Prostějovská mládežnická cyklistika letos výrazně promluvila do přepisování historických medailových rekordů ČR v rámci tohoto sportu na vrcholných mezinárodních akcích. Bombastická byla hlavně úspěšnost talentů klubu TUFO PARDUS Prostějov v reprezentačních barvách během juniorského mistrovství světa 2021 na dráze v Egyptě, kde fantasticky zazářil Radovan Štec (na snímku). Ziskem titulu v omniu i dvou stříbrných kovů v bodovacím závodě a madisonu se rázem stal mladou globální hvězdou dráhového odvětví cyklistického sportu. Po návratu ze severní Afriky jsme nečekaného hrdinu důkladně vyzpovídali.
* Můžete popsat své cyklistické začátky?
„Od čtyř let jsem postupně vyzkoušel řadu různých sportů, dělal jsem i bikros. Velodrom je hned vedle bikrosové dráhy, nějakým zvláštním způsobem mě to na ovál táhlo. Říkal jsem si, že bych dráhovou cyklistiku rád zkusil, a jednou tam zašel na trénink. Ten byl na silnici, hned jsem za ostatními kluky odpadal a strašně mě všechno bolelo. Přesto se mi to zároveň i zalíbilo, v hlavě mi šrotovaly myšlenky, že právě tohle by mohl být ten pravý sport pro mě. A ukázalo se, že jsem měl pravdu. Po nějaké době jsme v přípravě zkoušeli i dráhu, což mě hned okouzlilo, strašně se mi dráhová cyklistika zalíbila. Tak jsem u ní už zůstal.“
* Co bylo až dosud vaším největším úspěchem?
„Asi překonání českého mládežnického rekordu ve stíhačce jednotlivců z roku 2019 v Praze. Hrozně rád vzpomínám na Šestidenní v Berlíně, což byl můj první takhle velký mezinárodní závod před několika tisícovkami diváků, prostě nádhera. A v průběhu let se mi povedlo získat spoustu titulů mistra republiky mládežnických kategorií v různých disciplínách.“
* Jak byste charakterizoval svůj vztah k cyklistice? Čím pro vás je?
„Obrovskou vášní, cyklistiku – a hlavně tu dráhovou – mám strašně rád. Je něco nepopsatelného, když jedu závod a dokážu jej tvořit, ostatním ujíždět a mít všechno pod kontrolou. Tenhle pocit, že je závod můj, ostatní se mi musí přizpůsobovat a jet podle mě, fakt miluju. Když pak projedeme cílem, diváci mě poplácávají po ramenou a říkají, že to byl díky mně krásný závod, je to ta největší odměna. Třeba ani nevyhraju, skončím druhý nebo třetí, ale takový dobrý pocit je jako vítězství.“
* Sportovní ředitel TUFO PARDUS Michal Mráček o vás mluvil jako o věčném smolaři. Co tím myslel?
„Už od žáků jsem míval při závodech smůlu, hlavně technickou. Například mi spadl nebo se přetrhl řetěz, měl jsem defekt, případně jsem skončil na zemi. I když forma byla a jelo se mi skvěle, tak se vždycky něco pokazilo. Což jsem pak často obrečel. Nakonec to zašlo tak daleko, že jakmile byla technika dokonale pohlídaná a žádná smůla nepřišla, selhal jsem pro změnu zase výkonnostně. Už jsem si v hlavě tolik nevěřil, psychicky s tím bojoval, většinou to pak nedopadlo dobře. Naštěstí jsem nic nevzdal a vytrval, snažil se v přípravě dál na všem pracovat – nejvíc na svých slabinách, aby se z nich naopak stala moje silná zbraň. A v Káhiře se mi najednou všechno strašně hezky sešlo.“
* Čím si vysvětlujete svůj náhlý průlom až na světový vrchol?
„Vůbec nevím, ještě jsem to pořádně nezpracoval. (smích) Honí se mi hlavou spousta věcí a myšlenek, musím je časem nějak pobrat. Každopádně moc děkuju všem lidem, kteří mi na cestě sem pomohli a nevzdali to se mnou. Úspěch na juniorském mistrovství světa asi beru jako odměnu za veškerou dřinu věnovanou cyklistice navzdory předchozím nezdarům. Tentokrát vyšlo vše perfektně.“
* Znamenají pro vás tři medaile včetně jednoho titulu z juniorského mistrovství světa velké povzbuzení do další práce?
„Ano, přesně tak. Po šampionátu mi psal i Tomáš Bábek, nejlepší český dráhař posledních let, že takové průlomové úspěchy mi dodají zdravou sebedůvěru ve smyslu máš na to. Že když člověk něco opravdu moc chce a jde si za tím, může to dokázat.“
* Jaké máte tréninkové i celkové podmínky ke sportování v Prostějově?
„Výborné. Pro tréninky na silnici máme na jedné straně rovinu a na druhé straně kopce, což je ideální. Navíc jezdím i za tátou do Moravské Třebové, kde jsou taky dobré kopečky. A jakmile se silniční příprava zkombinuje s tou dráhovou na prostějovském velodromu, je to nejlepší. Ještě kdybychom měli místo betonového oválu moderní dřevěný, už by to nemělo žádnou chybu. (směje se) Každopádně klub se o nás mladé jezdce stará skvěle, vedení i trenérům je potřeba moc poděkovat.“
* Prozradíš na závěr své cíle a sportovní sny do budoucna?
„V první řadě určitě účast na olympiádě v dráhové cyklistice. A potom i jednou jezdit za nějaký World Tour tým na silnici, absolvovat největší světové závody. A třeba vyhrát etapu na Tour de France. (smích) Vím, že to jsou hodně velké cíle, ale nějaké malé si dávat nechci. Jak už jsme se bavili před chvílí: když člověk něho hrozně moc chce a jde si za zatím, může se mu to splnit.
RADOVAN ŠTEC
* narodil se 23. února 2004 v Olomouci
* mládežnický cyklista klubu TUFO PARDUS Prostějov juniorské kategorie
* jako malé dítě žil v Přerově, poté se s rodinou přestěhoval do Prostějova
* aktivně sportoval už od čtyř let, postupně vystřídal několik různých odvětví a nakonec zakotvil u cyklistiky, v rámci níž přešel z bikrosu na silnici a v jedenácti letech na dráhu
* celou dosavadní kariéru strávil v prostějovském oddílu
* je mnohonásobným mistrem republiky mládežnických kategorií v různých dráhových disciplínách
* jeho zatímním vrcholem byly nedávné starty na juniorském mistrovství Evropy 2021 v Nizozemsku (bez medaile) a juniorském mistrovství světa 2021 v Egyptě (jedno zlato a dvě stříbra)
* studuje Střední odbornou školu podnikání a obchodu v Prostějově
* je svobodný
zajímavost: dlouho platil za smolaře, který se nedokáže prosadit na mezinárodní scéně, což prolomil úžasným způsobem až letos v Káhiře