Od roku 1999 stojí v čele pořadatelského týmu světového šampionátu družstev Petra Černošková. Ředitelka mistrovství opět přivítá v prostějovském tenisovém areálu největší tenisové naděje a věří, že turnaj bude úspěšný, stejně jako ty předešlé. „Nic jsme nepodcenili. Jsme připraveni a těšíme se na skvělé zápasy,“ říká ředitelka Černošková.

* Jaké to je pořádat mládežnické mistrovství družstev. Je to spíš radost, nebo starost?

 

„Radost, protože na kurtech o titul bojují ještě rozverné děti. A někdy starost, protože svět je stále složitější. Šampionát má však vždy příjemnou a přívětivou atmosféru, každoročně opakuji, je to přehlídka těch nejlepších čtrnáctiletých, takový Davis Cup a BJK Cup dohromady. Všichni víme, že je to naposledy, kdy proti sobě stojí nejsilnější hráči této věkové kategorie, tomu odpovídá nasazení při zápasech. A také je jasně znát, že doba dětské rozvernosti se ztrácí, vedoucí týmů a trenéři jsou důslednější, ale přesto je na každém roku vidět, že soutěž hrají ještě děti, jež jsou přirozeně hravé.“

* Turnaj pořádáte po pětadvacáté. Uvědomujete si, že tak dlouho mistrovství na žádném jiném místě nezůstalo?

„Moc nás to těší. Tenhle šampionát vychází přesně z filozofie našeho klubu – pečovat o talenty, vychovávat je a organizovat pro ně kvalitní herní příležitosti. World Junior Tennis Finals je bezkonkurenčně nejvýznamnější mládežnickou akcí ITF s největším kreditem, každý šéf mládežnické reprezentace touží dostat se na finálový turnaj k nám do Prostějova. Vždy jsme chtěli pokračovat dál, vážili jsme si důvěry, které se nám dostávalo a dostává od Mezinárodní tenisové federace, dělali jsme všechno pro to, aby vedení ITF a juniorského tenisu bylo s námi spokojeno. Navíc jsme věděli, že až na malé výjimky přijedou každý rok na Hanou nové naděje, většinou hrají náš šampionát jen jednou, ale nikdy jsme nechtěli vkročit do nechtěného stereotypu, každoročně se snažíme přicházet s něčím novým. I proto turnaj zůstává v Prostějově.“

* Pozorujete nějaké změny v atmosféře šampionátů v průběhu čtvrtstoletí?

„Svět se měnil, do života dětí vstoupily sociální sítě, někdy říkám, že místo pravé ruky mají chytrý telefon. A kdyby mladí tenisté věnovali třeba fyzičce tolik času jako surfování po sítích, byli by mnohem lepší. Je to zrádné, sociální sítě nabízejí líbivější a snadnější životní příběhy, ale co je špatné, odvádějí děti od tenisu, školy. Je mi to trošku líto, ale s tím nic nenaděláme.“

* A co dětské kamarádství? Nezmizelo?

„To naštěstí zůstalo. I když všem jde o první velké tituly, děti si přejí, fandí si navzájem. S přibývajícími lety stoupl počet doprovodných akcí, připravili jsme spousty hodin vzdělávacích seminářů, děti na nich získávaly první zkušenosti, aby ve světě tenisu nezabloudily a co nejlépe se v něm orientovaly. Velmi oblíbenou částí doprovodného programu ITF World Junior Tennis Finals je tradiční hráčská party na plumlovské přehradě. Pro mladé účastníky šampionátu jsme ji ve čtvrtečním podvečeru pořádali většinou ve spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého Olomouc. Na pláži U Vrbiček je už tradičně připravený program. A co bylo pro nás důležité, rok od roku se děti více zapojovaly do nejrůznějších her, byly samostatnější, vyzařovalo z nich větší sebevědomí. To je pozitivní.“

* Uvidíme také letos během mistrovství další budoucí tenisové hvězdy?

„To se odhaduje stále složitěji. Ale když se podívám na poslední roky, šance rozhodně existuje. Zmíním jeden příklad za všechny. V roce 2017 u nás hrál finále Carlos Alcaraz a nedávno obhájil titul ve Wimbledonu s Novakem Djokovičem, který byl v Prostějově v roce 2001. Jak říká manžel, každý, kdo chce kralovat na Grand Slamech, musí se zastavit u nás na našem mistrovství světa do 14 let.“