V roce 1994 se začal psát příběh Střední odborné školy podnikání a obchodu, jedné z nejstarších soukromých škol v Olomouckém kraji. Škola v letech 1994 až 2005 působila pod názvem Soukromá střední podnikatelská škola obchodu a služeb. Ředitelem školy je od roku 2017 Marek Moudrý, který na škole působí již od roku 1998. U příležitosti tohoto významného jubilea mu PROSTĚJOVSKÝ Večerník položil několik otázek.
* Pane řediteli, když se řekne SOŠPO, co se vám jako první vybaví?
„Na škole si nejvíce cením prostoru pro osobní rozvoj a podpory, které se studentům dostává, aby mohli naplno rozvíjet své schopnosti a potenciál. Významnou roli hrají nejen kvalitní pedagogové, kteří se upřímně zajímají o úspěchy svých studentů, ale také přátelské prostředí vytvářející kvalitní vztahy mezi studenty a učiteli. Velmi si také vážím toho, že se naši studenti často a rádi zapojují do mimoškolních aktivit a projektů podporujících týmovou práci a praktické dovednosti. Na naší škole se snažíme propojit teorii s praxí, aby naši studenti byli připraveni nejen na maturitu, ale i na život po ní. To je podle mě základ každé kvalitní vzdělávací instituce.“
* Škola za uplynulé období několikrát změnila své působiště. Jak jste spokojeni se současným sídlem v Rejskově ulici?
„Škola své první prostory získala v administrativní budově firmy Intergea ve Vrahovicích. O rok později se přesunula do budovy v Palackého ulici, kde působila až do roku 2005. Od nového školního roku 2005/2006 jsme od města získali prostory na Husově náměstí, které nám výrazně pomohly s rozvojem školy. Poslední naše stěhování proběhlo po čtyřech letech. Od roku 2009 využíváme prostory bývalé základní školy v Rejskově ulici v centru Prostějova. Velké poděkování patří městu Prostějov, které je majitelem budovy, za jeho velmi vstřícný přístup. Právě jsme dokončili první etapu zateplení stěn budovy školy ve dvorním traktu. Druhá etapa bude pokračovat v jarních měsících příštího roku. A věřím, že se v dalších letech podaří opravit také krásnou historickou fasádu budovy postavené v roce 1895 jako dívčí obecná škola.“
* A jak škola spolupracuje se svým zřizovatelem?
„Jsme školou soukromou a zřizovatelem školy je společnost DOMA-MORAVA holding a.s. Od roku 2011 je jednatelkou společnosti Silvie Šteigerlová, jež také stála u zrodu školy před 30 lety. Po stránce materiální je škola velmi dobře vybavena nejen nábytkem, ale také didaktickou a IT technikou. Neustále ve škole něco vylepšujeme a zkvalitňujeme prostředí pro výuku. Snažíme se, aby prostředí školy bylo příjemné a motivující nejen pro studenty, ale také pro pedagogy a další zaměstnance. Myslím, že toto se nám daří, za což jsem velmi rád.“
* Jaké vzdělávání aktuálně nabízíte?
„Aktuálně nabízíme pětici zajímavých a atraktivních zaměření. Sportovní management a mezinárodní obchod jsou zaměření, o něž je dlouhodobě u žáků základních škol největší zájem. Poprvé jsme sportovní management zařadili do vzdělávací nabídky ve školním roce 2013/2014. Byli jsme tenkrát první a jedinou školou v Olomouckém kraji spojující odborné ekonomické vzdělávání se sportem. Náš mezinárodní obchod s legislativou Evropské unie byl svého času prvním oborem tohoto druhu v České republice. Současné vzdělávací portfolio školy doplňují marketing turismu, marketingové komunikace a žurnalistika a animátor volného času.“
* Jak byste popsal Sportovní management?
„Těší mě, že si sportovní management našel své místo ve vzdělávací soustavě Olomouckého kraje. Vzdělávací program je určen všem bez ohledu na sportovní odvětví a výkonnostní úroveň. Studium vede k rozvoji profesní přípravy ve všech sportovních disciplínách a k orientaci v oblasti managementu sportovních klubů a zařízení. Tento obor u nás studují tenisté, fotbalisté, hokejisté, atleti, florbalisté a sportovci z tradičních i netradičních sportů.“
* Dosahují vaši studenti úspěchů ve svých sportech?
„Ano, z toho mám vždy velkou radost. Nemají to vůbec jednoduché. Musí skloubit studium a náročnou sportovní přípravu. Máme ve škole mistry republiky v různých sportech. Rád bych zmínil například mladé talentované tenisty Jana Kumstáta nebo Maxima Mrvu, nicméně zastoupení u nás mají téměř všechny sporty. Ve třetím ročníku studuje například Vanessa Burdová, která má za sebou mnoho úspěchů v tanečních disciplínách, mimo jiné je juniorská mistryně světa. Na Slovensku například působí vodní pólista Filip Dittmer, ten je se svým oddílem dvojnásobným mistrem Slovenska. Tím ale výčet úspěšných studentů zdaleka nekončí…“
* Má vaše škola nějaké slavné sportovní absolventy?
