Poté, co primátor František Jura ohlásil kandidaturu do Senátu, se nám v redakci strhla lavina dotazů našich čtenářů. Jedna otázka se opakovala stále dokola. Odejde úspěšný a oblíbený první muž prostějovské radnice do Prahy a nechá město řídit někoho jiného? Náš rozhovor jsme proto nemohli začít jinak než tlumočením tohoto dotazu.

 

* Pane primátore, zůstanete v čele prostějovské samosprávy i po případném zvolení do horní komory Parlamentu ČR?

„Občané našeho města mi dali v komunálních volbách velkou důvěru. Jsem za ni vděčný, zároveň ji cítím jako velký závazek. Nehodlám voliče, ke kterým mám opravdový vztah, v žádném případě zklamat, proto z Prostějova nikam neodcházím. Pokud budu zvolen do Senátu, svůj mandát primátora v každém případě dokončím. Zůstanu tedy primátorem a současně věnuji dostatek energie práci v Senátu. Pokud s tím budou moji kolegové ve vedení města souhlasit, do konce volebního období město povedu. Co bude dál, je samozřejmě otázkou, ale zatím nevidím žádný zásadní důvod, proč bych neměl i v budoucnu zvládnout obě role. Například mimořádně úspěšný a oblíbený senátor Jaroslav Kubera byl mnoho let členem horní komory a zároveň primátorem padesátitisícových Teplic. Je důležité, aby senátor zůstal v kontaktu s každodenní realitou našich měst a obcí, takže případný souběh obou prací i v budoucnu bych považoval spíše za výhodu než za handicap.“

* Dají se obě funkce zvládnout dohromady?

„Částečně už jsem odpověděl v předchozích větách, ale přidám ještě svoji zkušenost. Už šest let jezdím několikrát měsíčně do Prahy. Jako primátor reprezentuji Prostějov v Parlamentu a na ministerstvech, také jezdím jednat na různé úřady. Vše se dá zkoordinovat. Hlasování horní komory je omezeno na několik dní v měsíci, zbytek je práce ve výborech a v samotném volebním obvodu. Spousta senátorů zvládla vykonávat souběžně například mimořádně náročné povolání lékaře, není proto důvod se bát, že bych při svém nasazení a tempu cokoliv nestíhal.“

* Čemu byste se chtěl v Senátu v první řadě věnovat?

„Mým celoživotním tématem je sport, většinu profesního života jsem strávil v ozbrojených sborech a posledních šest let vedu město Prostějov. Už šest let stojím v čele integrovaného záchranného systému celého regionu. Tato témata, tedy bezpečnost, využití volného času a veřejná správa jako služba našim občanům, se sama nabízejí. Má to i zcela konkrétní obrysy, k nimž řadím například náš cíl vybudovat v Prostějově novou hasičskou stanici sloužící nejen městu, ale i okolí. K těmto tématům bych přidal ještě jedno další, které se prolíná celou mou prací pro statutární město, a tím je kvalita života našich seniorů. Už jsem to říkal i v jednom našem rozhovoru, ale musím to zopakovat. Je třeba, abychom brali vážně stárnutí naší populace a budovali dostatečné kapacity pro seniory. Potřebujeme pro ně terénní služby, pobytové služby a pro jejich rodiny odlehčovací služby. Mysleme i na příbuzné, kteří se často 24 hodin denně 7 dní v týdnu starají o své blízké, seniory nebo lidi se zdravotním postižením, a je to pro ně nesmírně náročné. Už dnes je velký problém najít volné kapacity v současných domovech seniorů a bude to čím dál těžší. Proto pomyslně zvoním na poplach a chci toto téma vnést do veřejné debaty. Mluvíme o důstojných životních podmínkách pro občany, kteří už společnosti svůj díl práce odvedli a nyní jsou závislí na nás. Máme za ně odpovědnost a nemůžeme se tvářit, že se jejich situace vyřeší sama. Je to náš úkol.“

* Pojďme tedy k aktuálním otázkám týkajícím se města Prostějova. Jak to vypadá s jednou z nejvýznamnějších investic v posledním období, kterou je stavba dopravního terminálu Újezd?

„Po prázdninách už bude možné začít stavět. Počítáme s tím, že práce začnou v září. To je jedna dobrá zpráva. A druhou dobrou zprávou je úspěch naší žádosti o dotaci na tento projekt. Dopravní terminál Újezd má přijít zhruba na 119 milionů korun. My už nyní můžeme počítat s finanční podporou z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 61 milionů korun. Dotace tedy pokryje více než polovinu nákladů na celou stavbu a Prostějov tyto peníze ušetří na jiné investiční akce. Jen dodám, že postavíme obdobný terminál jako na Floriánském náměstí. Součástí budou také úpravy ploch v okolí včetně nových parkovacích míst. Na jaře chceme v sousedství terminálu zahájit stavbu parkovacího domu. S velkou pravděpodobností se nám na ni podaří získat další evropské peníze, tentokrát z programu ITI. Centrum Prostějova další parkovací místa potřebuje a tohle je jedna z cest, jak kapacitu navýšit.“

* Jsou i další cesty?

„Při každé investici se snažíme myslet na rozšíření parkovacích míst. Když je to možné, tak plochy pro automobily přidáváme, protože naši lidé je zkrátka potřebují. Aktuálně jsou to místa v prostoru zbourané tržnice a samozřejmě také plochy vznikající při revitalizaci veřejných prostranství včetně sídlišť. V současné době aktualizujeme velký projekt parkovacího domu na místě bývalé sodovkárny. Pro tento prostor jsme hledali soukromého investora, ale bohužel se nikdo nepřihlásil. Nabízí se proto možnost pojmout to jako městský projekt a pustit se do budování sami.“

* Které další investice město připravuje?

„Byl by to dlouhý výčet, tak to vezmu jen tematicky. Začaly nám letní prázdniny, které se vždy snažíme využít k investicím do školství. Nemluvím jen o opravách, budujeme nové učebny, vybavujeme je moderní technikou a pomáháme tak dostat výuku na tu nejvyšší možnou úroveň. Klademe důraz i na fyzickou aktivitu dětí, takže investujeme do sportovišť u škol. Musím zmínit také přípravu nového bazénu se saunovým světem a dalšími atrakcemi pro rodiny s dětmi. Chystáme se vybudovat nový areál pro všechny generace našich občanů, který bude největší investicí v novodobé historii města. Obyvatelům města chceme nabízet důstojné prostředí, proto průběžně revitalizujeme prostějovská sídliště, jednotlivé domy v majetku města i vnitrobloky v některých ulicích. Průběžně také investujeme do našich kulturních a sportovních zařízení, kterým se můžeme věnovat v některém z našich příštích společných rozhovorů.“