S hodně dlouhou vynucenou přestávkou způsobenou zdravotní situací ve světě se musel vyrovnávat také tenis. Začínající, rekreační i profesionální hráči stejně jako fanoušci nebo pořadatelé turnajů na čas prohráli souboj s epidemií koronaviru. Zůstali však trpěliví a dočkali se odměny – kurty se otevřely, možnosti k tréninku se postupně lepší a také turnaje dostaly od zdravotních expertů zelenou

. „Jsme pochopitelně všichni rádi, že se život, i ten sportovní, vrací konečně do normálních kolejí. Čekali jsme na to opravdu dlouho. Stále platí řada omezení, ale dá se to zvládnout. Nejdůležitější je, že konečně můžeme hrát a trénovat,“ dívá se na současnou životní situaci optimistiky v exkluzivním rozhovoru pro speciální přílohu PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku Petra Černošková, šéfka prostějovských tenisových projektů a ředitelka MONETA Czech Open.

* Hned první akcí v prostějovském tenisovém areálu je ta největší – mužský turnaj MONETA Czech Open. Jak probíhaly přípravy na 28. ročník?

„Nebylo to úplně jednoduché, dlouho jsme neměli potvrzeno, že turnaj vůbec bude. Pak se musel upravit termín, tudíž rozhodnutí, kdy budeme turnaj pořádat, také nebylo snadné a ve hře bylo několik verzí. Postupně do sebe vše zapadalo. Bylo domluveno, že budeme hrát po grandslamu v Paříži, od vedení ATP přišla zpráva, že turnaj bude v potvrzeném kalendáři. Rozběhl se obvyklý kolotoč telefonátů, porad a zajišťování všech potřebných věcí. Vše dostalo obvyklý řád.“

* Bylo hodně obtížné vrátit se rychle do běžného tempa?

„O nabrání nějakého vyššího tempa ani nešlo. Snažili jsme se pořád pracovat, často to bylo namáhavější než v době před koronavirem. Stále jsme hledali možnosti, jak by se při zajištění všech podmínek dalo trénovat. Pořád jsme na našich projektech pracovali, jen jsme nevěděli, zda se uskuteční. To bylo náročné. Najít vždy v sobě potřebnou energii a nepřemýšlet, že připravovaná akce bude nakonec zrušená.“

* Tradičně výborně připravené kurty v tenisovém areálu potvrzují, že klub rozhodně nezahálel ani během nucené pauzy…

„Areál je naše rodinné stříbro a o to se musíme starat. Kurtům je jedno, jaká je zdravotní situace. Potřebují péči, což platí také o zázemí dvorců. Tenistům se vždy náš areál líbil. Rádi se vraceli, protože věděli, že je vše na výborné úrovni. O dobrou pověst rozhodně nechceme přijít.“

* Jak velkou výhodou je při pořádání tenisových turnajů vlastní areál?

„Obrovskou. Víte, co kde je, v jakém stavu, co je případně třeba vylepšit nebo opravit. Prakticky nic vás nemůže zaskočit, pokud máte vše v pořádku. Můžete se spoléhat sám na sebe. Moc věcí se tím vždy usnadní. S areálem úzce souvisí celý tým lidí, kteří akce připravují. Všichni jsou sehraní, prostředí znají dokonale. S takovými je funkce turnajové ředitelky docela pohodová pozice.“ (smích)

* Stále tedy platí, že k úspěšnému průběhu každého turnaje patří vyladěná sestava všech spolupracovníků?

„To je prostě základní podmínka. Je třeba si uvědomit, že turnaj není o řediteli. Je především o té ohromné partě pracovitých lidí kolem. Ti si zaslouží největší poděkování. V TK PLUS se všichni na turnaj dlouho připravují a dobře vědí, co mají v jeho průběhu za úkol a dělají to výborně. Úspěch vychází z dobré party, ta tady je a vždycky byla.“

* Co říkáte obsazení pavouka hlavní soutěže?

„Můj muž vždycky říkal, že nejhorší jsou tenisové turnaje v Česku bez českých hráčů. Vždy jsme se snažili, aby se v Prostějově představili nejlepší Češi a zákonitě se to projevilo i na diváckém zájmu. A když navíc ještě úspěšně postupovali turnajem hráči prostějovského klubu, bylo stále plno. Nabitý centrkurt a na něm vítězící český tenista, to je pro všechny to nejlepší, co si můžou přát. Z tohoto pohledu můžeme být maximálně spokojeni.“

* A jak hodnotíte zahraniční účast?

