„Hodně mých obrazů vyjadřuje vztah k hudbě. Linie čar se vlní jako tóny a polotóny a některé mají základní tvar houslí nebo violy. Často vychází z otázek po vztahu k vesmíru, božství. Každý můj obraz vznikl z myšlenky o dokonalosti bytí a přírodní hierarchie.“
Vždy bude platit, že dobrý učitel nám může otevřít dveře, ale vstoupit do nich musíme my sami. V případě Květoslavy Snášelové bychom se určitě nedopočítali, kolika lidem za svůj bohatý život otevřela dveře do světa vlastní kreativity a výtvarného umění. Byly jich stovky? Nebo spíše tisíce? To už nikdo nespočítá. Jisté je, že známá prostějovská výtvarnice a pedagožka nedávno oslavila osmdesáté narozeniny. Málokdo přitom tuší, že tato výrazná kulturní osobnost střední Moravy a prostějovská patriotka se celý život vedle malování věnuje také hudbě a poezii.
* Kudy vedla vaše cesta k výtvarnému umění?
„Na jejím úplném začátku stála hudba. Tóny a polotóny jsou totéž jako tóny a polotóny na plátně. Nejdříve jsem hodně zpívala a hrála na hudební nástroje, než jsem vzala tužku nebo štětec do ruky. Nejprve to byly kresby do památníků. Později jsem sedávala na střeše našeho rodinného domu a malovala okolní střechy a domy v okolí. Byl to takový zvláštní, povznášející pocit.“
* Jaké byly vaše malířské začátky?
„Po kresbách do památníků jsem se začala zabývat portrétováním. Na pedagogické fakultě jsem měla úspěchy ve výtvarných praktických činnostech. Když jsem nastoupila do profese učitelky, portrétovala jsem o přestávkách žáky. Literární klub v Olomouci nasměroval moji cestu do Unie výtvarných umělců Olomoucka, kde jsem pak dlouhodobě spolupracovala na společných výstavách, kterým předcházely mé výstavy soukromé.“
* Především jste se věnovala pedagogické činnosti. Jak na ni vzpomínáte?
„Netušila jsem, že svoje umění budu předávat tolika generacím. Zažehnout výtvarný plamen v srdcích studentů přitom vůbec nebylo těžké. Objevila jsem množství talentů a stačilo je už jen nasměrovat správným směrem. Mnozí se také účastnili různých národních a mezinárodních soutěží a byli velmi úspěšní.“