Dnes je čtvrtek 12.12.2024, svátek slaví Simona
Stíny minulosti 24: Milosrdní bratři: „Zdržení  kvůli památkářům přijde na 200 milionů“

Po všech stránkách smysluplný projekt na využití totálně zchátralého kláštera Milosrdných bratří na začátku Svatoplukovy ulice už má platné stavební povolení. To už bylo jednou vydáno, odvolali se však proti němu památkáři, jimž se nelíbilo zbourání novodobé, zhruba sto let staré přístavby. Následné komplikace vše pořádně protáhly, mezitím razantním způsobem stouply předpokládané náklady na rekonstrukci. Místo původních 400 milionů se již nyní reálně počítá se zhruba 600 miliony korun. Vlastník kláštera, kterým je olomoucké arcibiskupství, se však nevzdává a aktuálně naplno rozjel zajišťování financí.

Rekonstrukce a dostavba za stovky milionů korun počítají se skutečnou proměnou celého barokního komplexu na začátku Svatoplukovy ulice. Neobyčejně rozsáhlý a pozoruhodný projekt je již řadu let hotový. Zatím ovšem pouze na papíře. „Asi přede dvěma týdny jsem získal stavební povolení, proti němuž se už nikdo nemůže odvolat. Díky tomu jsem mohl začít naplno jednat o případných dotacích s hejtmanem Olomouckého kraje, s ministrem Marianem Jurečkou a řadou dalších. Naštěstí každému, s kým jsem mluvil, se tento projekt líbí a všichni chápou jeho důležitost,“ vyjádřil se ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

Právě on a jeho spolupracovníci šli do příprav na vznik unikátního a potřebného centra s velkou vervou. „Podobné zařízení na celé Moravě není. Přitom Prostějov je pro jeho vznik díky své centrální poloze a blízké dálnici skvělým místem,“ upozornil Václav Keprt.

S roztroušenou sklerózou u nás žijí spousty lidí, kteří společně se svými příbuznými ke vzniku podobného zařízení vzhlíží s velkým očekáváním. „Naším cílem není pouze vybudovat něco, co by pomáhalo nemocným lidem a jejich rodinám, ale od samého počátku jsme vedeni snahou pro budoucí generace zachovat významnou kulturní památku. Ostatně kdybychom stejné zařízení budovali někde na zelené louce, zřejmě by to vyšlo levněji a ušetřili bychom si řadu komplikací,“ vysvětlil Keprt, kterého o to více mrzely průtahy kvůli námitkám památkářů. „Došlo k výraznému zdržení a vzhledem k inflaci a značnému zdražení stavebního materiálu vzrostly odhadované náklady z původních 400 milionů na 600 milionů korun. Nyní nezbývá než věřit, že se potřebné peníze podaří najít,“ uzavřel Václav Keprt.