v házené ještě máme klasické zaměstnání, ho někdy musíme trochu krotit a usměrňovat, aby se pohyboval v rozumných mezích. (smích) Na druhou stranu bez Radkových odvážných vizí, jež společně uskutečňujeme, bychom dnes nebyli tam, kam se nám podařilo dostat. A pokračujeme dál.“

* Jak vnímáte dlouhodobou snahu Českého svazu házené progresivně posouvat tento sport v ČR?

„Tím, že jsem byl na podzim 2022 zvolen předsedou Olomouckého krajského svazu házené, jsem se automaticky stal členem Rady Českého svazu házené, současně jsem i předsedou svazové Komise pro rozvoj regionů. Už od jara 2021 je přitom šéfem ČSH Ondřej Zdráhala, bývalý špičkový hráč a dlouholetý reprezentant, který hned od svého zvolení začal nastavovat nový směr s řadou změn směrem k modernějšímu pojetí. Já mám s Ondrou v tomto smyslu podobné názory, dá se říct, že jsme na stejné vlně. A proto mám radost, že se s postupujícím časem daří víc a víc měnit dřívější zkostnatělé pořádky. Rozjela se spousta nových projektů tak, aby se efektivněji využívaly vynaložené finance a hlavně byla v péči o všechny věkové kategorie odpovídající kvalita. Na mysli mám například nový koncept české házené v práci s mládeží, kde jsme v souladu s mezinárodními trendy měnili velikosti míčů pro jednotlivé kategorie, přestali s lepením u přípravek i žactva a podobně. Zatím vše probíhá formou doporučení, kdy většina krajů tyhle změny akceptovala i zavedla okamžitě, zatímco některé kraje ještě pokračují postaru. Každopádně od léta 2025 bude tento koncept závazně platit již všude v ČR. My v Olomouckém kraji vidíme, že okamžitým zavedením daných novinek jsme udělali jednoznačně dobře. Už teď zde hrajeme žákovské soutěže 4+1 i 5+1, Házenkářský desetiboj atd. Samozřejmě s tím byla spousta práce, ale stojí za to. Nový svěží vítr naše házená opravdu potřebovala. Ačkoliv se vždy objeví odpůrci či kritici, pokud se snažíte něco měnit a dělat jinak, nově. Zkoušíme tyhle lidi přesvědčovat o správnosti i nutnosti jiné, moderní cesty.“

* Daří se dobře také oddílu TJ Sokol Centrum Haná?

„Určitě ano. Máme dostatečně širokou i kvalitní členskou základnu, díky čemuž můžeme hrát se staršími i mladšími žáky hned dvě soutěže zároveň – Ligu Olomouckého kraje a Zlínskou ligu. Navíc starší žáci působí ještě v celostátní Žákovské lize ČR, mladší žáci pro změnu postoupili do národního finále v Házenkářském desetiboji. Kde naši kluci přede dvěma lety vybojovali bronz. Výsledky pochopitelně nejsou v těchto věkových kategoriích rozhodující, ale naše vysoká úspěšnost odpovídá tomu, jak se o mládež v Centru Haná snažíme pečovat. Dobře pracují s kluky v TJ Sokol Kostelec na Hané – HK, v Sokolu II Prostějov i v Čechách pod Kosířem, kde nedávno vznikl nový klub. A my na tuto kvalitní práci dál navazujeme. Při vysoké početnosti hráčských kádrů sice řešíme každý týden hodně starostí, všechno je o neustálé komunikaci, ale jestli chceme jít nahoru a zlepšovat se, není jiná možnost než cesta vyšší náročnosti. To znamená mít co nejvíce soutěží, aby si každý z našich mládežníků mohl zahrát na základě míry svých sportovních ambicí. Bez party výborných trenérů a současně skvělých lidí jak v Házenkářské akademii Olomouckého kraje, tak v TJ Sokol Centrum Haná by to absolutně nešlo. Díky nim pokrýváme absolutně všechny věkové kategorie, trénujeme v Kostelci na Hané, v Prostějově, v Olšanech, v Olomouci i ve Velké Bystřici, dáváme odpovídající prostor k uplatnění v házené úplně každému z našich hráčů. Proto všem těmto trenérským srdcařům – stejně jako partnerům, kteří nám pomáhají – ještě jednou velké díky!“

 

PETR KUDLÁČEK

  • narodil se 4. února 1976 v Prostějově
  • je vedoucím Sportovního areálu města Kostelec na Hané, starostou a předsedou házenkářského oddílu TJ Sokol Centrum Haná, předsedou Házenkářské akademie Olomouckého kraje, předsedou Komise házené při České obci sokolské a členem Sportovní komise statutárního města Prostějov
  • na podzim 2022 se stal i předsedou Olomouckého krajského svazu házené
  • od dětství se aktivně věnoval házené, celou hráčskou kariéru strávil v TJ Sokol Kostelec na Hané, byl u založení TJ Sokol Kostelec na Hané – HK
  • je ženatý, má dvě dcery
  • zajímavost: mezi lety 2017 a 2020 byl předsedou Sportovní komise Olomouckého kraje