Soudní mlýny melou pomalu, ale jistě. Před nedávnem definitivně rozsekly případ, k němuž došlo již koncem března 2012. Připomeňme si, že v honičce za motorkářem havarovalo policejní auto, když při předjíždění kolony ve Vrahovické ulici vrazilo do odbočující řidičky. Po nehodě byl těžce zraněný policista sedící na místě spolujezdce, policejní šofér a řidička vozu lehce zraněni. Z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti byla pro někoho nepochopitelně obžalovaná právě samotná řidička civilního vozidla Olga Pospíšilová.

 

Postupně se ale začala situace obracet a konečný verdikt, který spatřil světlo světa v uplynulých dnech, vyzněl zcela opačně. Nehoda ve Vrahovicích hned od počátku rozdělila město na dva tábory. Jedni byli přesvědčeni, že paní měla šanci auto vidět a bylo její chybou, že modrou policejní oktávku přehlédla. Druzí naopak upozorňovali, že policisté při stíhání motorkáře nepřiměřeně riskovali, před střetem s autem vůbec nebrzdili, a navíc nebyli připoutáni. Jak rozhodly příslušné orgány? V tomto nejednoznačném duchu vyzněl i první rozsudek prostějovského soudu. Soudkyně Adéla Pluskalová obžalovanou sice uznala vinnou a napařila jí čtyřicet tisíc pokuty. Na druhou stranu už ona upozornila, že na nehodě měli výrazný podíl i policisté, když „řidič policejního automobilu nedbal potřebné opatrnosti“. Odvolací krajský soud tento rozsudek nejenže potvrdil, ale dokonce zpřísnil trest pro řidičku, které na čtyři roky zabavil řidičský průkaz. S takovým výsledkem se rodina Olgy Pospíšilové odmítla smířit. Podala si proto dovolání k Nejvyššímu soudu ČR a dobře udělala. Nejvyšší soud ČR totiž pouze potvrdil to, na co upozorňoval obhájce obžalované už během prvního hlavního líčení u prostějovského soudu. „Policejní auto pronásledující motocyklistu nemohlo být považováno za vozidlo s právem přednostní jízdy, protože nesplňovalo podmínky stanovené vyhláškou,“ konstatoval Nejvyšší soud ČR, což bylo dle něj pro celou věc zcela zásadní. Konkrétně se pak jednalo o špatné umístění výstražného světla na střeše vozidla a další záležitosti upravované vyhláškou. Z toho závěru ovšem vyplynul fakt, že v době havárie policisté porušovali dopravní předpisy, aniž k tomu byli oprávněni! „K tomu, že tak činili v rámci plnění služebního úkolu, lze přihlédnout až v následných úvahách,“ dodává zpráva Nejvyššího soudu ČR.

Konečné slovo tak nakonec měl opět prostějovský soud, k němuž se případ vrátil. Ten zcela v souladu s nálezem Nejvyššího soudu ČR Olgu Pospíšilovou obžaloby v celém rozsahu zprostil. „Obžalované nelze klást žádným způsobem vinu na této dopravní nehodě, neboť řidička nemohla předpokládat tak vysokou rychlost přijíždějícího policejního vozidla, které dle znaleckého posudku jelo sedmaosmdesát kilometrů v hodině,“ upozornila soudkyně Ivona Otrubová, která naopak vinu viděla na straně řidiče policejního vozu. „Vojtěch Němec nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, možnostem vozidla, provozu v daném úseku i technickému stavu pozemní komunikace,“ dodala v závěrečném rozsudku Ivona Otrubová. Jelikož se státní zástupkyně vzdala práva na odvolání, nabylo toto rozhodnutí prostějovského soudu právní moci. Co z toho všeho plyne? Řidičce, která po nehodě strávila měsíc v pracovní neschopnosti, byla již zaplacená pokuta ve výši čtyřiceti tisíc korun vrácena. Také po tři čtvrtě roku může opět za volant. Kromě určitých následků po nehodě však musí stále řešit potíže s pojišťovnou, která jí zatím proplatila pouze patnáct z celkové škody ve výši osmdesáti tisíc korun.

AKTUÁLNÍ KOMENTÁŘ

Mají dopravní policisté honit po městě řidiče páchající přestupky, nebo ne? Tak tuto hlavní a zásadní otázku tenkrát řešili snad všichni obyvatelé nejen Vrahovic. Konkrétně tento případ vyvolal opravdu hodně debat. Jak totiž později vyšlo najevo, rychle jedoucího řidiče motorky policisté znali velmi dobře. Už v minulosti totiž na silnicích způsobil více dopravních přestupků. Podle mnohých tak úplně stačilo motorkáři změřit radarem nepřiměřenou rychlost a poté mu poštou poslat pokutu. Dva policisté se rozhodli pro jiné řešení a doplatili na to těžkými zraněními. Bohužel ale při honičce zranili úplně nevinnou řidičku. A co víc, vyšetřovatelé ještě na tuto ženu svalili vinu... Soud naštěstí rozhodl spravedlivě. (mik)