Maxim Mrva (na snímku). Že toto jméno neznáte? Tak vám radíme si ho zapamatovat. Do vybrané společnosti se dostal tento mladík počátkem září vítězstvím na turnaji Les Petits As ve francouzském Tarbes. Na neoficiálním mistrovství světa do 14 let člen TK Agrofert Prostějov ovládl 29. ročník prestižní akce, kde v předchozích letech triumfoval Rafael Nadal, Richard Gasquet, Bianca Andreescuová, Kim Clijstersová nebo Martina Hingisová. „Je to zatím můj největší úspěch. Ale jsem na začátku. Věřím, že další přijdou,“ říká odhodlaně nadějný hráč prostějovského tenisového klubu, s nímž jsme se za doposud největším úspěchem v kariéře ohlédli.

* Jaké jste si přivezl zážitky z prestižního turnaje?

„Je to opravdu velký turnaj. Připadal jsem si jako v kategorii mužů. Všude bylo hodně fanoušků, celá organizace tomu odpovídala. Užíval jsem si to. Vlastně ještě dřív, než se mi podařilo vyhrát.“

* Do zápasů jste vstupoval jako nasazená jednička. Nesvazovalo to trochu nohy?

„Především na začátku jsem byl opravdu nervózní. Potřeboval jsem nasazení obhájit a to není jednoduché. Ale dopadlo to dobře. Nervozita postupně ustupovala. Lepšilo se to každým zápasem. Byla to dobrá zkušenost.“

* Měl jste představu o tom, jak je turnaj v Tarbes sledovaný a jakou má tradici?

„Měl, protože trenér mi už před pěti lety říkal, že je to největší turnaj do 14 let. Od té doby jsem jeho jednotlivé ročníky sledoval a snil o tom, že jednou Les Petits As vyhraji. Vyšlo to dokonale.

* Turnaje se kdysi zúčastnili i Roger Federer, Alexander Zverev, Stanislas Wawrinka či Tomáš Berdych. Tito hráči se dostali do úzké světové špičky, tak co nyní udělat, aby se Ti to povedlo také?

„Vím, že je nutné se pořád zlepšovat a zdokonalovat tím, že budu makat na sto procent na každém tréninku a věřit svému trenérovi. Byl bych strašně rád, kdybych byl jednou tak vysoko, jako jsou nyní oni. Zároveň ale vím, že tato cesta je těžká, hodně dlouhá a konkurence hráčů velmi silná.“

* Jaká byla letošní konkurence?

„Dá se srovnat s obsazením mistrovství světa družstev. Startují tam pravidelně nejlepší hráči z ročníku, což už se později nestává. Proto byly všechny zápasy náročné. Od prvního kola. Do každého zápasu bylo nutné dát sto procent. Kdybych cokoli podcenil, mohl jsem klidně po prvním utkání balit.“

* Znal jste vůbec některé své soupeře? Jak probíhala taktika?

„Ano, většinu soupeřů jsem již znal, s některými dokonce už i hrál. Například jsem ale nehrál s Američanem Farzamem, který na mě čekal v semifinále a věděl jsem, že to bude těžký zápas. Taktika probíhala tak, že jsme se večer a nebo ráno u snídaně bavili s trenérem o hráči, který mě čekal. Povídali jsme si o tom, co umí a jaké jsou naopak jeho slabiny.“

* Který zápas byl pro vás tím nejtěžším?

„Pro mě byl nejtěžší zápas ve čtvrtfinále, kde jsem hrál s Němcem Engelem a musel jsem v něm odvracet čtyři mečboly.“

* První tři duely jste vyhrál ve dvou setech, dalo by se určitě říci, že jsi v nich byl lepším hráčem. Byla to hladká vítězství?

„Za mě to určitě hladká vítězství nebyla, protože na takto velkém turnaji už není nikdo špatným hráčem.“

* Naopak ve čtvrtfinále jste prohrál svůj první set na turnaji, jaký to byl pocit? Bylo to pro vás něco nového, s čím jste se musel popasovat a byl to třeba rozhodující moment v cestě za titulem?

„Pocit to rozhodně dobrý nebyl, ale věděl jsem že konec zápasu to není. Navíc už se mi mnohokrát stalo, že jsem prohrál první set a pak jsem zápas otočil. Věřil jsem a bojoval až do poslední chvíle. Druhý set jsme si drželi servis, a jak jsme došli do tiebreaku, tak jsem rychle prohrával 1:5, poté uhrál dva míče na 3:5, ale vzápětí to bylo 3:6. Soupeř tak měl tři mečboly. Já jsem se ale nevzdával a vyrovnal na 6:6. Soupeř však zvládl míček na 6:7 a měl další mečbol. Ten jsem znovu odvrátil a poté již věřil, že to mohu celé vyhrát.

* V semifinále jste musel znovu otáčet zápas. Co si tak po prvním prohraném setu říkáte?

„Když prohraju první set, tak jsem vždy trochu zklamaný, ale snažím se soustředit i nadále. Vím totiž, že musím v dalším setu podat lepší výkon, než v tom prvním prohraném.“

* Ve finále jste soupeři dokonce nadělil kanára, jaký to byl zápas?