„Našimi nejslavnějšími absolventy jsou bezesporu Tomáš Berdych a Jiří Veselý. Ze sportovkyň pak Petra Cetkovská. Za nimi však stojí celá řada dalších výborných sportovců. Všichni z nich se nejenže dokázali prosadit ve sportu, ale zvládli i studovat a odmaturovat, a to vůbec nebylo snadné. S radostí sledujeme, jak se našim absolventům v jejich životech daří.“
* Zmínil jste obor mezinárodní obchod. Čím je tento obor zajímavý?
„Studium mezinárodního obchodu a projektového řízení má na naší škole dlouhodobou tradici a je to jediné studium svého druhu v Olomouckém kraji. Naše škola byla první v České republice, která zavedla do výuky projektový management a zaměření na legislativu a podnikání v EU. Studenti se v tomto oboru naučí základním znalostem při mezinárodním obchodování. Pochopí problematiku strukturálních fondů EU a čerpání dotací, dokáží realizovat, monitorovat a kontrolovat projektový cyklus. Získají schopnosti orientovat se v dokumentech a směrnicích EU a ve fungování základních orgánů Unie.“
* Je všeobecně známé, že jste školou umožňující studentům navštívit sídla Evropského parlamentu…
„Ano, každý student tohoto vzdělávacího programu se během studia zúčastní studijní cesty do sídla Evropského parlamentu. Tento zájezd je pro naše studenty zcela zdarma. Během něj navštíví studenti budovy Evropského parlamentu, sledují jednání poslanců a absolvují přednášku o fungování tohoto klíčového zákonodárného orgánu EU. Součástí programu je také prohlídka významných památek Štrasburku nebo Bruselu a jejich okolí. Tyto studijní cesty pořádáme ve spolupráci s českými europoslanci.“
* Škola dosahuje vynikajících výsledků v různých soutěžích a je nositelem řady ocenění…
„Asi největšího úspěchu jsme dosáhli v roce 2020, kdy jsme jako jediná škola v České republice získali od Evropské komise Cenu Jana Amose Komenského. Ocenění jsme obdrželi za dlouhodobou kvalitní výuku v oblasti legislativy a podnikání v Evropské unii. Pro studenty realizujeme plno aktivit v oblasti popularizace EU. Jako ředitel jsem také hrdý na několik ocenění Talentová škola Olomouckého kraje. První jsme získali v roce 2017 za rozvoj talentů ve sportu a poslední v roce 2023 za podporu studentů v humanitní oblasti. A pak je tu mnoho dalších ocenění souvisejících s úspěchy našich studentů na soutěžích a olympiádách. V oblasti mezinárodních projektů dosahujeme také velmi dobrých výsledků. Rád bych ještě zmínil například ocenění Národní cena e-twinning, jež získala paní učitelka Jana Mohrová za projekt Detektivové na Rýně. Začátkem prosince převezmeme stejné ocenění za jiný projekt a staneme se tak první střední školou, která obdrží tato dvě nejvyšší ocenění za e-twinningové aktivity.“
* Jaké novinky připravujete pro budoucí studenty?
„Neustále se na sobě snažíme pracovat. Sledujeme moderní trendy ve vzdělávání a myslím si, že se nám daří držet krok s rychle se rozvíjejícími oblastmi marketingu a podnikání. Kromě intenzivního zapojení moderních výukových metod v návaznosti na digitalizaci ve vzdělávání jsme také ve čtvrtém ročníku začali vyučovat Business English. Propojujeme tak odborné znalosti ze světa podnikání se znalostmi jazykovými a připravujeme naše studenty ke složení mezinárodních certifikátů z anglického jazyka. Již několik let se nám také daří zapojovat odborníky z praxe do výuky. Aktivit je hodně a jsem moc rád, že naši studenti mají možnost obohatit své znalosti i mimo tradiční výuku.“
* Závěrem poprosíme o vaše osobní přání škole…
„Je mi ctí být ředitelem školy, jenž má kolem sebe úžasný kolektiv lidí dávajících do své práce kus svého srdce. Hlavně díky nim je SOŠPO školou, na niž absolventi rádi vzpomínají. Přeji škole, aby i nadále byla místem, kde se spojuje nadšení pro vzdělávání s rozvojem talentů studentů. Ať se jí daří udržovat vysokou úroveň výuky a podporovat kreativní myšlení připravující naše studenty na různé životní výzvy. Přeji jí silnou komunitu učitelů, studentů a rodičů, která je základem do dalších, věřím, že úspěšných let.“
MAREK MOUDRÝ
* je mu 50 let, je ženatý a má tři děti
* vystudoval ekonomii a management se zaměřením na regionální a lokální rozvoj na Fakultě sociálně ekonomické na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
* od roku 1998 učí na Střední odborné škole podnikání a obchodu v Prostějově, od roku 2000 byl zástupcem ředitele školy a od září 2017 byl jmenován ředitelem školy
* odborně se zabývá marketingem a cestovním ruchem
* mezi jeho koníčky patří historie, cestování a turistika
* je autorem populární dvoudílné učebnice Základy marketingu a publikace Evropská unie v kostce
* je spoluautorem obrazové publikace Prostějov – Hanácký Jeruzalém
* od roku 2017 je zastupitelem města Prostějova, aktuálně je předsedou komise pro cestovní ruch a podporu podnikání a podílí se na rozvoji turismu v Prostějově
zajímavost: Je součástí týmu nadšenců stojících za novým prostějovským časopisem Řádky pro Vás vycházejícím dvakrát ročně od roku 2022. Toto periodikum se zaměřuje na historii, kulturu a současnost Prostějova a blízkého okolí.