V letošním klání O nejoriginálnější tablo PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku zvítězilo tablo z výlohy prodejny Kitos na náměstí E. Husserla, na němž se studenti naplno přihlásili k odkazu slavného prostějovského rodáka, který proslul zejména vynálezem kontaktních čoček. Celkem 27 studentů 6.N z RG a ZŠ Otto Wichterleho se ukázalo jako opravdoví patrioti, kteří jsou hrdí na svoji školu. Rozhovor jsme vedli zejména s Daliborem Ficem, jehož doprovodil Denis Jelínek. 

 

* Vzhledem k názvu vaší školy se téma tabla přímo nabízí. Měli jste od počátku nápad, že vytvoříte tablo s Otto Wichterlem?

 

„Vůbec ne. Původně jsme chtěli mít pouze dva rámy s fotografiemi. Když jsme však měli tablo vyrábět, tak jsme si řekli, že by nebylo špatné to nějak ozvláštnit. Hned nás napadlo vytvořit figurínu Otto Wichterleho, která by rámy s fotografiemi držela.“

 

* To asi nebylo snadné. Jak to celé vznikalo?

 

„Vše jsme rozdělili na několik fází. Nejprve bylo potřeba najít někoho, kdo by byl schopný takovou figurínu vytvořit. Firmu, jež by to zvládla, jsme objevili až někde u Prahy. Následně jsme vyfotili našeho spolužáka v plášti a v grafickém programu nahradili jeho obličej tváří Otto Wichterleho.“

 

* K přejmenování vaší školy na RG a ZŠ Otto Wichterleho došlo v průběhu vašeho studia na této škole v roce 2021. Jak se to na škole projevilo?

 

„Určitě je to znát v tom smyslu, že se zvýšilo naše povědomí o tom, kdo to byl Otto Wichterle a čím byl významný. Sám jsem byl na přednášce s jeho synem Kamilem Wichterlem. Myslím, že kdyby Otto Wichterle žil v jiné době a neomezoval ho komunistický režim, tak by ve světě prorazil ještě víc.“

* Bylo něco, co vás ve třídě kromě výroby tabla spojovalo?

„Myslím, že kolektiv jsme nemohli mít lepší. Nejvíc jsme se stmelili v maturitním ročníku, a to i díky naší paní třídní učitelce Miladě Bilíkové. Jinak se společně pravidelně účastníme hospodských kvízů, jezdili jsme také na chaty či si chodili posedět do Skleníku v Kostelecké. Věřím, že se budeme potkávat i nadále.“