Hovorově používané sloveso cigánit ve spisovné češtině znamená lhát, vymýšlet si či přehánět. Nejrůznější zloději a podvodníci bez ohledu na rasovou příslušnost na policii či u soudu „cigání“ velice často. Zkouší to znovu a znovu, ačkoliv sami musí tušit, že jim to asi nikdo „nesežere“. V oboru cigánění nepochybně vyniká i nezaměstnaný Michal Mirga z Držovic, který minulé úterý čelil obžalobě u prostějovského soudu.

 

Na mladého zloděje tahajícího železné traverzy z areálu bývalého Agrostroje upozornila všímavá kolemjdoucí. „Bylo to letos v létě někdy dopoledne. Šla jsem kolem a všimla si, jak menší černovlasý mladík na klasický dvoukolák nakládá těžké železné traverzy. Přišlo mi obdivuhodné, že je sám unese. Přesto jsem na něj zavolala městskou policii,“ vypověděla paní Ivana, která obžalovaného dle předložené fotografie bezpečně poznala. Strážníci se na místo dostavili okamžitě a mladíka na místě zadrželi. Myslíte si, že se takto lapený zlodějíček na místě policistům přiznal? Ale kdepak! Na služebně Policie ČR nabídl skutečně „exkluzivní“ vysvětlení celé události. „Ulicí jsem pouze procházel, když mě nějaký chlap poprosil, abych mu pohlídal vozík. Kam pak zmizel, to nevím, už jsem ho neviděl. A proč jsem měl při tom hlídání na ruce pracovní rukavice? Tak to bylo proto, aby na dvoukoláku nebyly moje otisky prstů!“ cigánil, až se hory zelenaly, na služebně Policie ČR dvaadvacetiletý Michal Mirga. K soudu se už nedostavil a požádal, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti. Před senátem na něj ale vyšla najevo mimo jiné i skutečnost, že se vloupal také do zahradního domku v prostějovské Sportovní ulici. Vylomil dveře, rozmlátil okno a ukradl prodlužovačku. Na místě však zanechal právě otisky prstů. „Škoda není moc vysoká, ale už mně opravdu dochází trpělivost. Žiji sama a nedávno mi někdo vykradl chatu, pak ukradl kolo a nakonec mi ještě tenhle zloděj zdemoloval zahradní domek,“ svěřila se u soudu poškozená starší paní. Michal Mirga byl už navzdory svému nízkému věku za krádeže několikrát odsouzen. „Když mu byl udělen trest obecně prospěšných prací, nevykonal jej ani z části. Nyní si ve vězení odpykává původně podmíněný roční trest, který mu byl později přeměněn v trest nepodmíněný,“ dodala na konto obžalovaného soudkyně Ivona Otrubová, která Mirgovi prodloužila trest o dalších patnáct měsíců! „Žádný jiný druh trestu mu totiž nezabrání v tom, aby kradl dál,“ konstatovala soudkyně. Rozsudek dosud není pravomocný, obhájkyně obžalovaného si ponechala lhůtu pro možnost odvolání. 

 

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ

Tak tento případ se projednával ještě v době, kdy ve sběrných surovinách vykupovali železo ve všech formách a v jakémkoliv množství. A od kohokoliv. To je třeba zdůraznit. Nebylo tak divu, že železné předměty mizely po celém Prostějově, protože zejména bezdomovci a další nepracující příživníci si ze sběru kovů udělali opravdu výhodný byznys. A prostředek každodenní obživy. Ovšem jako jeden z mála zákonů posléze padl na úrodnou půdu ten o povinnosti pro výkupny šrotu zjišťovat jednak totožnost toho, kdo do sběrny přiváží železo, a jednak zákaz vyplácení hodnoty železného šrotu v hotovosti. Možná byste nevěřili, ale v tu chvíli poklesl výkup železa v prostějovských sběrných surovinách o 90 procent... A tím logicky poklesl na minimum i počet krádeží železných předmětů.