„Pro mě je finále vždy výjimečné v tom, že se na zápas přijde podívat hodně diváků, fanoušků a sponzorů. Mně se ve finále v takové atmosféře hraje lépe. Zápas to byl z obou stran velice kvalitní.“

* Vnímáte triumf jako velké povzbuzení do dalšího tréninku?

„Přesně tak to je. Hned po zápase jsem myslel na to, že teď nevynechám ani den, abych se zlepšoval. Je třeba jít do všeho s maximálním nasazením. Ať jde o trénink, nebo zápas. Doufám, že se to vyplatí.“

* Kdy naplno přestoupíte do vyšší věkové kategorie?

„Už se na to chystám. Několik takových turnajů už mám za sebou a musím přiznat, že přechod je hodně těžký. V říjnu jsem odehrál Masters do 14 let v Monte Carlu, a teď už chci hrát turnaje ITF.“

* Počítáte s tím, že narazíte na soupeře, kteří mají větší zkušenosti a fyzickou sílu?

„Potvrdily to i mé první zkušenosti. Musím se s tím vyrovnat, přestože to bude náročné. Při zápasech s mými vrstevníky je to jednodušší. Trefíte pořádně míč a máte bod. Se staršími kluky dáte dobrý míč a vrátí se dvakrát rychlejší. Musím se na to připravit, především mentálně.“

* Teď už bude zápasy rozhodovat takzvaně hlava?

„Dá se to tak říct. Ve vyšších věkových kategoriích je vše náročnější. Na každou výměnu musí být hráč koncentrovaný. Stačí, aby vypustil dvě minuty, soupeř odskočí a není snadné vrátit se do zápasu. U čtrnáctiletých nebyl velký problém získat zpět prohraný servis. Teď se vše změní. Za každé zaváhání přijde trest. Třeba na turnaji do osmnácti let jsem si vyzkoušel, co obnáší získat zpět ztracené podání. Je to fakt hodně těžké.“

* Jak jste spokojený se svými údery a kde máte naopak rezervy?

„Nejsilnějším je bekhend po lajně a forhend. Rezervy jsou naopak na podání, tam je přede mnou hodně práce. A taky mentalita není úplně optimální. Dříve jsem házel raketami, to už je naštěstí lepší. Teď je důležité naučit se udržet koncentraci po celý zápas. Sám sebe rozhodit nemá smysl. Pak jen pálím a dělám hodně chyb.“

* Hrajete aktivně, tlačíte na míč. Je to hra, kterou se chcete prezentovat také v dalších letech?

„Kolem sebe vidím i hráče, kteří hrají trpělivě a čekají na chybu soupeře. Ale nemyslím si, že je to hra, se kterou by se dalo uspět mezi muži. Proto je lepší hrát vítězné míče už teď. Čekat na soupeře nemá význam. Tenis je stále rychlejší. Když se na to nepřipravím teď, později to nepůjde. Měnit hru v průběhu kariéry je obtížné. Do čtrnácti to nevadí, ale už od šestnácti je to hodně složité. Mátě něco naučeného, děláte to automaticky a to se hodně špatně mění.“

* Žádný sportovec se neobjede bez zdraví. Vám se zranění zatím vyhýbají?

„Měl jsem jen zlomenou nohu, takže si nemůžu stěžovat. Chvíli mě trápil tenisový loket, to už je v pořádku. Začal jsem cvičit, chodit na fyzioterapii a problémy odezněly. Díky tomu jsem zjistil, že jen trénink nestačí. O tělo se musí každý starat.“

* Tenis zabere hodně času. Je pak vůbec čas na školu, případně jiné koníčky?

„Volného času opravdu moc není. Trénuji čtyři hodiny denně, doma ještě cvičím. Na nějaké záliby není čas. Nemám s tím problém, tenis mě naplňuje. Školu se snažím nešidit. Když nejsem na turnajích, nic navíc zbytečně nevynechám. Některé věci se dají naplánovat. Třeba trénink, když je ve škole tělocvik, nebo výtvarná výchova. Do jiných předmětů chodím, jak to jen jde.“

* Každého sportovce táhne dopředu nějaký sen. Jaký je ten váš?

„Jako každý tenista bych si přál vyhrát grandslam. Bylo by krásné stát se světovou jedničkou. Ale kdyby to nešlo, ani desítka by nebyla špatná.“

 

MAXIM MRVA

* narodil se 2. srpna 2007 v Prostějově

* hráč TK Agrofert Prostějov, kde také trénuje

* na evropském žebříčku Tennis Europe se dostal na první místo v kategorii do 14 let, mezi šestnáctiletými je na začátku třetí desítky

* v letošním roce vyhrál titul na turnaji nejvyšší kategorie U14 Super v ruském Chimki

* získal stříbro na Summer Cupu družstev ve Valencii, z mistrovství Evropy jednotlivců v Mostě přivezl bronz a jako týmová jednička se podílel na zisku dalšího bronzu na mistrovství světa družstev do 14 let v Prostějově

* vítězstvím ve Francii si vybojoval účast na Masters, na kterém v Monte Carlu

startovalo osm nejlepších hráčů

zajímavost: k tenisu jej přivedl v pěti letech starší bratr