Nízké teploty a mráz telefonům nesvědčí. A nejen jim, obecně všem elektronickým zařízením, která jsou poháněna akumulátory. Přečtěte si, kde podle odborníků na opravu smartphonů telefon v zimních měsících ideálně nosit, aby jeho baterka netrpěla a nesnižovala se životnost.
Tenká konstrukce sice moderním mobilům sluší, ale v zimě není vůbec praktická. Plastová nebo kovová záda a skleněný displej rychle prochladnou, což nejvíce ovlivňuje právě akumulátory, lidově řečeno „baterky“ telefonů. Při nízkých teplotách a mrazech ztrácí výkon a kapacitu. Kromě ochrany baterie doporučují odborníci používat ochranné kryty, které přispívají ke zvýšení mechanické odolnosti, protože materiály telefonu mohou být v chladu křehčí. Baterie v moderních telefonech jsou založeny na lithium-iontové bázi, a proto jsou citlivé na nízké teploty. Při poklesu teplot se zpomaluje chemická reakce uvnitř baterie, což způsobuje rychlejší vybíjení a pokles výkonu. Dlouhodobé vystavování mrazu může navíc urychlit degradaci baterie.
Jednou z nejčastějších chyb je nošení telefonu v přední nebo zadní kapse u kalhot. V této pozici je telefon vystaven přímému chladu, který rychle kvůli minimální izolaci oblečení pronikne jeho tenkou konstrukcí. Úplně nevhodné je v zimě zavěšení telefonu na ramínku, což je jeden z módních trendů, nebo jeho nošení na šňůrce na krku. Stejně tak byste neměli nechávat telefon na chladném místě, například v tašce, když jste si šli zabruslit, nebo na stole, pokud pracujete venku.
Přišli jste s telefonem z mrazivého počasí do teplé místnosti? Dejte mu čas na aklimatizaci. Náhlý přechod z chladu do tepla znamená pro telefon i akumulátor šok, při kterém dochází mj. ke srážení vlhkosti. Stejně jako se mlží brýle, může se vlhkost vysrážet i uvnitř přístroje, což zvyšuje riziko poškození vnitřních komponentů.
Při návratu do tepla je vhodné vyvarovat se okamžitého nabíjení, aby se zabránilo kondenzaci vlhkosti uvnitř zařízení. Už vůbec se studený telefon nesmí nabíjet rychlo nabíječkou. Teplota akumulátoru se musí nejprve stabilizovat, jinak hrozí trvalé poškození baterie. Před nabíjením tedy nechte telefon několik desítek minut „odpočívat“ při pokojové teplotě.
Přestože jsou dnešní baterie v mnohém odolnější než dříve, fyzikální zákony obelstít nelze. S každým nabíjecím cyklem kapacita baterie klesá, a to i při šetrném zacházení. Servisy doporučují sledovat stav baterie a v případě potřeby ji vyměnit.
Tématickou stranu nejen pro chlapy najdete v tištěném vydání ze dne 24. února