„Každý, kdo sleduje tenis ví, jak je vyrovnaný. Konkurence je opravdu obrovská. A podle přihlášek jsou všichni nasazení z první světové stopadesátky. Startovní pole je vážně hodně kvalitní.“

* V pozici turnajové ředitelky budete po třiadvacáté. Může vás z tohoto pohledu ještě něco zaskočit?

„V zásadě už asi ne, přestože ATP stále něco mění, vím, že musím stále všechny ty možné změny sledovat. Loňský ročník byl složitější. Dlouho se vůbec nevědělo, zda se bude hrát. Měnily se termíny i zdravotní podmínky. Hráči i pořadatelský tým museli podstupovat testy, pro všechny to bylo nové. Tímto těžkým testem jsme prošli a jsme zase zkušenější. Stále vnímám pozici ředitelky jako výzvu a vždy se snažím udělat maximum pro úspěch celého podniku. Nic nepodceňujeme, proto jsme opakovaně úspěšní a od vedení ATP dostáváme excelentní hodnocení.“

* Kromě turnaje MONETA Czech Open připravujete také další menší turnaj. Co vás k tomu vedlo?

„Snažíme se maximálně pomáhat našim hráčům při cestě nahoru. Menší turnaje jsou dobrou cestou. Kluci mají možnost získat cenné body do světového žebříčku a přitom nemusí nikam cestovat, což znamená i finanční úsporu. Myslím, že to bude zajímavá podívaná. Na kurtech bude hodně talentovaných hráčů.“

* Myslíte si, že na kurtech budou hrát budoucí tenisté první světové desítky?

„Proč ne? Opakovaně to platilo při světovém mistrovství družstev do 14 let. V Prostějově hrály dokonce pozdější světové jedničky. Klidně se může stát, že některý ze startujících mladíků může zazářit už za rok nebo za dva. A vyletí v žebříčku ATP až mezi největší hvězdy.“

* Zmínila jste mistrovství družstev do 14 let. Existuje šance, že po roční pauze opět v Prostějově proběhne?

„V těchto týdnech to zrovna probíráme s vedením Mezinárodní tenisové federace ITF a myslím, že všechno vypadá nadějně. Na některých kontinentech už za sebou mají dokonce kvalifikace. U ostatních existuje způsob, jak nominaci do finálového turnaje určit podle výsledků za poslední sezóny. Věřím, že se mistrovství podaří uskutečnit a my budeme jeho pořadatelem.“

* Díky pořadatelství by měly české výběry opět automaticky zajištěnou účast ve finálovém turnaji šestnácti nejlepších družstev. Jaké budou mít ambice?

„U této kategorie se to vždy složitě odhaduje, protože známe především evropské soupeře. Tentokrát je všechno ještě těžší, protože přehled o protivnících hodně narušila pandemie. Pro všechny to bude velká neznámá. Ale věřím, že naše naděje se o úspěch na kurtech poperou. Postoupí ze skupin do horní části vyřazovacího pavouka a pak se uvidí. Každé umístění v horní osmičce má svoji váhu.“

* Na konci léta vždy probíhal zápis do tenisové školičky. I ten bude pokračovat?

„Pochopitelně. Doba, ve které žijeme, je nejistá. Dlouhodobé plánování čehokoli je hodně obtížné. Ale to neznamená, že sejdeme z cesty, kterou jsme si před lety vytyčili. Chceme přivádět děti ke sportu, pečovat o ty talentované. Snažit se, aby se radost z pohybu a aktivního využití volného času stala součástí života co největšího počtu dětí. Je to jeden z našich hlavních cílů a ten rozhodně měnit nebudeme.“

* Nemáte obavy, že se na sportoviště vrátí méně dětí než před nucenou přestávkou?

„Často takové scénáře slýchám, věřím však, že se nepotvrdí. Hodně bude záležet na rodičích, ti nejčastěji děti ke sportu přivedou a otevřou ty první dveře. V našem klubu pro mládež děláme maximum, ukázalo se to i v loňském roce. Do tenisové školičky se děti přihlásily a bylo jich jen o něco méně než v předešlých letech. Přála bych si, abychom se k těmto číslům vrátili, snad se to podaří.“

* Sport, tedy i tenis, má za sebou hodně obtížné období. V jaké je podle vás momentální kondici?

„Když si zlomíte ruku a nemůžete několik měsíců hrát na kytaru, nebudete koncertovat hned, jak vám sundají sádru. Ale za pár měsíců můžete zase vyprodávat sály. Tenis je na tom podobně. Stonal, ale rozhodně žije a má obrovskou chuť vrátit se do nejlepší formy. Potřebuje jen trošku pomoci a od toho jsme tady.“

 

Speciální příloha MONETA CZECH OPEN 2021 je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 14.